Southampton 1 – 0 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Trent with another shocker..

Η Liverpool έμεινε χωρίς νίκη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, αφού δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Southampton, χάνοντας με 1-0 για τη 17η αγωνιστική της Premier League.

Με ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και μια δυνατή αλλά ανούσια εμφάνιση στην επανάληψη, η Liverpool ηττήθηκε με 1-0 από τη Southampton χάρη στο τέρμα του παλιού “Κόκκινου”, Danny Ings.

Οι Reds πραγματοποίησαν ίσως το χειρότερο πρώτο ημίχρονο της φετινής χρονιάς, αδυνατώντας να βρουν ρυθμό. Η Southampton πήρε νωρίς τα ηνία, μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Ings να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο τέρμα. H Liverpool δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα επόμενα 90 λεπτά, και -φυσιολογικά- ηττήθηκε, χωρίς να μπορέσει να δημιουργήσει ούτε μια κλασική ευκαιρία.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Alisson Becker: Δεν είχε κάποια αντίδραση στο τέρμα, ενώ στη δεύτερη φάση που χρειάστηκε να επέμβει, έκανε λάθος έξοδο στο δεύτερο ημίχρονο και παραλίγο να στοιχήσει ένα δεύτερο τέρμα στη Liverpool.

Βαθμολογία: 5/10

Next Liverpool blunder: Bankruptcy in Southampton - Teller Report

Trent Alexander-Arnold: Κάκιστη εμφάνιση, έχασε 38 φορές την μπάλα, οι περισσότερες από οποιονδήποτε άλλον παίχτη στη φετινή Premier League. Φέρει και ευθύνη στο τέρμα της Southampton.

Βαθμολογία: 3/10

Jordan Henderson: Ανταποκρίθηκε -ας πούμε- με επιτυχία στο ρόλο του ως σέντερ μπακ. Είχε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο βελτιώθηκε στην επανάληψη βρίσκοντας τα πατήματά του.

Βαθμολογία: 6/10

Fabinho: Δεν έκανε πολλά πράγματα διαφορετικά από τον Henderson, ωστόσο φαινόταν πιο άνετος σε αυτή τη θέση.

Βαθμολογία: 6.5/10

Andrew Robertson: Σαν ώαση μέσα στην έρημο η αριστερή πλευρά της Liverpool. Πολλές σκάλες ανώτερο το δίδυμο Robertson-Mane από το Arnold-Salah, με τον Σκοτσέζο να παίζει κυρίαρχο ρόλο στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας. Ό,τι καλό έγινε στο παιχνίδι, προήλθε από αυτόν.

Βαθμολογία: 7/10

Georginio Wijnaldum: Εξαιρετική η εμφάνιση του Ολλανδού στο πρώτο ημίχρονο, όπου κράτησε μόνος του στην ουσία όρθιο το κέντρο. Δυνατός και στην επανάληψη, όπου βέβαια ανέβηκαν και οι υπόλοιποι τριγύρω του.

Βαθμολογία: 7.5/10 (MOTM)

Alex Oxlade-Chamberlain: Στην επανεμφάνισή του στη βασική εντεκάδα, ήταν από τους χειρότερους παίχτες της ομάδας μας. Είχε ένα καλό δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά μέχρι εκεί, φαίνεται πως η πολύμηνη απουσία του έχει παίξει καταλυτικό ρόλο στη φόρμα του αλλά και στο ταβάνι των δυνατοτήτων του.

Βαθμολογία: 4/10

Liverpool stumble again in Southampton defeat — SkyNews Nigeria SkyNews  Nigeria

Thiago Alcantara: Είχε ένα πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δέχτηκε κίτρινη κάρτα νωρίς, ωστόσο στην επανάληψη ανέκαμψε κάπως και είδαμε εκλάμψεις από τον Thiago κόντρα στη Newcastle.

Mohamed Salah: Τελείως εκτός παιχνιδιού, όχι απαραίτητα με δική του ευθύνη. Η ομάδα έπαιξε πολύ περισσότερο από τα αριστερά, με τον ανεβασμένο Robertson και όχι από τα δεξιά με τον κάκιστο Trent.

Southampton 1-0 Liverpool: Reds undone by Ings as away slump continues -  Liverpool FC - This Is Anfield

Sadio Mane: Ο έταιρος της αριστερής πλευράς που προσπάθησε πάρα πολύ να σώσει τη βραδιά, ωστόσο οι προσπάθειές του πήγαν άκαρπες μιας και δεν είχε ιδιαίτερη βοήθεια από τους συμπαίκτες του.

Roberto Firmino: Σε πολύ κακή μέρα ο Βραζιλιάνος, που ήταν καλά κλεισμένος από την άμυνα της Southampton και δε βοήθησε ιδιαίτερα επιθετικά.

Southampton 1 Liverpool 0: Match Review | The Anfield Wrap

Xherdan Shaqiri (στη θέση του Alex Oxlade-Chamberlain στο 57′): Λεπτά συμμετοχής για τον Ελβετό, που προσπάθησε αλλά δεν έδωσε κάτι το ιδιαίτερο στο παιχνίδι της Liverpool.

Βαθμολογία: 4.5/10

James Milner (στη θέση του Trent Alexander- Arnold στο 77′): Σίγουρα είχε και καλύτερες μέρες γενεθλίων ο Άγγλος μέσος, όπου στα λίγα λεπτά που αγωνίστηκε έφαγε αρκετό ξύλο.

Ralph Hasenhuttl in tears as Southampton cling on to beat Liverpool with  Danny Ings goal

Jurgen Klopp: Τα προβλήματα τραυματισμών, η κούραση και όλα τα συναφή δείχνουν πως έχουν επηρεάσει την ομάδα η οποία διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος παίρνοντας 2/9 πόντους στα τελευταία 3 παιχνίδια. Ο Γερμανός τεχνικός απέτυχε να βρει τρόπο να διασπάσει την άμυνα της Southampton, και το πρόβλημα της ομάδας δείχνει πως είναι πλέον επιθετικό και όχι τόσο αμυντικό.