Midtjylland 1 – 1 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Μέτρια απόδοση αλλά… δικαιολογείται!

Στο πιο αδιάφορο παιχνίδι, κατά πάσα πιθανότητα, της σεζόν, η Liverpool έμεινε στο 1-1 με την επίσης αδιάφορη Midtjylland και ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων του Champions League στη πρώτη θέση, έχοντας 4 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα.

Ας πάμε στο παιχνίδι..

Η Liverpool στάθηκε τυχερή και προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Salah να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και με… περιπετειώδη τρόπο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Hansen. Η Liverpool κράτησε τη κατοχη, είχε φάσεις και γενικά έδειχνε να ελέγχει το σκορ και το ρυθμό του παιχνιδιού.

Κάτι το οποίο άλλαξε απότομα στο δεύτερο ημίχρονο. Η Midtjylland ανέβασε στροφές, βρήκε αρκετούς κενούς χώρους και έφτασε στην ισοφάριση με έυστοχο χτύπημα πέναλτι του Scholz, ύστερα από παράβαση του Kelleher. Η συνέχεια επεφύλλασε από ένα ακυρωμένο γκολ σε κάθε ομάδα, οι αποφάσεις των οποίων ήταν σωστές αμφότερες.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Champions League recap: Midtjylland 1-1 Liverpool

Caomhin Kelleher: Σταθερότατος για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι ο νεαρός τερματοφύλακας των Reds, ο οποίος, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, πραγματοποίησε άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση. Παρόλο που ήταν άτυχος στη φάση του πέναλτι, θεωρούμε πως ήταν ο κάλυτερος σε απόδοση παίκτης των Reds.

Βαθμολογία: 8/10 (MOTM)

Trent Alexander-Arnold: Ήσυχο παιχνίδι χωρίς πολλά πράγματα από τον αρχηγό – για το συγκεκριμένο ματς – δεξιό μπακ. Είχε κάποια ανεβάσματα, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο κάποιο άμεσο αντίκτυπο.

Βαθμολογία: 6.5/10

Rhys Williams: Σταθερός και γενικά από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο η απόδοση του, όπως και της υπόλοιπης ομάδας, έπεσε, ωστόσο συνέχισε τις καλές εμφανίσεις.

Βαθμολογία: 7.5/10

Fabinho: Αγωνίστηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο αλλά ήταν πραματικά εκπληκτικός. Πρώτος σε όλες τις μονομαχίες, ωραίο μοίρασμα του παιχνιδιού και φυσικά το γκολ που απωθεί πάνω στην γραμμή.

Βαθμολογία: 8/10

Kostis Tsimikas: Εξαιρετικός στον ανασταλτικό τομέα της ομάδας. Δε βοήθησε καθόλου επιθετικά, αν φυσικά εξαιρέσουμε την απόπειρά του να βάλει ένα φοβερό γκολ με ανάποδο ψαλίδι. Δυστυχώς τραυματίστηκε στο 61′

Βαθμολογία: 7/10

Clarkson: Εντυπωσιακό ματς, καλύτερο από ό,τι θα περίμενε και ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος. Αρκετά σταθερός, πολλές πρωτοβουλίες και εκκινήσεις επιθέσεων και άριστο στο αμυντικό transition. Δείχνει να είναι ένα αρκετά σύγχρονο αμυντικό χαφ ο νεαρός.

Naby Keita: Δε φάνηκε αρκετά και πέρασε αλλαγή στο 62′ χωρίς να μπορέσει να ανεβάσει καθόλου την απόδοσή του.

Βαθμολογία: 5,5/10

Diogo Jota: Άλλος ένας παίκτης ο οποίος δε φάνηκε αρκετά. Στα ελαφρυντικά του είναι οι δύο εκτελέσεις του στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι οποίες ωστόσο αντιμετωπίστηκαν από τον Hansen.

Champions League: Midtjylland 1-1 Liverpool - Mohamed Salah becomes record  scorer - BBC Sport

Mohammed Salah: Βαθμολογικά τον έσωσε το γκολ. Δεν είχε την απόδοση που μας έχει συνηθίσει φέτος. Ωστόσο πέτυχε το μονάδικο γκολ της ομάδας, κι ας… μη το ήθελε.

Divock Origi: Εξαιρετικά κακό παιχνίδι από τον επιθετικό των Reds. Συνεχίζει το σερί των κακών εμφανίσεων και δείχνει να είναι μία παραφωνία στο δυναμικό της Liverpool για φέτος.

Βαθμολογία: 3/10

Billy Koumetio: Έπαιξε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο στη θέση του Fabinho. Καθόλου ενθαρρυντικό επίσημο ντεμπούτο για τον νεαρότερο παίκτη της Liverpool στο Champions League με πολλά λάθη και εξαιρετικά κακές τοποθετήσεις.

Βαθμολογία: 4/10

VAR at its absolute worst" - Fans react to Liverpool's 1-1 draw with  Midtjylland - Liverpool FC - This Is Anfield

Jordan Henderson: Πέρασε στο παιχνίδι στο 62′ αντί του Keita. Δε πρόλαβε να δείξει πολλά πράγματα, ωστόσο προσπάθησε να συγκεντρώσει και να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του παλεύοντας να οργανώσει το κέντρο.

Andrew Robertson: Αντικατέστησε τον τραυματία Τσιμίκα στο 61′. Τα απολύτως απαραίτητα από τον Σκωτσέζο αριστερό μπακ των Reds ο οποίος δε χρειάστηκε να κάνει και πολλά.

Βαθμολογία: 6/10

Roberto Firmino: Πέρασε στο παιχνίδι στο 71′ αντί του κάκιστου Origi. Ελάχιστες επαφές με τη μπάλα. θα μπορούσε και να μη κριθεί.

Sadio Mane: Πέρασε στο παιχνίδι στο 87′ αντί του Jota. Δεν έπαιξε αρκετά για να κριθεί.

Βαθμολογία: -/10

Jurgen Klopp: Ακόμα και η μέτρια προσέγγιση του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος περνάει σε δεύτερη μοίρα ύστερα από τη τραγική παρουσία της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο. Από την ενδεκάδα έπρεπε να λείπουν οι Fabinho και Salah καθώς το ματς ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, και δεδομένου της δύσκολης και απαιτητικής περιόδου που διανύουμε, δε θα έπρεπε να χρειαστεί να παίξουν οι Firmino, Mane και Henderson. Απλά μία κακή παρένθεση και τίποτα παραπάνω.