They way we know! | Brighton 0-1 Liverpool: Βαθμολογίες παιχτών.

Με εμφάνιση βγαλμένη από τον πρώτο γύρο, η Liverpool πέρασε με το διπλό από την Brighton και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά τις δυο συνεχόμενες ήττες σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Νίκη 0-1 σήμερα το απόγευμα για τους παίκτες του Jurgen Klopp, που εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι και πειθαρχημένοι σε ένα κομβικό ματς, καθώς η ομάδα προερχόταν από δυο σερί χαμένα παιχνίδια με Manchester City και Wolves και είχε ανάγκη να πάρει το διπλό στο Amex Stadium, για να μπει και πάλι σε σωστή τροχιά.

Το πρώτο μέρος ήταν μέτριο, με τους κόκκινους να έχουν την πρωτοβουλία, αλλά δίχως να ξεχωρίζει κάποια σπουδαία στιγμή στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη μια όμορφη ενέργεια του Salah από τα δεξιά προς τα μέσα ήταν αρκετή, για να οδηγήσει τον Gross σε αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Αιγύπτιο, που καταλογίστηκε σωστά από τον Friend. Ο Salah ήταν και πάλι εύστοχος από την άσπρη βούλα και χάρισε εν τέλει τη νίκη με το γκολ του.

Η Brighton είχε τις στιγμές της στη συνέχεια, αλλά το παιχνίδι ήταν υπό τον έλεγχο της Liverpool που θα μπορούσε να βρει και δεύτερο γκολ με την απαραίτητη ευστοχία.

Ας πάμε να δούμε όμως σε τι επίπεδα κινήθηκαν σήμερα οι παίχτες της ομάδας, ένας ένας ξεχωριστά:

Alisson Becker 7/10: Δεν χρειάστηκε να επέμβει κάπου, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ούτε μια τελική στο στόχο από τις 7 που επιχείρησαν, ωστόσο ήταν ψύχραιμος με την μπάλα κάτω, βοήθησε στο passing game και τη διατήρηση της κατοχής. Είχε και έγκαιρες εξόδους.

Trent Alexander-Arnold 6/10: Ήταν εκτός ρυθμού αγώνα, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο. Δεν βοήθησε με ανεβάσματα και οι επιλογές του ήταν πολύ κακές. Στο δεύτερο μέρος ανέβηκε και ήταν πιο λειτουργικός, χωρίς όμως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Έπαιξε πιο σωστά με την μπάλα όμως, ήταν πιο σίγουρος αμυντικά και ανέβηκε περισσότερες φορές. Του δίνει ελαφρυντικό το γεγονός πως αντιμετώπιζε μικροπρόβλημα τραυματισμού από το ζέσταμα.

Andy Robertson 7/10: Εξαιρετικός στο αμυντικό κομμάτι, κάλυψε πολλάκις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πλευρά του και δεν εκτέθηκε σοβαρά σε καμία περίπτωση. Είχε παρουσία επιθετικά, αλλά δίχως κάτι το αξιοσημείωτο. Αρκετά θετική εικόνα συνολικά.

Fabinho 8/10: Αγωνίστηκε σε μια θέση που δεν γνωρίζει εκ φύσεως και τα πήγε περίφημα! Δεν φάνηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να νιώθει άβολα και ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα. Είχε πολύ καλές επεμβάσεις είτε χαμηλά είτε με το κεφάλι, έπαιξε ιδανικά με την μπάλα κάτω και δεν προκάλεσε προβλήματα στην ομάδα. Πολύ σημαντική η παρέμβασή του σε τελείωμα του Gross στο 58′, ενώ είχε και μερικές εντυπωσιακές προβολές που αναχαίτισαν τις προσπάθειες των γηπεδούχων.

Virgil van Dijk 8/10 (MOTM): Αναδείχθηκε παίχτης του μήνα για την Premier League τον περασμένο Δεκέμβρη και σαν τέτοιος αγωνίστηκε και σήμερα. Ήταν τρομερά σταθερός, αλάνθαστος στις επιλογές του, τρομερός στο ψηλό παιχνίδι και η ηγετική του παρουσία ήταν κομβική για ένα ακόμη ματς. Απίστευτος!

Jordan Henderson 7/10: Σήμερα ήταν από τις καλές μέρες του. Γενικά περνάει καλή φάση τον τελευταίο καιρό, είναι πιο σίγουρος, πιο ουσιαστικός και δεν αναλώνεται σε ανούσια πράγματα. Έκανε αισθητή την παρουσία του με πολύ δυναμικό παιχνίδι στο κέντρο, σωστές τοποθετήσεις, έγκαιρα κοψίματα και σωστό decision making στις επιλογές του, με εξαίρεση ορισμένες επιπόλαιες πάσες στο πρώτο ημίχρονο.

