Liverpool 4 – 3 Leeds United – Βαθμολογίες Παικτών: Μο Salah για φίλημα!

Μια Liverpool.. από τα παλιά, επικράτησε δύσκολα της Leeds με 4-3 χάρη σε πέναλτι του εκπληκτικού Mo Salah στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και ξεκίνησε με το δεξί τη χρονιά!

Εποχή Xanax και τα ρέστα θύμισε το απόγευμα του Σαββάτου, μιας και η πρεμιέρα της ομάδας μας με τη νεοφότιστη Leeds μόνο περίπατος δεν ήταν. Η ομάδα του Marcelo Bielsa παρατάχθηκε έτοιμη να παίξει το παιχνίδι της κόντρα στους πρωταθλητές Αγγλίας, και παραλίγο να δικαιωθεί γι’αυτό. Βέβαια σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι έπαιξαν τα ατομικά λάθη της άμυνας της ομάδας μας, αλλά περισσότερα γι’αυτά στη συνέχεια.

Μόλις στο 4ο λεπτό η Liverpool προηγήθηκε χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Salah, που προήλθε από σουτ του Αιγύπτιου με την μπάλα να βρίσκει στο απλωμένο χέρι του Koch. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ, καθώς 8 λεπτά αργότερα ο Harrison με πολύ όμορφη ατομική ενέργεια ντρίπλαρε τους Arnold και Gomez, και έστειλε την μπάλα στη γωνία του Alisson για το 1-1.

H Liverpool βρέθηκε εκ νέου μπροστά στο σκορ με καρφωτή κεφαλιά του Van Dijk στο 20′, ωστόσο ο Ολλανδός έκανε παιδικό λάθος και έδωσε έτοιμο γκολ στον Bamford με τη συμπλήρωση μισή ώρα αγώνα. Και πάλι όμως η απάντηση της Liverpool ήταν άμεση. Δράστης και πάλι ο Salah, που με τρομερό σουτ στο 33′ έγραψε το 3-2, σκορ με το οποίο συμπληρώθηκε ένα απολαυστικό πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Liverpool έκλεισε τη Leeds στα καρέ της, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με όμορφη συνεργασία και σουτ του Klich στο 66′ να ισοφαρίσουν για τρίτη φορά το παιχνίδι. Τη λύση έδωσε και πάλι ο Salah από τα 11 βήματα, αυτή τη φορά λόγω της ανατροπής του Fabinho από τον Rodrigo, αφού όμως προηγουμένως είχε ακυρωθεί -κακώς- δεύτερο τέρμα του Van Dijk. Τελικό σκορ: 4-3. Οι καρδιές στη θέση τους.

Περνάμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Alisson Becker: Δε φέρει κάποια ευθύνη στα 3 τέρματα που δέχτηκε η ομάδα μας, ενώ αποσόβησε και 2 δύσκολες καταστάσεις για την εστία του. Είχε τις στιγμές του με την μπάλα στα πόδια, αλλά γενικά μια δυνατή εμφάνιση.

Βαθμολογία: 7/10

Trent Alexander-Arnold: Με διαφορά ο χειρότερος παίχτης του γηπέδου. Φάνηκε ανέτοιμος, δεν μπόρεσε ποτέ να μπει στο γρήγορο ρυθμό του παιχνιδιού, ενώ είχε και πάρα πολύ κακές μεταβιβάσεις-σέντρες.

Βαθμολογία: 2.5/10

Joe Gomez: Είχε ένα νωθρό πρώτο μισάωρο, ωστόσο ανέκαμψε και πραγματοποίησε ένα σταθερό δεύτερο ημίχρονο.

Βαθμολογία: 6/10

Liverpool 4-3 Leeds LIVE! Premier League result, latest news and reaction  from Anfield | London Evening Standard

Virgil Van Dijk: Βρέθηκε και στις 2 πλευρές του νήματος. Στην αρχή του παιχνιδιού ήταν πιο σταθερός από τον Gomez, πετυχαίνοντας μάλιστα και πολύ όμορφο γκολ με κεφαλιά, στη συνέχεια όμως πραγματοποίησε ένα τραγικό λάθος δίνοντας έτοιμο τέρμα στον Bamford. Του ακυρώθηκε λανθασμένα δεύτερο προσωπικό γκολ στην επανάληψη.

Andrew Robertson: Πολύ πιο σοβαρός από τον Arnold, αν και δεν αποτέλεσε ιδιαίτερο κίνδυνο επιθετικά, ήταν πάρα πολύ σταθερός και κάλυπτε σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου.

