Γκολάρα ο Martinez, πρόκριση στους «8» οι Reds | Liverpool 0-1 Inter: Match Review

Η Liverpool ηττήθηκε με 1-0 από την Inter στο Anfield χάρη σε γκολάρα του Lautaro Martinez, αλλά κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Champions League χάρη στο 2-0 του πρώτου αγώνα στο Μιλάνο.

Επόμενο ματς για τους Reds το Σάββατο (12/3, 14:30) με την Brighton στο Falmer Stadium για την 29η αγωνιστική της Premier League.

Η Liverpool υποδέχτηκε την Inter στο Anfield για τον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» του Champions League, έχοντας… προίκα το 2-0 του πρώτου αγώνα στο Μιλάνο.

Οι «νερατζούρι» επικράτησαν με 1-0 στη ρεβάνς χάρη σε φοβερό γκολ του Lautaro Martinez, ωστόσο οι Reds ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν την πρόκριση για τους «8» της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η ομάδα του Jugren Klopp (ο οποίος άφησε στον πάγκο τον Κώστα Τσιμίκα) ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και μάλιστα είχε 3 δοκάρια. Από την άλλη, ο Martinez έβαλε… φωτιά στο ματς στο 62ο λεπτό, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Sanchez αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, δυσκολεύοντας το έργο των «νερατζούρι».

Δοκάρι ο Matip, άτυχη η Liverpool

Η Inter ξεκίνησε πιο επιθετικά στα πρώτα λεπτά, με τους Reds να πιέζουν και να αμύνονται ψηλά. Η πρώτη ευκαιρία ήταν για τους «νερατζούρι», με το σουτ του Dumfries στο 7ο λεπτό να καταλήγει στα χέρια του Alisson, ενώ στο 16ο λεπτό η αδύναμη κεφαλιά του Matip δεν δυσκόλεψε τον Handanovic.

Στο 25ο λεπτό υπήρξε μικρή διακοπή στο ματς, καθώς ένας οπαδός της Liverpool ένιωσε αδιαθεσία στην Kop, με το ιατρικό επιτελείο των Reds να προσφέρει άμεσα τις πρώτες βοήθειες και την αναμέτρηση να συνεχίζεται.

Η ομάδα του Klopp ανέβασε ρυθμούς και έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ στο 31ο λεπτό. Ο Alexander-Arnold εκτέλεσε το φάουλ, ο Matip έπιασε δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Handanovic, ενώ στη συνέχεια ο Van Dijk πήρε την κεφαλιά αλλά ο Skriniar πρόλαβε να βάλει την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ.

Η Inter απάντησε στις ευκαιρίες με τον Calhanoglu στο 41ο λεπτό, ο οποίος εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ αλλά ο Alisson έδιωξε σωτήρια, ενώ σε παρόμοια φάση στις καθυστερήσεις, ο Arnold έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από την εστία του Handanovic.

Δύο δοκάρια ο Salah, γκολάρα ο Martinez, μοιραίος ο Sanchez

Ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα στην αρχή του δευτέρου 45λέπτου, με τους Reds να φτάνουν μια ανάσα από το γκολ στο 52ο λεπτό, αλλά ο Salah σημάδεψε το κάθετο δοκάρι μέσα από την περιοχή προ κενής εστίας.

Η Inter ανέβασε την απόδοσή της, χάνοντας ευκαιρία στο 59ο λεπτό με τον Martinez, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα έβαλε… φωτιά στο ματς. Οι «νερατζούρι» έκλεψαν την μπάλα, ο Sanchez έδωσε στον Martinez κι αυτός με εκπληκτικό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Άλισον για το 0-1 στο 62ο λεπτό.

Ωστόσο, οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν δύο λεπτά αργότερα. Κι αυτό διότι στο 64ο λεπτό ο Sanchez βρήκε άσχημα στο πόδι με προβολή τον Fabinho, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι άφησε με 10 παίκτες την Inter

Η Liverpool ανέβασε ρυθμούς ψάχνοντας την ισοφάριση και έφτασε ξανά πολύ κοντά, αλλά και πάλι ο Salah στο 76ο λεπτό σημάδεψε το δοκάρι μέσα από την περιοχή.

Η ομάδα του Klopp πίεσε μέχρι το φινάλε, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Diaz στις καθυστερήσεις, χωρίς να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Οι συνθέσεις

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson; Fabinho, Thiago (Keita 65′), Jones (Henderson 65′); Salah, Mane, Jota (Diaz 83′)

Inter Milan: Handanovic; Skriniar, De Vrij, Bastoni; Dumfries, Vidal, Brozovic, Calhanoglu, Perisic; Martinez, Sanchez