Georginio Wijnaldum 7/10: “Διπρόσωπη” εμφάνιση από τον Gini σήμερα. Στο αμυντικό κομμάτι ήταν φανταστικός, κυρίως στο δεύτερο μισό του αγώνα, ενώ στο επιθετικό ήταν αναποφάσιστος και χωρίς ουσία. Άργησε να μπει στον ρυθμό του παιχνιδιού, αλλά όσο περνούσε η ώρα προσαρμόστηκε και βοήθησε πολύ με την παρουσία του και τις παρεμβάσεις του. Η εικόνα του εν τέλει είναι θετική, γιατί οι ενέργειές του στη φάση που η ομάδα διαχειριζόταν το υπέρ της σκορ ήταν καταλυτικές.

Xherdan Shaqiri 5.5/10: Ούτε σήμερα του έλειψε η ενέργεια, αλλά δεν είχε ουσία στις περισσότερες προσπάθειές του. Είχε μια καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με μια άστοχη κεφαλιά, όμως γενικά δεν του βγήκε το ματς και δεν πρόσφερε όσα θα μπορούσε. Στο 72′ έδωσε τη θέση του στον Milner.

Sadio Mane 6/10: Δύσκολο ματς και για τον Σενεγαλέζο σήμερα, που πήρε μπάλες και προσπάθησε να κάνει πράγματα, όμως χωρίς αποτέλεσμα. Δημιούργησε θέματα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά όχι στο βαθμό που το κάνει συνήθως. Είχε τη διάθεση, αλλά η ουσία δεν ήταν εκεί ούτε για εκείνον σήμερα.

Roberto Firmino 7.5/10: Σε πολύ καλή κατάσταση και σήμερα ο Bobby, που έπαιξε μεγάλο ρόλο στη σημερινή νίκη της ομάδας. Πολύ σημαντική η παρουσία του, κατέβαινε να πάρει μπάλα από πίσω και η πλειοψηφία των επιθετικών ενεργειών της ομάδας προήλθε από τα πόδια του. Πολύ καλή οργάνωση, σωστή πίεση και αρκετές βοήθειες πίσω. Πολύ ανεβασμένος!

Mohamed Salah 7/10: Ένα ακόμη γκολ για τον Mo και μάλιστα υψηλής σημασίας, καθώς ήταν το μοναδικό του αγώνα. Εξαιρετική ενέργεια για να κερδίσει το πέναλτι και όμορφη εκτέλεση. Στο δεύτερο μέρος βρήκε παραπάνω χώρους και έκανε αισθητή την παρουσία του, δημιουργώντας θέματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Στο πρώτο ημίχρονο όμως δεν ήταν καλός και δεν είχε μεγάλη συμμετοχή στο παιχνίδι. Καλή εμφάνιση όμως εν τέλει και επιστροφή στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς με 14 γκολ.

James Milner 5.5/10: Πέρασε στο 72′ αντί του Shaqiri και δεν διακρίθηκε ιδιαίτερα. Έκανε καλή δουλειά στο κέντρο για να συντηρήσει τα πράγματα όπως είχαν, έδωσε λίγη εξτρά ενέργεια, αλλά μέχρι εκεί. Θα μπορούσε να χρεωθεί και μια παλικαρίσια ασίστ στον Salah στα τελευταία λεπτά, όμως ο Αιγύπτιος ήταν απελπιστικά άστοχος από ευνοϊκή θέση.

Naby Keita -/10: Μπήκε στο 90ο λεπτό στη θέση του Mane και πρόλαβε να κάνει ένα σοβαρό λάθος στο κέντρο, που έδωσε τη δυνατότητα για αντεπίθεση στην Brighton. Δεν θα κριθεί όμως περαιτέρω, γιατί του δόθηκε ελάχιστος χρόνος.

Divock Origi -/10: Αντικατέστησε τον σκόρερ Salah στο 90+4′ και μέτρησε μια ακόμη συμμετοχή στη φετινή χρονιά.

Jurgen Klopp 8/10: Πολύ σωστή ενδεκάδα δεδομένων και των απουσιών που υπήρχαν. Η ομάδα πήρε ακόμη ένα σημαντικότατο τρίποντο, χωρίς ωστόσο να εντυπωσιάσει αγωνιστικά. Σίγουρα προηγούνταν δυο ανεπιτυχή αποτελέσματα και η κατάληψη της νίκης σε μια δύσκολη έδρα είναι πολύ σημαντική. Τακτικά δούλεψε πολύ το παιχνίδι και πήρε αυτό που ήθελε.