Liverpool v Chelsea 5-3 | Βαθμολογίες παικτών | Το σήκωσαν με 96 βαθμούς για τους… 96!

Τα τριάντα χρόνια αποτελούν παρελθόν, η Liverpool επικράτησε με 5-3 της Chelsea και σήκωσε στον… ουρανό του Anfield το τρόπαιο της Premier League, έχοντας μαζέψει μέχρι σήμερα 96 πόντους, αριθμός που προκαλεί… ανατριχίλα!

Την ημέρα που σήκωσε τον τίτλο της πρωταθλήτριας Αγγλίας μετά από τριάντα ολόκληρα χρόνια, η Liverpool έκανε πάρτι κόντρα στην Chelsea, κερδίζοντας τη με το εμφατικό 5-3. Μία αναμέτρηση που τα είχε όλα και ευχαρίστησε τους θεατές που το παρακολουθήσαν από την τηλεόραση τους.

Αυτή ήταν η 18η νίκη της ομάδας στο Anfield φέτος σε 19 αναμετρήσεις, με τη μοναδική «γκέλα» να έρχεται πριν περίπου 1,5 εβδομάδα, στο 1-1 με την Burnley. Οι Reds μπορούν να φτάσουν με νίκη στην έδρα της Newcastle τους 99 βαθμούς, αριθμός που θα αποτέλεσει τη δεύτερη καλύτερη συγκομιδή πόντων στην ιστορία της Premier League, πίσω από τους 100 της Manchester City.

Πάμε να δούμε μαζί αναλυτικά τη βαθμολογία και την κριτική του κάθε ποδοσφαιριστή:

Alisson Becker | Δεν έχει ευθύνη σε κάνενα από τα τρία τέρματα που δέχτηκε, όμως μέτρησε τρία τέρματα παθητικό, αριθμός που δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητος. Καλός στις εξόδους του και στις μεταβιβάσεις του.

Βαθμολογία 6

Trent Alexander-Arnold | Για ακόμα μια φορά, το αριστουργηματικό του χτύπημα φάουλ, μας άφησε με το στόμα ανοιχτό! Εξαιρετική εμφάνιση από τον Άγγλο, έχοντας ένα καταπληκτικό γκολ και μία πολύ όμορφη ασίστ, στο 4ο γκολ της ομάδας με σκόρερ τον Firmino. Ζει το όνειρο του και θα το ζει για πολλά χρόνια ακόμα στο Anfield!

Βαθμολογία 8.5

Joe Gomez | Ο αδύναμος κρίκος της ομάδας, για ακόμα μια φορά μετά την επανέναρξη. Ο Άγγλος δεν πραγματοποιεί καλές εμφανίσεις το τελευταίο διάστημα και σίγουρα θα πρέπει να βρει και πάλι τον καλό του εαυτό. Αργός στις κινήσεις του, αρκετές λάθος μεταβιβάσεις, ενώ στο τρίτο γκολ έχει χάσει τον προσωπικό του αντίπαλο.

Βαθμολογία 5.5

Virgil Van Dijk | Μία ταχύτητα πάνω σε όλα από τον παρτενέρ του. Ο Ολλανδός ήταν καλός στα ψηλά, ενώ στα χαμηλά έκανε ότι μπορούσε. Δεν αντιμετώπισε προβλήματα από την πλευρά του και δεν φέρει σημαντική ευθύνη σε κάποιο από τα γκολ. Θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο τέλος, αλλά αιφνιδιάστηκε από το πέρασμα της μπάλας.

Βαθμολογία 7

Andy Robertson | Δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Willian, κάνοντας μια εξαιρετική εμφάνιση αμυντικά, ενώ το σπριντ που κάνει και η σέντρα που βγάζει στο πέμπτο γκολ της ομάδας, είναι απόλαυση. Ο Σκωτσέζος έδειξε ξανά γιατί είναι ο καλύτερος αριστερός μπακ στον κόσμο!

Βαθμολογία 8

Fabinho | Ο πιο αθόρυβος παίκτης στο γήπεδο για ακόμα μία αγωνιστική. Ήταν πάντα εκεί που έπρεπε, προσπάθησε και οργάνωσε το παιχνίδι της ομάδας από την άμυνα, ενώ στις αμυντικές του αρμοδιότητες τα πήγε καλά. Μερικά λάθη ήταν η μοναδική του παραφωνία. Ο Βραζιλιάνος μετά τη διακοπή, είναι ίσως ο κορυφαίος της ομάδας.

Gini Wijnaldum | Επιστροφή στα γκολ και στις καλές εμφανίσεις για τον Ολλανδό. Βρήκε δίχτυα με ένα πολύ όμορφο «ξερό» σουτ, ενώ ήταν σταθερός στις τοποθετήσεις και στις τροφοδοτήσεις του. Το ζητούμενο για τον Wijnaldum είναι να βάλει την υπογραφή του στο νέο συμβόλαιο και να παραμείνει κάτοικος Anfield!

