Liverpool 4 – 1 Norwich – Βαθμολογίες Παιχτών: Σα να μην πέρασε μια μέρα!

Ποδαρικό με το δεξί για τη Liverpool που αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο κυρίως στο πρώτο ημίχρονο επικράτησε εύκολα με 4-1 της νεοφώτιστης Norwich.

Η σεζόν 2019-20 ξεκίνησε με ανάμεικτα συναισθήματα για τη Liverpool. Σε ένα κατάμεστο Anfield με καυτή ατμόσφαιρα και υπό τους ήχους του “Si Senor”, το αυτογκόλ του Hanley μόλις στο 6ο λεπτό έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Origi, έβαλε μπροστά τους Reds. Η Norwich απείλησε σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις την εστία του Alisson, ωστόσο ο Salah ήταν αυτός που πυροβόλησε δεύτερος. Μετά από μια ωραία συνεργασία με τον Firmino, ο Αιγύπτιος πλάσαρε σωστά και από δύσκολη θέση τον Krul για να γράψει το 2-0 στο 19′.

Λιγότερο από 10 λεπτά αργότερα, και ο Αιγύπτιος από εκτελεστής έγινε δημιουργός. Κόρνερ Salah, κεφαλιά Van Dijk, 3-0 το σκορ σε λιγότερο από 30 λεπτά αγώνα. Μελανό σημείο του αγώνα, η αναγκαστική αλλαγή του Alisson στο 38′ μετά από τραυματισμό -όπως φαίνεται- στη γάμπα. Ο Adrian έκανε το ντεμπούτο του με τη μαύρη φανέλα, ωστόσο οι Reds ήταν ασταμάτητοι. Σέντρα Alexander-Arnold, κεφαλιά Origi, 4-0 το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Με τη Liverpool να σβήνει τις μηχανές, η Norwich κατάφερε με τον Pukki να πετύχει το γκολ της τιμής και να διαμορφώσει το τελικό 4-1.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Αποτέλεσμα εικόνας για liverpool norwich

Alisson Becker: Ο μεγάλος άτυχος της σημερινής βραδιάς, είχε σχετικά έργο θεατή μέχρι την αντικατάστασή του. Ελπίζουμε πως δεν τίθεται θέμα αχιλλείου τένοντα αλλά θλάση στo γαστροκνήμιο.

Βαθμολογία: 6.5/10

Trent Alexander-Arnold: Από τους θετικούς πρωταγωνιστές της βραδιάς, έκανε όργια επιθετικά, ωστόσο οι αμυντικές του τοποθετήσεις δεν ήταν και οι καλύτερες. Ήταν το 5ο σερί ματς του νεαρού Άγγλου στην Premier League στο οποίο πετυχαίνει ασσίστ.

Βαθμολογία: 8/10

Joe Gomez: Η επιλογή του Klopp να μην ξεκινήσει τον Matip σε συνέχεια της περσινής σεζόν ήταν ένα μεγάλο ερωτηματικό, και ο Joe Gomez δεν κατάφερε να ανταποδώσει τη “χάρη” στον Γερμανό. Μέτρια απόδοση με πολλά κενά αμυντικά, αποσυντόνισε και τον Van Dijk.

Βαθμολογία: 6/10

Virgil Van Dijk: Καλύτερος του παρτενέρ του, ωστόσο απείχε λίγο από τον Van Dijk που είχαμε συνηθίσει. Το γκολ που πέτυχε πρόσθεσε μια όμορφη νότα στην εμφάνισή του.

Βαθμολογία: 7/10

Andrew Robertson: Έτρεχε για 90 λεπτά όλη την πτέρυγα πάνω-κάτω. Άριστος αμυντικά, λιγότερο επικίνδυνος από τον Arnold επιθετικά. Decent.

Fabinho: Επιβλητική παρουσία στη μεσαία γραμμή, κυρίως μετά το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού όπου βρήκε τα πατήματά του. Είχε κάποιες αργές επιστροφές και φάνηκε σε ορισμένες περιπτώσεις να υπάρχει ένα κενό έξω από την περιοχή της ομάδας μας, ωστόσο σε γενικές γραμμές βοήθησε με κοψίματα αλλά και στην πρώτη πάσα. Είχε και ένα μακρινό σουτ, από τα λίγα που έχει επιχειρήσει με την κόκκινη φανέλα.

