Liverpool 5 – 0 Huddersfield – Βαθμολογίες Παιχτών: Mε 5αρα στο Camp Nou!

Eύκολο έργο για τη Liverpool που έκανε το καθήκον της και επικράτησε εύκολα με 5-0 της Huddersfield στο Anfield!

Το σκορ για τους κόκκινους άνοιξε μόλις στο 15ο δευτερόλεπτο ο Naby Keita έπειτα από πίεση και ασσίστ του Salah. Στη συνέχεια η Huddersfield πίεσε και άγχωσε για λίγα λεπτά τη Liverpool, ωστόσο ο Mane με ωραία κεφαλιά έπειτα από άψογη σέντρα του Robertson έκανε το 2-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Mo Salah κρέμασε όμορφα τον Lossl και διαμόρφωσε το 3-0.

Η επανάληψη είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα. Περισσότερο έκλεψε τα φώτα η επανεμφάνιση του Ox, παρά τα γκολ των Mane και Salah (έπειτα από ασσιστ των Henderson και Robertson αντίστοιχα) οι οποίοι έφτασαν τα 20 γκολ στη φετινή Premier League έκαστος.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Alisson Becker: Θεατής στο μεγαλύτερο σημείο του παιχνιδιού εκτός από ένα δεκάλεπτο που απείλησε η Huddersfield. Ήταν εκεί όπου χρειάστηκε, με σωστές αποφάσεις όταν η μπάλα ήταν στο χόρτο.

Βαθμολογία: 7.5/10

Trent Alexander-Arnold: Δεν είχε πολλή συμμετοχή στην ανάπτυξη του παιχνιδιού μιας και προτιμήθηκε κυρίως η αριστερή πλευρά. Έδωσε ωστόσο την assist στο γκολ του Salah και ήταν αρκετά “solid”.

Βαθμολογία: 7/10

Dejan Lovren: Δε χρειάστηκε να επέμβει ιδιαίτερα. Σίγουρα ο Matip εμπνέει περισσότερη σιγουριά τη συγκεκριμένη περίοδο.

Virgil Van Dijk: Από αυτόν ξεκινούν τα πάντα! Μεγάλη συνεισφορά στο γκολ του Mane, ακρίβεια στην πρώτη πάσα, σιγουριά στα μετ’όπισθεν!

Βαθμολογία: 8/10

Andy Robertson: Δύο ασσίστ για τον Σκοτσέζο που δημιούργησε με σωστά overlaps πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα της Huddersfield. Αν η επιθετική τριάδα ήταν λίγο πιο προσεκτική, άνετα θα είχε δώσει 2 ασσίστ παραπάνω.

Βαθμολογία: 8.5/10

Georginio Wijnaldum: Γέμισε σωστά το κέντρο, βοήθησε στην ανάπτυξη και είχε λίγο περισσότερο επιθετικό πρόσωπο απ’ότι μας έχει συνηθίσει. Ντροπαλός.

Jordan Henderson: Έδωσε μια assist, είχε την ευκαιρία να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε και γενικά είχε σωστή παρουσία στη μεσαία γραμμή του γηπέδου.

Naby Keita: Ίσως ο πιο φορμαρισμένος από τους μέσους της ομάδας μας, ο Αφρικανός άσσος πέτυχε γκολ μόλις στο 15ο δευτερόλεπτο του παιχνιδιού! Ζήτησε μπάλα, βρήκε χώρους και απελευθέρωνε σωστά τον Robertson από τα αριστερά σε όλο το παιχνίδι.

Mohamed Salah: Ματς φωτιά για τον Αιγύπτιο που σε κάθε του επαφή με την μπάλα μύριζε γκολ! Όμορφη πίεση και ασσίστ με το καλημέρα, πανέμορφο κρέμασμα και εύκολο tap-in ήταν οι 3 συμμετοχές του σε γκολ. Πολλές περισσότερες ήταν οι φάσεις που δημιούργησε και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός σίγουρα θα είχε φύγει με την μπάλα σπίτι του. Ωστόσο έφτασε αισίως τα 20 στην Premier!

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

Sadio Mane: Σε μεγάλα κέφια και ο Σενεγαλέζος που έφτασε μια ανάσα από το χατ-τρικ, όμως το δοκάρι του στέρησε την ευκαιρία να περάσει στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ. Και αυτός στα 20 για φέτος, σε μια άκρως επιτυχημένη χρονιά για τον Mane!

Daniel Sturridge: Ακόμα μια ευκαιρία για τον Sturridge που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί. Νωθρός, χωρίς να μπει ιδιαίτερα στο παιχνίδι, θα πρέπει να ελπίζουμε πως ο τραυματισμός του Firmino δεν είναι σοβαρός.

Βαθμολογία: 6.5/10

Xherdan Shaqiri (στη θέση του Georginio Wijnaldum στο 73′): Θετικός ο Ελβετός στα λίγα λεπτά που έπαιξε, είχε μια ωραία σέντρα στο δοκάρι του Mane.

Alex Oxlade-Chamberlain (στη θέση του Daniel Sturridge στο 73′): Επιστροφή για τον Ox στην αγωνιστική δράση μετά από ένα χρόνο απουσίας. Παραλίγο να σκοράρει κιόλας με όμορφη κίνηση στην περιοχή της Huddersfield, ωστόσο ο Lossl του στέρησε το γκολ.

Βαθμολογία: 10/10

Joe Gomez (στη θέση του Trent Alexander-Arnold στο 88′): Ακόμα μια συμμετοχή για το νεαρό Άγγλο.

Βαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Άψογο στήσιμο και κοουτσάρισμα. Πήρε τα μέγιστα με σβηστές μηχανές κόντρα σε μια ήδη υποβιβασμένη ομάδα. Το εύκολο γκολ του έλυσε τα χέρια. Έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Ox και Shaqiri ενώ θα ελπίζει πως ο τραυματισμός του Firmino δεν είναι σοβαρός.

Βαθμολογία: 9.5/10