Manchester City 1 – 1 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Gini, Gomez και Alisson δίνουν τον πόντο στους Reds!

Manchester City και Liverpool μοιράστηκαν τις εντυπώσεις αλλά και τους βαθμούς στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Premier League.

Σε ένα παιχνίδι με δύο όψεις για τον ουδέτερο θεατή (50 λεπτά γρήγορου ρυθμού και ελκυστικού ποδοσφαίρου και 40 λεπτά βαρετού τίκι-τάκα), Liverpool και Manchester City αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 χάρη στα τέρματα των Salah και Jesus.

H Liverpool μπήκε πολύ δυνατά στα πρώτα 25 λεπτά. Στο 13′ κατάφερε να μετατρέψει την κυριαρχία και τις φάσεις της σε γκολ, όταν ο Walker ανέτρεψε τον Mane στην περιοχή, και ο Salah ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι για να γράψει το 1-0. Από το 25ο λεπτό και έπειτα, το γήπεδο έγειρε προς τη μεριά των Citizens. Στο 31ο λεπτό, ο Jesus εκμεταλλεύτηκε την ωραία κάθετη του De Bruyne, και με πανέμορφο turn έφερε το παιχνίδι στα ίσα. 10 λεπτά αργότερα, ο Gomez έκανε χέρι εντός περιοχής με τον Pawson να καταλογίζει πέναλτι. Ωστόσο ο De Bruyne παρά το ότι έστειλε τον Alisson από τη λάθος μεριά, δεν κατάφερε να βρει το στόχο και έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει τη Manchester City μπροστά στο σκορ.

Λίγα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η Manchester City είχε στο μεγαλύτερο μέρος την κατοχή, κυρίως μετά την αναγκαστική αλλαγή του Arnold, ωστόσο εκτός από μια κεφαλιά του Jesus δεν είχε κάποια άλλη ιδιαίτερα απειλητική στιγμή και το παιχνίδι έληξε με το πενιχρό 1-1.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Kevin De Bruyne misses penalty as Manchester City and Liverpool play out  classy, high-tempo draw

Alisson Becker: Δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο τέρμα του Jesus, ωστόσο είχε σωστές αντιδράσεις σε ορισμένες σέντρες του De Bruyne, στο τετ-α-τετ του Sterling, αλλά και μια πολύ καλή έξοδο ως keeper-libero.

Βαθμολογία: 7.5/10

LIVE: Manchester City vs Liverpool - Looking for Soccer and  FootballInternational News? - FutPost

Trent Alexander-Arnold: Σε αρκετά παθητικό ρόλο γι’ακόμα μια φορά. Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες ανασταλτικά, ωστόσο δεν απείλησε επιθετικά. Φέρει μια κάποια ευθύνη στη φάση του γκολ του Jesus, ωστόσο θα το πιστώσουμε περισσότερο ως πολύ καλή ενέργεια του Βραζιλιάνου, παρά ως κακή αμυντική τοποθέτηση του Arnold. Δυστυχώς αποχώρησε τραυματίας και δημιουργεί ακόμα έναν πονοκέφαλο στον Jurgen Klopp.

Βαθμολογία: 7/10

Man City 1-1 Liverpool LIVE score: Goal updates as Jesus cancels out  Salah's opener - Mirror Online

Joe Gomez: Δέχτηκε στη συνέντευξη τύπου τους επαίνους του Klopp, και τον αντάμειψε με ακόμα μια πολύ δυνατή εμφάνιση. Βρέθηκε όπου χρειαζόταν, με μοναδικό μελανό σημείο τη φάση που υπέπεσε σε πέναλτι.

Βαθμολογία: 8/10

Joel Matip: Στην επανεμφάνισή του o Kαμερουνέζος κεντρικός αμυντικός φάνηκε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, με μοναδικά αρνητικά τις αρκετά κακές μεταβιβάσεις του, αλλά και την κίτρινη κάρτα που δέχθηκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

Andrew Robertson: Σε παρόμοια κατάσταση με τον Arnold. Σωστός αμυντικά, δε βοήθησε ιδιαίτερα επιθετικά.

