My name is Kelleher, Caoimhin Kelleher | Liverpool 0-0 Derby County (3-2 πεν.): Match Review

Η Liverpool έπαιξε με αρκετές αλλαγές με τη Derby County στο Anfield, έμεινε στο 0-0 στην κανονική διάρκεια και χάρη σε 3 αποκρούσεις του Caoimhin Kelleher στα πέναλτι, οι Reds πήραν την πρόκριση για τον 4ο γύρο του Carabao Cup.

Επόμενο ματς για τους Reds, το Σάββατο 12/11 (17:00) με τη Southampton στο Anfield για την 16η αγωνιστική της Premier League – Το τελευταίο ματς πριν τη διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Caoimhin Kelleher. Ο άνθρωπος των πέναλτι!

Η Liverpool παρατάχθηκε στο Anfield με πολλές αλλαγές για το ματς του Carabao Cup απέναντι στη Derby County, δημιούργησε 19 τελικές, δεν κατάφερε να βάλει γκολ και έτσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι (0-0).

Εκεί, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Caoimhin Kelleher, ο οποίος απέκρουσε 3 εκτελέσεις, με τον Elliott να σκοράρει στο τέλος και να δίνει στους Reds την πρόκριση με 3-2 για τον 4ο γύρο της διοργάνωσης.

Ο Κώστας Τσιμίκας ξεκίνησε βασικός και έπαιξε σε όλο τον αγώνα (δεν εκτέλεσε πέναλτι), ο μέσος όρος ηλικίας της αρχικής ενδεκάδας ήταν τα 21,8 έτη, ενώ 6 παίκτες πραγματοποίησαν full debut με την ανδρική ομάδα (Stefan Bajcetic, Bobby Clark, Calvin Ramsay, Layton Stewart, Melkamu Frauendorf που ξεκίνησαν βασικοί συν τον 16χρονο Ben Doak που μπήκε ως αλλαγή).

Όπως ήταν λογικό, δεν μπορούσε να υπάρξει χημεία στο γήπεδο μεταξύ των παικτών, ωστόσο οι Reds απείλησαν με τους Oxlade-Chamberlain, Stewart και Τσιμίκα, αλλά οι προσπάθειες και των τριών δεν βρήκαν στόχο.

Ο Bird έχασε ευκαιρία για την Derby στην αρχή του δευτέρου μέρους, ενώ ο Wildsmith απέκρουσε τα σουτ των Oxlade-Chamberlain και Carvalho.

Στο 66ο λεπτό ο Klopp πέρασε στο ματς τους Elliott, Nunez και Firmino σε μια προσπάθεια να πάρει τη νίκη στο 90λεπτο και να μην πάει το ματς στα πέναλτι, ενώ στο 74ο λεπτό πέρασε στο ματς και ο 16χρονος Ben Doak, ο οποίος μετά την U-18 και την U-21, τώρα έκανε ντεμπούτο και με την ανδρική ομάδα.

Οι Reds συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες, με καλύτερη αυτή του Eliott αλλά και πάλι ο Wildsmith έσωσε τη Derby. Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ. Ώρα πέναλτι ξανά για τη Liverpool. Όπερ σήμαινε ώρα Kelleher για τη Liverpool.

Ο 23χρονος Ιρλανδός πραγματοποίησε (ξανά) φοβερή εμφάνιση σε διαδικασία πέναλτι, απέκρουσε 3 εκτελέσεις (Oxlade-Chamberlain και Nunez είχαν σκοράρει, ο Firmino αστόχησε) και ο Elliott στο τέλος σκόραρε το 3-2, δίνοντας την πρόκριση στη Liverpool.