Red Machine – Δεν αστειεύεται και το δείχνει | Watford 0-5 Liverpool: Match Review

Η Liverpool έστησε… πάρτι στην έδρα της Watford (0-5) για την 8η αγωνιστική της Premier League και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας (με παιχνίδι περισσότερο).

Επόμενο ματς για τους Reds, την Τρίτη 19/10 (22:00) με την Atletico Madrid στο Wanda Metropolitano για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Η Liverpool ήταν σοβαρή από το ξεκίνημα στο Vicarage Road και διέλυσε 5-0 τη Watford στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο Mane άνοιξε το σκορ με το 100ό του γκολ στην Premier League, ο Salah πέτυχε ένα αριστουργηματικό γκολ, ενώ μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Firmino που πέτυχε χατ-τρικ. Πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Κώστας Τσιμίκας, που πέρασε στο ματς στο 64ο λεπτό.

Έτσι, οι Reds επέστρεψαν στην κορυφή του πρωταθλήματος με 18 βαθμούς, έχοντας παιχνίδι περισσότερο.

Το… καθάρισε από το πρώτο μέρος η Liverpool

Χωρίς τους Alisson-Fabinho αλλά με Alexander-Arnold να επιστρέφει στη δράση, παρέταξε ο Klopp το βασικό σχήμα, αφήνοντας στον πάγκο τον Κώστα Τσιμίκα.

Οι Reds πήραν από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης, έκλεισαν τη Watford στα καρέ της και κατάφεραν να πετύχουν γρήγορα γκολ.

Στο 8ο λεπτό, ο Salah με ωραία κίνηση ξέφυγε από μαρκάρισμα, έβγαλε τρομερή μπαλιά με το εξωτερικό στον Mane, ο οποίος με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1.

Αυτό ήταν το 100ό γκολ του Mane στην Premier League και έγινε ο 3ος Αφρικανός που το καταφέρνει, μετά τους Didier Drogba και Mo Salah. Μάλιστα, το εντυπωσιακό είναι πως από τα 100 γκολ του Σενεγαλέζου, δεν έχει επιτευχθεί κανένα από χτύπημα πέναλτι!

Η Liverpool συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 12ο λεπτό, με τον Foster να σταματάει το σουτ του Salah.

Οι Reds άφησαν για λίγο το… γκάζι, εξακολούθησαν να ελέγχουν, όμως, τον ρυθμό και πριν τη λήξη του ημιχρόνου κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Οι παίκτες της Liverpool συνεργάστηκαν άψογα έξω από την περιοχή της Watford, ο Mane βρήκε έξυπνα τον Milner στα αριστερά της περιοχής κι αυτός έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Firmino, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα από τη μικρή περιοχή για το 0-2 στο 37ο λεπτό.

Μνημειώδες γκολ ο Salah – Τρομερός Firmino με χατ-τρικ

Η Liverpool δεν κατέβασε το… πόδι από το γκάζι και μετέτρεψε το δεύτερο ημίχρονο σε παράσταση για έναν ρόλο.

Οι Reds συνέχισαν να κυριαρχούν στο ματς και στο 52ο λεπτό, ο Firmino εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Forster, σημειώνοντας από κοντά το 0-3.

Δύο λεπτά αργότερα, η Liverpool πέτυχε το 4ο γκολ. Και ήταν το πιο εντυπωσιακό από όλα. Ο Salah… χόρεψε την άμυνα της Watford και με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Forster, πετυχαίνοντας ένα αριστουργηματικό γκολ για το 0-4.

Γκολ No. 104 για τον Αιγύπτιο επιθετικό στην Premier League.

Στο 64ο λεπτό ο Klopp πέρασε τον Τσιμίκα στη θέση του Robertson, με τον Έλληνα διεθνή να πραγματοποιεί ακόμη μια καλή εμφάνιση, όντας ιδιαίτερα δραστήριος επιθετικά και αμυντικά στον μισάωρο που αγωνίστηκε.

Το τελικό 0-5 πέτυχε ο Firmino μετά από τρομερή ενέργεια και ωραία ασίστ του Neco Williams στις καθυστερήσεις, ολοκληρώνοντας έτσι το ματς με χατ-τρικ.

Οι συνθέσεις:

Watford: Foster; Femenia (Ngakia 56′), Ekong, Cathcart, Rose; Sarr, Sissoko, Kucka, Masina (Cleverley 46′); Hernandez, Dennis (Pedro 69′)

Liverpool: Kelleher; Alexander-Arnold (Oxlade-Chamberlain 64′), Matip, Van Dijk, Robertson (Tsimikas 64′); Henderson, Milner (Williams 82′), Keita; Salah, Mane, Firmino