Βαθμολογία 7.5

Naby Keita | Naby lad! Πέτυχε ένα καταπληκτικό τέρμα που μας έδειξε γιατί αυτός ο ποδοσφαιριστής πρέπει να παραμείνει υγιής και μακριά από τους τραυματισμούς! Εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς, πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα του 45λεπτα στην ομάδα με πολλά κλεψίματα, πάσες και με το πανέμορφο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε κουρασμένος και κάπως έπεσε η απόδοση του. Συνολικά όμως, υπέροχος!

Mohamed Salah | Κινητικός όσο έμεινε στο ματς, έκανε αισθητή την παρουσία του στην άμυνα της Chelsea, όμως τα τελειώματα του ήταν απογοητευτικά. Ωστόσο, η όρεξη και η διάθεση του έφεραν θετικά για την ομάδα, καθώς άνοιξε αρκετούς χώρους και τροφοδότησε σωστά στις περισσότερες περιπτώσεις τους συμπαίκτες του. Θα μπορούσε να πετύχει ένα τέρμα.

Βαθμολογία 6.5

Roberto Firmino | Επιτέλους τα κατάφερε! Ο Bobby βρήκε δίχτυα στο Anfield σε αγώνα της Premier League μετά από περίπου ενάμιση χρόνο. Ο Βραζιλιάνος πραγματοποίησε μία υπέροχη εμφάνιση, ήταν συνεχώς κίνδυνος για τους φιλοξενούμενους και δεν άφησε σε ησυχία την αντίπαλη άμυνα με τα τρεξίματα του εντός και εκτός περιοχής, ανοίγοντας χώρους, κυρίως στα χαφ της ομάδας. Το γκολ του ήταν η επιβράβευση και ταυτόχρονα η λύτρωση!

Βαθμολογία 8.5 (MOTM)

Sadio Mane | Δεν ήταν και το καλύτερο βράδυ για τον Σενεγαλέζο, ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του και συνολικά πέρασε σχεδόν απαρατήρητος από το ματς. Κάποιες καλές ενέργειες στο πρώτο ημίχρονο με την υψηλή του πίεση, αλλά από εκεί και πέρα τίποτε το ιδιαίτερο.

ΑΛΛΑΓΕΣ:

James Milner | Μπήκε στο ματς για να συμμαζέψει κάπως τα κενά που εμφανίστηκαν στη μεσαία γραμμή στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η παρουσία του ήταν μέτρια. Σίγουρα θα μπορούσε να κάνει καλύτερα πράγματα. Έδωσε μάχες και γενικά προσπάθησε στο τέλος να κάνει τη… «βρώμικη» δουλειά.

Curtis Jones | Πέρασε μαζί με τον Milner στο ματς και η παρουσία του κρίνεται καλή. Έδωσε ταχύτητα στην επίθεση και βοήθειες στη μεσαία γραμμή, ενώ στο πέμπτο γκολ κάνει πανέμορφη προσποίηση και αφήνει τη μπάλα να καταλήξει στον Chamberlain. Ανεβαίνει συνεχώς!

Alex Oxlade-Chamberlain | Μπορεί να αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όμως χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να βρει δίχτυα με ένα όμορφο τελείωμα. Σίγουρα δεν ήταν αυτός που περιμέναμε φέτος, όμως όταν χρειάζεται κάνει αισθητή την παρουσία του. Μία επαφή στην περιοχή, ένα γκολ και τρεις βαθμοί στο σακούλι!

Divock Origi Takumi Minamino | Αγωνίστηκαν ελάχιστα και δε μπορούν να κριθούν.

Βαθμολογία

Jurgen Klopp | Κατέβασε εξαιρετικά την ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο «βομβάρδιζε» την Chelsea με την πίεση και τις άμεσες επιθέσεις, έχοντας πολύ ψηλά την άμυνα του. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, αυτό χάθηκε και η Liverpool αδικαιολόγητα χαλάρωσε, με αποτέλεσμα οι αλλαγές του Frank Lampard να φέρνουν σχεδόν «τούμπα» την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Στο τέλος της ημέρας, τρεις βαθμοί, στους 96 πλέον και το τρόπαιο ψηλά στον ουρανό του Anfield!

BONUS:

Adam Lallana | Μπορεί να μην αγωνίστηκε, όμως απόψε ο Adam αξίζει το 10 από το LiverpoolFans.gr! Ο Άγγλος, αποχαιρέτησε το Anfield ως πρωταθλητής Αγγλίας και δεν μπορεί να είναι περισσότερο περήφανος. Έζησε πολλές στιγμές στην ομάδα από την άφιξη του μέχρι σήμερα και αξίζει την αποθέωση και το χειροκρότημα μας. Εις το επανιδείν, Adam!