Jordan Henderson: Σε ένα παιχνίδι που το σύστημα του Klopp δεν τον βοήθησε, ο Henderson ανταπεξήλθε όσο καλύτερα μπορούσε. Τα κενά ωστόσο στο χώρο της μεσαίας γραμμής ήταν αρκετά, και φάνηκαν όταν η ομάδα υποχώρησε στο γήπεδο.

Georginio Wijnaldum: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Ολλανδό, που ήταν πιο δραστήριος από τον Henderson. Είχε όρεξη και τσαγανό στο χώρο του κέντρου, βοηθώντας αρκετά στο ανασταλτικό κομμάτι, στο κουβάλημα της μπάλας, αλλά και στο επιθετικό tranzition της Liverpool.

Βαθμολογία: 8.5/10 (MOTM)

EPL: Manchester City, Liverpool tie ends in stalemate

Diogo Jota: Ο Klopp προσπαθεί να μετατρέψει την επιθετική τριάδα σε.. τετράδα, ωστόσο αυτό δε φαίνεται να του βγαίνει στην παρούσα φάση. Ο Πορτογάλος σε ακραίο ρόλο δεν μπήκε στο κλίμα του παιχνιδιού και σπατάλησε ορισμένες καλές προσπάθειες που δημιούργησε η Liverpool.

Βαθμολογία: 6/10

Take that all day", "Gomez colossal" - Fans react as Liverpool draw 1-1  with Man City - Liverpool FC - This Is Anfield

Mohamed Salah: Ήταν δραστήριος, αποτέλεσε κίνδυνο για την άμυνα της City, όμως δεν είχε κάποια ουσιαστική ευκαιρία να σκοράρει πέραν του πέναλτι.

Βαθμολογία: 6.5/10

Sadio Mane: Ο καλύτερος της τετράδας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Κέρδισε το πέναλτι, όμως ειδικά στο ανασταλτικό κομμάτι έδωσε πάρα πολλές βοήθειες.

Man City player ratings vs Liverpool FC as Ederson and Joao Cancelo good -  Simon Bajkowski - Manchester Evening News

Roberto Firmino: Μια αξιοπρεπής εμφάνιση από τον Βραζιλιάνο, που έκανε αισθητή την παρουσία του μόλις στο πρώτο λεπτό χάνοντας σημαντική ευκαιρία για να βάλει τη Liverpool μπροστά στο σκορ. Ήταν καταλυτικός στην κυριαρχία των Reds στα πρώτα 25 λεπτά, ωστόσο η απόδοσή του έπεσε στη συνέχεια και αντικαταστάθηκε για να γεμίσει ο Klopp το κέντρο με τον Shaqiri.

Xherdan Shaqiri (στη θέση του Roberto Firmino στο 59′): Πήρε τα λεπτά συμμετοχής που του αναλογούσαν από τις τελευταίες καλές εμφανίσεις του, ωστόσο δεν πρόσφερε κάτι το ιδιαίτερο στο παιχνίδι.

Βαθμολογία: 5.5/10

James Milner (στη θέση του Trent Alexander-Arnold στο 63′): Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα. Στη θέση του δεξιού μπακ ο Milner, μετά τον τραυματισμό του Arnold, ανταπεξήλθε με απόλυτη επιτυχία σε αυτό το μισάωρο που κλήθηκε να αγωνιστεί σε αυτή τη θέση, κόβοντας 2 φορές τον Sterling.

Jurgen Klopp: Ρίσκαρε παρατάσσοντας επιθετική εντεκάδα και εν μέρει του βγήκε, καθώς η Liverpool πέτυχε το γρήγορο τέρμα, και είχε τις ευκαιρίες να αυξήσει το προβάδισμά της. Έχασε νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο στην επανάληψη δεν μπορούμε να πούμε πως απειλήθηκε ιδιαίτερα, με τον Klopp να κάνει σωστή διαχείριση του αποτελέσματος. Εν τέλει η ισοπαλία είναι αποτέλεσμα που αφήνει ικανοποιημένο τον Γέρμανο, με την εικόνα του παιχνιδιού να αντικατοπτρίζεται σε αυτό.