Jordan Henderson: Επιστροφή του Henderson μετά τον τραυματισμό του, χωρίς να φαίνεται ιδιαίτερα επηρεασμένος από αυτόν. Το κέντρο και των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν ανύπαρκτο, όμως βελτιώθηκε με το πέρασμα της ώρας. Αντικαταστάθηκε στην επανάληψη, μιας και δεν μπορούσε να βγάλει ολόκληρο το 90λεπτο του παιχνιδιού.

Βαθμολογία: 6.5/10

Georginio Wijnaldum: Έτρεξε πολύ και κουβάλησε την μπάλα όποτε χρειάστηκε. Όπως και ο Henderson, ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι, αλλά ανέβηκε στην πορεία. Έχασε 2 σημαντικές ευκαιρίες να πετύχει τέρμα.

Liverpool 3-3 Leeds LIVE! Latest score, goal updates, team news, TV and  Premier League match stream today | London Evening Standard

Naby Keita: Η απόδοσή του ήταν αντίστροφη των 2 συμπαικτών του στη μεσαία γραμμή. Ξεκίνησε δυνατά, ωστόσο φάνηκε κουρασμένος από το πρώτο μισάωρο και μετά. Θετική η παρουσία του παρόλα αυτά.

I scored one in the Champions League final!" - Mo Salah explains ice-cold  penalties vs. Leeds - Liverpool FC - This Is Anfield

Mohamed Salah: Το Α και το Ω της Liverpool στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Όλες οι φάσεις περνούσαν από τα πόδια του. Πέτυχε 3 γκολ (τα 2 βέβαια με πέναλτι), ωστόσο η συνολική του εμφάνιση ήταν πάρα, πάρα πολύ καλή. Φάνηκε φρέσκος, γεμάτος ενέργεια αλλά και εμπνεύσεις που έλειπαν από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του.

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

En vivo! Liverpool 2-1 Leeds United, JUEGAZO EN ANFIELD

Sadio Mane: Ήταν σε καλή μέρα, αλλά όχι στην καλύτερή του. Ένα κλικ κάτω από τον Salah, κυρίως στην τελική προσπάθεια, μιας και έχασε 2 πολύ καλές ευκαιρίες να σκοράρει. Όμορφες οι συνεργασίες του τόσο με τον Αιγύπτιο, αλλά όσο και με τον Firmino.

Roberto Firmino: Σε πολύ καλή μέρα, αν εξαιρέσεις την τελική προσπάθεια. Έκανε ό,τι κάνει συνήθως, τραβήχτηκε πίσω, πήρε μπάλα και έφτιαξε παιχνίδι και χώρους για τους ακραίους της Liverpool. Έχασε όμως και 2 πολύ μεγάλες ευκαιρίες να πετύχει γκολ, ευκαιρίες από αυτές που οι επιθετικοί σου δεν πρέπει να χάνουν.

Fabinho (στη θέση του Naby Keita στο 58′): Πέρασε στο παιχνίδι για να δώσει μια πιο αμυντική νότα στο κέντρο της Liverpool. Κέρδισε το νικητήριο πέναλτι.

Curtis Jones (στη θέση του Jordan Henderson στο 66′): Λεπτά συμμετοχής για τον νεαρό Άγγλο που ήταν δραστήριος στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Joel Matip (στη θέση του Trent Alexander-Arnold στο 88′): Επανεμφάνιση για τον Καμερουνέζο αμυντικό.

Βαθμολογία: –

I loved it! Klopp revels in Anfield 'spectacle' against Leeds | EPL News |  Stadium Astro

Jurgen Klopp: Θα μπορούσαμε να πούμε πως στα πρώτα λεπτά ο Bielsa τον έπιασε.. στον ύπνο με το ψηλό pressing της Leeds. Η Liverpool δυσκολευόταν να αναπτυχθεί, ενώ είχε και πάρα πολλές τρύπες στην άμυνα. Στην πορεία αυτό διορθώθηκε, η Liverpool πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και -χωρίς να απαξιώνουμε την πολύ σωστά στημένη Leeds- μπορούμε να πούμε πως το αποτέλεσμα της νίκης -αν και φυσικά καρδιοχτυπήσαμε μέχρι να την πάρουμε- δεν ήταν ευρύτερο λόγω των ατομικών αμυντικών λαθών της Liverpool, αλλά και των πολλών χαμένων ευκαιριών. Περισσότερο από την αμυντική εικόνα της ομάδας μας, θα πρέπει να μας ανησυχεί η έλλειψη επιλογών από τον πάγκο.