Throwback: Απέδειξε ότι είναι το αφεντικό!

Η Liverpool αντιμετωπίζει την Κυριακή (13/02) εκτός έδρας τη Leicester City για την 24η αγωνιστική της Premier League και το LiverpoolFans.gr θυμάται εκείνο το επικό περσινό «διπλό».

Δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων. Πέμπτη 26 Δεκεμβρίου 2019 και η Liverpool ταξιδεύει στο Leicester για να αντιμετωπίσει τις «αλεπούδες» στο πλαίσιο της 19ης στροφής του «μαραθώνιου» της Premier League. Η ομάδα του Jürgen Klopp σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια είχε μόνο νίκες και μόλις μία ισοπαλία. Απίστευτο!

Αρκετοί έλεγαν πως έχει φτάσει η ώρα να «σκοντάψει» η Liverpool και να φάει την πρώτη… «σφαλιάρα».

Βλέπετε, μέχρι εκείνη τη στιγμή, η Leicester ήταν στη 2η θέση της βαθμολογίας παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο. Επιπρόσθετα, πάντα είναι δύσκολη έδρα το King Power Stadium. Σκληροτράχηλη ομάδα, δύσκολο γήπεδο, κουρασμένη Liverpool από το ταξίδι στο Κατά για το Παγκόσμιο Συλλόγων και το παιχνίδι με τη Wolves. Αρκετές πιθανότητες είχαν δοθεί στη Leicester να κάνει το «μπαμ» και να αναγκάσει τη Liverpool -επιτέλους- στην πρώτη της ήττα.

Ο Jürgen Klopp και οι ποδοσφαιριστές του, όμως, είχαν τελείως διαφορετική άποψη. Τελείως!

Συμπληρωμένα τριάντα λεπτά στο γήπεδο της περιφέρειας των East Midlands. Επίθεση από τα αριστερά. Robertson για τον Alexander-Arnold. Ένα «γλυκό» γέμισμα από τον Trent, πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι ο Firmino και ΓΚΟΛ! Πανέμορφη και προσπάθειά, πανέμορφο τελείωμα. Προβάδισμα για τους Reds.

Αποτέλεσμα εικόνας για liverpool leicester 4-0 firmino

Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ. Το «so far so good for Liverpool» που είπε ο Άγγλος σχολιαστής νομίζω ότι μας εξέφραζε όλους. Όλοι ευχαριστημένοι με το σκορ και την εικόνα της ομάδας, πάμε να τελειώσουμε τη δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο.

Έχουμε φτάσει στο 70′. Εκτέλεση κόρνερ του Alexander-Arnold από τα αριστερά, χέρι του Söyüncü μέσα στην περιοχή και πέναλτι. James Milner εύστοχος από τα έντεκα βήματα. 2-0. Αυτό ήταν! Η μεγάλη νίκη ήταν προ των πυλών, όμως είχε και κάτι ακόμα. Είχε ακόμη δύο χριστουγεννιάτικα… «δώρα».

Αποτέλεσμα εικόνας για liverpool leicester 4-0 milner

Τρία λεπτά αργότερα, ο Trent θα κάνει μια ωραία μπαλιά μέσα στην περιοχή, βρίσκοντας με «κλειστά μάτια» τον Firmino, ο οποίος δε λαθεύει και «γραφει» το 3-0.

Λίγο αργότερα, στο 78ο λεπτό, η Πρωταθλήτρια Κόσμου βγάζει μία πολύ όμορφη αντεπίθεση, ο Mané «μοιράζει» την κατάλληλη στιγμή στον Trent, ο οποίος θα σουτάρει διαγώνια, στέλνοντας τη μπάλα για τέταρτη φορά στα δίχτυα του Schmeichel για εκείνη τη βραδιά. Ανταμοιβή με τέρμα για τον Αγγλο μπακ, ο οποίος σε εκείνο το παιχνίδι ήταν απίστευτος.

Τέλος του παιχνιδιού. Η Liverpool βρίσκεται στο +13 και με παιχνίδι λιγότερο από τη δεύτερη Leicester. Το παιχνίδι αυτό έδωσε σε όλους να καταλάβουν ότι πλέον είχε έρθει η ώρα για τους Reds να ανέβουν στον θρόνο τους έπειτα από 30 ολόκληρα χρόνια, τα οποία ήταν υπεραρκετά. Η ομάδα του Jürgen Klopp υποτάσσει όποιον βρίσκεται στο διάβα της και κάθε Κυριακή αποδεικνύει ότι αυτό το Πρωτάθλημα από την αρχή μέχρι το τέλος είναι δικό της. Και έτσι έγινε στο τέλος της χρονιάς!