Tottenham 1 – 3 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Ξεμπούκωμα με άρωμα από Βραζιλία!

Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις για τη Liverpool, με τους κόκκινους να επικρατούν εμφατικά με 1-3 της Tottenham στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Premier League.

Από τις πιο ολοκληρωμένες εμφανίσεις της σεζόν πραγματοποίησαν οι “κόκκινοι” του Jurgen Klopp, επικρατώντας με 1-3 την Tottenham χάρη στα τέρματα των Firmino, Arnold και Mane.

Το ξέσπασμα που όλοι περιμέναμε, η αντίδραση, επιτέλους συνέβη. Η Liverpool επέστρεψε στον παλιό, καλό της εαυτό, μπήκε από το 1ο λεπτό του παιχνιδιού με νοοτροπία νικητή, έσπασε το σερί των 400+ λεπτών χωρίς τέρμα στην Premier League και πήρε τους πολυπόθυτους 3 βαθμούς της νίκης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε επεισοδιακά από νωρίς, με τον Mane μόλις στο 1′ να χάνει τετ-α-τετ, τον Son να σκοράρει στο επόμενο λεπτό, αλλά το τέρμα να ακυρώνεται ως offside.

Η Liverpool είχε την απόλυτη κυριαρχία στο παιχνίδι, με το κέντρο των Wijnaldum, Thiago και Milner να επικρατεί κατά κράτος του αντίστοιχου της Totthenam, χωρίς όμως για 45′ λεπτά να μπορεί η ομάδα μας να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της -με κύριο αποδέκτη τον Mane- σε γκολ. Κάτι τέτοιο συνέβη στο 49′, όπου η σέντρα του Σενεγαλέζου πέρασε από τους Lloris και Dier, και τον Bobby Firmino να τη σπρώχνει στο άδειο τέρμα της Tottenham.

Η Liverpool μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, με τον Salah να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 46′, και τον Arnold να σκοράρει στο επόμενο λεπτό μετά από επέμβαση του Lloris σε πανέμορφο σουτ του Mane. 2 λεπτά μετά όμως, η Tottenham στη μοναδική ίσως ευκαιρία της στο παιχνίδι, μείωσε με δυνατό, ωραίο σουτ του Hojbjerg.

Ο Salah σκόραρε για τη Liverpool περίπου 10 λεπτά μετά, όμως είδε το τέρμα να ακυρώνεται λόγω χέρι του Firmino. Ό,τι δεν κατάφερε ο Αιγύπτιος, το έπραξε στο 65′ o Mane, με τον Rodon να μην μπορεί να διώξει τη σέντρα του Arnold και τον Σενεγαλέζο να σκοράρει προ του ανύμπορου να αντιδράσει Lloris, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson Becker: Δε φέρει κάποια ευθύνη στο τέρμα του Hojbjerg μιας και το σουτ του Δανού ήταν άπιαστο, ενώ δε θα του καταλογίσουμε ευθύνη ούτε στο ακυρωθέν γκολ του Son. Eίχε κάποιες περιπτώσεις που έπαιξε με τη φωτιά σε εξόδους του με τα χέρια, αλλά και με την μπάλα στα πόδια, όμως δεν πραγματοποίησε κάποιο λάθος.

Βαθμολογία: 7/10

Tottenham 1, Liverpool 3: Man of the Match - The Liverpool Offside

Trent Alexander-Arnold: Εκπληκτική εμφάνιση από τον Arnold, σε αυτές που μας είχε συνηθίσει στα πρώτα 3/4 της περσινής σεζόν. Φανταστικός επιθετικά, άψογος αμυντικά, με σέντρες φαρμάκι, γκολ και assist. Μακάρι αυτή να είναι η αρχή ενός σερί καλών εμφανίσεων.

Βαθμολογία: 9/10

Liverpool's defensive injury crisis deepens with Matip subbed off and  Fabinho out of squad | Goal.com

Joel Matip: Ήταν λίγο shaky στα πρώτα 10 λεπτά του παιχνιδιού, όμως στη συνέχεια βρήκε ρυθμό για ακόμα 35 λεπτά. Μετά αποχώρησε τραυματίας.. Ο τραυματισμός του στον αστράγαλο μάλιστα φαίνεται πως είναι αρκετά σοβαρός.

Βαθμολογία: 7.5/10

Tottenham 1, Liverpool 3 - Match Recap: Reds...Win? - The Liverpool Offside

Jordan Henderson: Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο-Σ ο αρχηγός χθες, που ίσως έπρεπε να πάρει περισσότερα credits λόγω και της θέσης. Άψογος αμυντικά, προσφέρει αυτό που λείπει στην ομάδα εξαιτίας της απουσίας του Van Dijk: μακρινές, 40αρες μπαλιές. Το μισό πρώτο γκολ, είναι δικό του.

