Την ταπείνωσε μέσα στο σπίτι της | Manchester United 0-5 Liverpool: Match Review

Η Liverpool υποχρέωσε τη Manchester United σε ταπεινωτική ήττα με 5-0 μέσα στο Old Trafford στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Premier League – Ιστορικός ο θρίαμβος, ιστορικό και το χατ-τρικ του ανεπανάληπτου Mo Salah.

Επόμενο ματς για τους Reds, την Τετάρτη 27/10 (21:45) με την Preston στο Deepdale για τον γύρο των «16» του Carabao Cup.

Το «Θέατρο των Ονείρων» γέμισε… εφιάλτες το απόγευμα της Κυριακής. Και γι’ αυτό ευθύνεται η Liverpool, η οποία δεν έδειξε οίκτο απέναντι στη Manchester United και τη διέσυρε μέσα στο Old Trafford με το απίστευτο 5-0, έχοντας σκοράρει ήδη 4 γκολ πριν το ημίχρονο!

Η ομάδα του Klopp μετέτρεψε το σπουδαίο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Premier League σε παράσταση για έναν ρόλο, με τον Mo Salah να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς. Ο Αιγύπτιος επιθετικός μοίρασε μία ασίστ, πέτυχε χατ-τρικ και έγραψε ιστορία (λίγη ακόμη!), καθώς έγινε ο πρώτος Αφρικανός σκόρερ σε επίπεδο Premier League.

Ο Keita είχε ανοίξει τον δρόμο για το μεγάλο διπλό (ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε με φορείο), ενώ το άλλο γκολ πέτυχε ο Jota, πριν ο Salah αρχίσει το… σόου του.

Πλέον, η Liverpool ανέβηκε στη 2η θέση, έχει 21 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από την πρωτοπόρο Chelsea.

Ονειρικό πρώτο ημίχρονο, ασταμάτητη Liverpool με 4 γκολ!

Με Konate στην άμυνα και Jota στην επίθεση παρέταξε τη Liverpool o Klopp, με τον Κώστα Τσιμίκα να βρίσκεται στον πάγκο.

Οι Reds έκαναν φοβερή εκκίνηση στο ματς, παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Salah έκανε την κάθετη στον Keita κι αυτός από κοντά, νίκησε τον De Gea με ιδανικό πλασέ για το 0-1.

Λίγο αργότερα, η Liverpool διπλασίασε τα τέρματά της. Στο 13ο λεπτό, μετά από δημιουργία του Alexander-Arnold, ο Jota με κοντινή προβολή έκανε το 0-2 για τους Reds.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Mo Sahal, ο οποίος το πήρε… πάνω του! Κυριολεκτικά!

Στο 38ο λεπτό, ο Αιγύπτιος σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Keita, ο οποίος έκανε την πάσα από τα δεξιά και ο Salah έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3. Αλλά δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στις καθυστερήσεις σκόραρε ξανά. Μετά από κόντρες στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον 29χρονο επιθετικό, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε ξανά τον De Gea και έγραψε το 0-4.

Ανεπανάληπτος, τρομακτικός, ιστορικός King Mo!

Η… παράσταση του Salah συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου η Liverpool δεν κατέβασε το… πόδι από το γκάζι, παρόλο που δεν ήταν τόσο παραγωγική όσο στο πρώτο ημίχρονο.

Οι ευκαιρίες και η πίεση των Reds συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Αιγύπτιο να ολοκληρώνει τη μνημειώδη του εμφάνιση πετυχαίνοντας χατ-τρικ στο 50ό λεπτό. Βγήκε ξανά απέναντι στον De Gea (μετά από πάσα του Henderson) και τον εκτέλεσε για άλλη μια φορά, σημειώνοντας το 0-5.

Ο King Mo κατέρριψε ακόμη ένα ιστορικό ρεκόρ, καθώς έγινε ο πρώτος Αφρικανός σκόρερ της Premier League με 107 γκολ, αφήνοντας στη 2η θέση τον Drogba που σταμάτησε στα 104!

Η United τα είχε χαμένα. Δεν μπορούσε να δημιουργήσει παιχνίδι, ούτε καν να κρατήσει την μπάλα. Οι Reds έριξαν ρυθμούς στη συνέχεια, με τον Cristiano Ronaldo να σκοράρει στο 52ο λεπτό αλλά το ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ένα δείγμα του ότι δεν πήγαινε τίποτα καλά στο ματς για την ομάδα του Solskjaer, ήταν η φάση στο 60ό λεπτό, με τον Pogba να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα με τις τάπες στον Keita, ο οποίος αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Μέχρι και οι φίλαθλοι της United δεν άντεξαν το θέαμα και άρχισαν τη μαζική αποχώρηση από το 65ο λεπτό και μετά.

Μια ιστορική επικράτηση, μια μνημειώδη εμφάνιση.

Man United: De Gea; Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw; Fred, McTominay; Greenwood (Pogba 46′), Fernandes (Cavani 62′), Rashford (Dalot 62′); Ronaldo

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk; Robertson; Henderson, Milner (Jones 26′), Keita (Oxlade-Chamberlain 62′); Salah, Jota, Firmino (Mane 77′)