Salah λαμπρός την οδηγεί | Brighton 1-3 Liverpool: Match Review

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Salah (2 γκολ, 1 ασίστ), η Liverpool επικράτησε 3-1 της Brighton στο «AMEX Stadium» και πέτυχε την 30ή νίκη της σε 34 ματς στην Premier League.

Επόμενος αγώνας για τους Reds, το Σάββατο 11/7 με την Burnley (17:00 – Cosmote Sport 1 HD) στο «Anfield» για την 35η αγωνιστική της Premier League.

Σούπερ Salah, σούπερ Reds, σούπερ ρεκόρ!

Η Liverpool πέρασε και το «AMEX Stadium», κερδίζοντας 3-1 την Brighton με τον Mo Salah να πρωταγωνιστεί (2 γκολ, 1 ασίστ) και να φτάνει τα 19 φέτος στο πρωτάθλημα – ο Henderson το άλλο γκολ, ο οποίος έφτασε τις 350 συμμετοχές στην καριέρα του σε επίπεδο Premier League.

Η φοβερή αρμάδα του Jurgen Klopp πέτυχε την 30η νίκη της σε 34 παιχνίδια φέτος, κι έτσι έγινε η ομάδα που το καταφέρνει γρηγορότερα από κάθε άλλη στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Τρομερό ξεκίνημα με δύο γρήγορα γκολ

Οι Reds ξεκίνησαν φουριόζοι και πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά παιχνιδιού, είχαν ήδη καταφέρει να πετύχουν δύο γκολ.

Ο Keita πίεσε τον Propper στην περιοχή της Brighton, έκλεψε την μπάλα και βρήκε τον Salah, ο οποίος έκανε το 0-1 με αριστερό πλασέ στο 6ο λεπτό.

Ο Αιγύπτιος από σκόρερ έγινε δημιουργός δύο λεπτά αργότερα, στρώνοντας την μπάλα στον Henderson κι αυτός με τρομερό φαλτσαριστό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ryan για το 0-2.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 19ο λεπτό ο Williams με καθοριστική παρέμβαση σταμάτησε το τελείωμα του Trossard, ενώ στο 25ο λεπτό ο Gross σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Η Brighton δεν τα παράτησε, ανέβασε ρυθμό και στο 27ο λεπτό έχασε ευκαιρία, με τον Alisson να σταματάει την προβολή του Maupay, ενώ η προσπάθεια του Stephens στο 37ο λεπτό πέρασε άουτ.

Ο Salah δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά στο 39ο λεπτό, καθώς το πλασέ του πέρασε λίγο έξω από την εστία του Ryan, και οι «γλάροι» κατάφεραν να μειώσουν πριν την ανάπαυλα.

Ο Lamptey από δεξιά βρήκε τον Trossard στην καρδιά της περιοχής, ο οποίος με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση έκανε το 1-2 στο 45ο λεπτό.

Φοβερός Salah, σκόραρε ξανά αλλά δεν κατάφερε το χατ-τρικ

Οι Reds μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Salah έχασε μεγάλη ευκαιρία για να χριστεί ξανά σκόρερ αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα στο 54ο λεπτό, ενώ στο 59ο λεπτό το σουτ του Henderson κατέληξε στα χέρια του Ryan.

Ένα λεπτό αργότερα, η Brighton έχασε τρομερή ευκαιρία για την ισοφάριση, αφού ο Gross βρήκε τον Burn αλλά αυτός από την μικρή περιοχή δεν βρήκε όπως ήθελε και δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Η Liverpool είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά του Robertson, ο Salah κινήθηκε γρήγορα στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά πέτυχε το 1-3 στο 76ο λεπτό.

Αυτό ήταν το 19ο τέρμα του Αιγύπτιου φέτος στην Premier League, ο οποίος κατέγραψε συμμετοχή σε 100 γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα (73 δικά του τέρματα και 27 ασίστ) σε 104 εμφανίσεις. Έτσι, έγινε ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία του συλλόγου (μετά από Gerard, Fowler και Owen) που φτάνει σε αυτόν τον αριθμό συμμετοχής τερμάτων σε ό,τι αφορά την Premier League.

Ο Αιγύπτιος έψαχνε απεγνωσμένα το χατ-τρικ, αλλά δεν το βρήκε, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις, ενώ λίγο έλειψε να σκοράρει και ο Mane αλλά το εξαιρετικό πλασέ που δοκίμασε, πέρασε δίπλα από το τέρμα του Ryan.

Οι συνθέσεις

Brighton: Ryan; Lamptey, Dunk, Webster, Burn; Stephens, Propper (Bissouma 71′), Gross (Mooy 71′); Trossard, Mac Allister (Connolly 71′), Maupay

Liverpool: Alisson; Trent, Gomez, Van Dijk, Williams (Robertson 46′); Henderson (Milner 80′), Wijnaldum, Keita (Fabinho 61′); Salah, Oxlade-Chamberlain (Mane 61′), Firmino (Minamino 87′)