Si Señor – Γραμμένο στ’ αστέρια | Liverpool 1-1 Aston Villa: Match Review

Η Liverpool για 89 λεπτά κυνηγούσε στο σκορ την Aston Villa αλλά ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Roberto Firmino πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) στο τελευταίο του ματς μπροστά στο Anfield, αποχαιρετώντας με τον καλύτερο τρόπο το Kop που δεν σταμάτησε να τραγουδάει το γνωστό «Si Señor» για τον Βραζιλιάνο που λατρεύτηκε από τους Reds.

Το 1-1 σε συνδυασμό και με τη νίκη της Manchester United δεν αφήνει ουσιαστικά καμία πιθανότητα στη Liverpool την τελευταία αγωνιστική να μπορεί να ελπίζει για την έξοδο στο Champions League της επόμενης σεζόν, καθώς η United έχει ένα ματς λιγότερο, άρα άλλα δύο συνολικά, στα οποία χρειάζεται τουλάχιστον έναν βαθμό για να τερματίσει εκείνη στην τετράδα.

Έτσι, αν δεν γίνει κάτι συγκλονιστικό μέχρι το τέλος, η Liverpool θα τερματίσει στην 5η θέση και θα παίξει στους ομίλους του Europa League την επόμενη σεζόν.

Επόμενο και τελευταίο ματς της σεζόν για τους Reds, την Κυριακή 28/5 (18:30) με τη Southampton στο St Mary’s Stadium για την 38η αγωνιστική της Premier League.

Φυσικά, εκτός του Firmino, από τη Liverpool στο τέλος της σεζόν αποχωρεί ο James Milner, ο Naby Keita και ο Alex Oxlade-Chamerlain.

Η Villa ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και στο 22ο λεπτό κέρδισε μετά από ανατροπή του Watkins από τον Konate, ωστόσο ο Watkins που ανέλαβε την εκτέλεση δεν βρήκε στόχο, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από την εστία του Alisson.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα λίγο αργότερα. Ο Luiz έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ramsey με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Alisson από κοντά για το 0-1 στο 27ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Villa άγγιξε το δεύτερο γκολ, αλλά ο Alisson απέκρουσε σωτήρια τον Watkins.

Η Liverpool έδειξε αντίδραση πριν την ανάπαυλα, πετυχαίνοντας γκολ στο 44ο λεπτό με τον Gakpo, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς ήταν εκτεθειμένος ο van Dijk.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Reds ανέβασαν ρυθμούς, ο Klopp (ο οποίος ήταν τιμωρημένος και δεν βρισκόταν στον πάγκο) έδωσε εντολή για τριπλή αλλαγή στο 72ο λεπτό, περνώντας στο ματς τους Τσιμίκα, Milner και Firmino, με τον Βραζιλιάνο να καταχειροκροτείται καθώς ήταν το τελευταίο του εντός έδρας ματς με τη Liverpool. Και ήταν γραφτό στην τελευταία του παράσταση στο Anfield να πετύχει και το τελευταίο του γκολ μπροστά στο κοινό της Liverpool.

Στο 89ο λεπτό, ο Salah με τρομερή σέντρα με το εξωτερικό βρήκε τον Firmino στην περιοχή κι αυτός με κοντινή προβολή νίκησε τον Martinez για το 1-1, γνωρίζοντας φυσικά την αποθέωση από όλο το Anfield, υπό τους ήχους του γνωστού «Si Señor».

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson (Tsimikas 72′); Fabinho (Elliott 81′), Henderson (Milner 72′), Jones (Jota 63′); Salah, Diaz (Firmino 72′), Gakpo

Aston Villa: Martinez; Cash, Konsa, Mings, Digne (Moreno 53′, Buendia 65′); Kamara, Luiz, McGinn; Bailey (Young 53′), Ramsey, Watkins