The Tsimikas show, πρόκριση στους «4» και στο βάθος… τελικός | Liverpool 3-3 Benfica: Match Review

Liverpool και Benfica ήρθαν ισόπαλες (3-3) σε μια απολαυστική ρεβάνς στο Anfield, με τους Reds να παίρνουν την πρόκριση χάρη στο 1-3 του πρώτου ματς και να προκρίνονται στα ημιτελικά του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Villarreal- Μαγική βραδιά του MVP Κώστα Τσιμίκα που μοίρασε δύο ασίστ.

Επόμενο ματς για τους Reds, το Σάββατο 16/4 (17:30 – Cosmote Sport 7) με τη Manchester City στο Wembley για τα ημιτελικά του FA Cup.

Η Liverpool υποδέχτηκε τη Benfica στη ρεβάνς των προημιτελικών του Champions League, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν μια χορταστική ματσάρα (3-3) στο Anfield και τους Reds να πανηγυρίζουν την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης (με συνολικό σκορ 6-4 χάρη στο 1-3 του πρώτου ματς), όπου θα αντιμετωπίσουν τη Villarreal που απέκλεισε τη Bayern (27/4 ο πρώτος αγώνας στο Anfield και 3/5 η ρεβάνς στο El Madrigal).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Jurgen Klopp ήταν ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος μοίρασε δύο ασίστ (σε Konate και Firmino) και δικαίως αναδείχθηκε και MVP της αναμέτρησης.

Ο Konate άνοιξε το σκορ, αλλά ο Ramos απάντησε άμεσα για τους Πορτογάλους. Καταιγισμός από γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Firmino να πετυχαίνει δύο γκολ μέσα σε 10 λεπτά, αλλά οι «δράκοι» δεν παράτησαν το ματς και ισοφάρισαν με τέρματα των Yaremchuk και Nunez.

Ασίστ ο Τσιμίκας, ισοφάρισε άμεσα η Benfica

Ο Klopp παρέταξε τη Liverpool με 7 αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στη Manchester City για την Premier League, με την Benfica να απειλεί πρώτη στο 13ο λεπτό, με το σουτ του Everton έξω από την περιοχή να περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Alisson.

Οι Reds ανέβασαν γρήγορα την απόδοσή τους, πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και βρήκαν το γκολ στο 21ο λεπτό με τον Κώστα Τσιμίκα να πρωταγωνιστεί. Ο Έλληνας αριστερός μπακ εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά βρίσκοντας τον Konate, ο οποίος με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 1-0.

Η Benfica προσπάθησε να απαντήσει, πέτυχε γκολ με τον Nunez αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Βλαχοδήμος κράτησε όρθια την ομάδα του στο 26ο λεπτό, αποκρούοντας το σουτ του Diaz από τα δεξιά στην περιοχή και λίγο αργότερα οι Πορτογάλοι έφεραν το ματς στα ίσα, με τον Ramos να νικάει τον Alisson για το 1-1 στο 32ο λεπτό.

Νέα ασίστ ο Τσιμίκας – Ματσάρα ως το τέλος

Το ξεκίνημα του δευτέρου 45λέπτου ανήκε στη Liverpool, η οποία πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε διάστημα 10 λεπτών με πρωταγωνιστή τον Firmino. Στο 55ο λεπτό, μετά από λάθος στην άμυνα της Benfica, ο Zota έκανε τη σέντρα-σουτ, ο Βραζιλιάνος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και από κοντά έκανε το 2-1.

Οι Reds συνέχισαν να πιέζουν και στο 65ο λεπτό σκόραραν ξανά, με τον Τσιμίκα να μοιράζει άλλη μία ασίστ, αυτή τη φορά στον Firmino από εκτέλεση φάουλ, με τον Βραζιλιάνο να νικάει ξανά τον Βλαχοδήμο με μονοκόμματο σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, σημειώνοντας το 3-1.

Παρότι η Benfica δεν είχε πολλές ελπίδες, όχι μόνο δεν παράτησε το ματς, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στα λεπτά που απέμεναν. Αρχικά στο 73ο λεπτό ο Yaremchuk πέρασε τον Alisson και μείωσε σε 3-2 και εννιά λεπτά αργότερα ο Nunez με τρομερό τελείωμα έφερε το ματς στα ίσα (3-3).

Οι Reds είχαν αποσυντονιστεί εντελώς στα τελευταία λεπτά, με τους «δράκους» να πιέζουν πολύ και μάλιστα να πετυχαίνουν και δύο γκολ που ακυρώθηκαν ως οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR.

Το τελικό σφύριγμα, ωστόσο, βρήκε τη Liverpool να πανηγυρίζει την πρόκριση στα ημιτελικά, εκεί όπου την περιμένει η Villarreal.

Οι συνθέσεις

Liverpool: Alisson; Gomez, Matip, Konate, Tsimikas; Henderson (Fabinho 58′), Milner (Thiago 58′), Keita; Diaz (Mane 66′), Jota (Salah 58′), Firmino (Origi 90+1′)

Benfica: Vlachodimos; Gilberto (Almeida 90′), Otamendi, Vertonghen, Grimaldo; Weigl, Taarabt (Mario 66′); Goncalves (Yaremchuk 46′), Ramos (Bernardo 78′), Everton (Dias 90′); Nunez