Βαθμολογία: 8.5/10

Andrew Robertson: Σταθερός αμυντικά, ωστόσο πήρε λιγότερες επιθετικές πρωτοβουλίες απ’ότι τον έχουμε συνηθίσει. Τον επισκίασε ο Arnold.

Βαθμολογία: 5.5/10

Georginio Wijnaldum: Μαεστρικός γι’ακόμα ένα παιχνίδι, με άψογο κουβάλημα μπάλας. Απελευθέρωσε τον Thiago δίνοντάς του περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες.

Βαθμολογία: 8/10

Jurgen Klopp says Liverpool midfielder Thiago Alcantara wasn't at his best  vs Tottenham | Sportslens.com

Τhiago Alcantara: Από τα καλά του παιχνίδια. Έδωσε αμεσότητα στο επιθετικό κομμάτι της Liverpool, ενώ μοίρασε δεξιά και αριστερά πολύ όμορφα την μπάλα. Αποκόμισε ένα χτύπημα στο κεφάλι, συνέχισε όμως ακάθεκτος. Στα αρνητικά, το γεγονός πως γι’ακόμα ένα ματς δέχθηκε κίτρινη κάρτα πολύ νωρίς.

James Milner: Δεν έχουμε να θυμηθούμε κάποια σημαντική προσωπική ενέργεια, όμως ο Milner έδωσε τη μαχητικότητα, τη δυναμική και την εμπειρία που έλειπε στο κέντρο της Liverpool, συμπλήρωσε ιδανικά τους άλλους 2. Πιστός στρατιώτης.

Liverpool end barren run on costly night for Tottenham - France 24

Sadio Mane: Πολύ δραστήριος, με γκολ, με ασσιστ, όμως έχασε τουλάχιστον 2 κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει, θα έπρεπε δηλαδή να έχει τουλάχιστον 2 τέρματα στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά, πολύ δυνατή εμφάνιση από τον Σενεγαλέζο.

Tottenham vs. Liverpool Live Updates, Lineups, & How to Watch Online - The  Liverpool Offside

Mohamed Salah: Λιγότερο δραστήριος από τον Mane, ωστόσο κάθε φορά που ακουμπούσε την μπάλα ήταν σε επικίνδυνο σημείο. Έχασε σημαντική ευκαιρία να σκοράρει στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ ήταν άτυχος καθώς είδε τέρμα του να ακυρώνεται.

We all needed this," "To a man, fantastic!" - Liverpool fans react to 3-1  win at Spurs - Liverpool FC - This Is Anfield

Roberto Firmino: Ο καλύτερος παίχτης της Liverpool. Μέσα σε όλες τις φάσεις, με επαφές από άλλη διάσταση, με πάσες για σεμινάριο. Ίσως η καλύτερη φετινή εμφάνιση του Bobby. Το τέρμα ήταν το κερασάκι στην τούρτα.

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

Nat Phillips (στη θέση του Joel Matip στο 46′): Δεν είχε ιδιαίτερη δουλειά να κάνει, όσες φορές όμως χρειάστηκε να επέμβει ήταν λίγο.. άγαρμπος.

Βαθμολογία: 6.5/10

Curtis Jones (στη θέση του Thiago Alcantara στο 78′): Δε φάνηκε ιδιαίτερα στα 15 λεπτά που αγωνίστηκε.

Βαθμολογία: 6/10

Divock Origi (στη θέση του Roberto Firmino στο 87′): Ακόμα μια συμμετοχή για τον Βέλγο.

Βαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Επιτέλους είδαμε επιστροφή στις νίκες, αλλά και σε σωστή προσέγγιση παιχνιδιού από τον Klopp. Φάνηκε να έδωσε κίνητρο στην ομάδα, στήνοντάς τη με ψηλή γραμμή άμυνας και ασφυκτικό pressing ανά περιπτώσεις, κόντρα στην “shaky” άμυνα της Tottenham. Είχαμε 3 γκολ, είχαμε φάσεις για περισσότερα, είχαμε σωστή αμυντική λειτουργία και γενικά.. είχαμε τα πάντα! Αρνητικό για τον Γερμανό σίγουρα θα είναι ο τραυματισμός του Joel Matip, με την αγορά -ή δανεισμό- centre back να φαίνεται μονόδρομος με 3 μέρες να απομένουν για τη λήξη του μεταγραφικού παραθύρου.