Jordan Henderson: Ο καλύτερος της τριάδας του κέντρου, με αστείρευτη ενέργεια και πολύ σωστές επιλογές με την μπάλα στα πόδια. Φαίνεται πως αυτή η πιο προωθημένη θέση του ταιριάζει περισσότερο.

Georginio Wijnaldum: Δυνατή παρουσία στο πρώτο μέρος, φάνηκε σα να ξέμεινε λίγο από δυνάμεις στο δεύτερο. Αθόρυβη, πλην όμως ποιοτική δουλειά στη μεσαία γραμμή.

Divock Origi: Πέτυχε γκολ, είχε ασσίστ, ήταν ωστόσο ο λιγότερο κινητικός από τη μπροστινή τριάδα. Η απόδοσή του έπεσε στο δεύτερο μέρος όπου και αντικαταστάθηκε σωστά.

Βαθμολογία: 7.5/10

Mohamed Salah: Με τέρμα τα γκάζια ξεκίνησε τη χρονιά ο Salah. Συνεχής απειλή για την άμυνα της Norwich, είχε ένα όμορφο τελείωμα στο γκολ του, θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο, ενώ είχε και ένα ωραίο εκτελεσμένο κόρνερ όπου μετατράπηκε σε ασσίστ. Σωστές εκτελέσεις, σωστές εμπνεύσεις και εκρηκτικότητα σε μια all around εμφάνιση.

Βαθμολογία: 8.5/10

Roberto Firmino: Το μόνο που αδικεί τον Roberto Firmino στην αποψινή του εμφάνιση, είναι το γεγονός πως δεν κατάφερε να σκοράρει. Όπως σωστά επισήμαναν και οι Άγγλοι σχολιαστές, Mane και Salah είναι απίστευτα τυχεροί που δίπλα τους έχουν τον Bobby, ο οποίος δε ζητάει συνεχώς την μπάλα στα πόδια του. Άριστη τεχνική κατάρτιση, όμορφες συνεργασίες, σωστές κινήσεις και άνοιγμα χώρων, κράτημα μπάλας.. Τι άλλο να ζητήσεις? Α ναι, το γκολ που θα μπορούσε να είχε πετύχει!

Βαθμολογία: 8.5/10 (MOTM)

Adrian (στο 38′ στη θέση του Alisson Becker): Ντεμπούτο για τον Ισπανό τερματοφύλακα πολύ νωρίτερα απ’ότι θα περίμενε και ο ίδιος. Παρότι κρύος, ήταν άψογος με την μπάλα στα πόδια, δε φέρει κάποια ευθύνη στο γκολ ενώ είχε και μια όμορφη επέμβαση. Αποθεώθηκε από το κοινό του Anfield!

Sadio Mane (στο 74′ στη θέση του Divock Origi): Επέστρεψε στις προπονήσεις τη Δευτέρα, γι’αυτό και δεν αγωνίστηκε ως βασικός. Περιμένουμε να πάρει περισσότερα λεπτά την Τετάρτη!

James Milner (στο 86′ στη θέση του Roberto Firmino): Ακόμα μια συμμετοχή για τον έμπειρο Άγγλο.

Βαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Από τις καλύτερες πρεμιέρες της Liverpool τα τελευταία χρόνια, με την ομάδα να αποδίδει εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο 1ο ημίχρονο και να κλειδώνει άνετα τους 3 πρώτους βαθμούς για τη φετινή χρονιά. Σωστότατο high pressing ανά διαστήματα που δημιούργησε κινδύνους στη Norwich. Κακή αμυντική λειτουργία, με κάθετες να περνούν ανάμεσα από τα σέντερ μπακ με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα απ’ότι θα ήθελε ο Γερμανός. Εδώ έρχεται το ερωτηματικό: Γιατί στον πάγκο η αποκάλυψη της περσινής χρονιάς, Joel Matip? Σωστές αλλαγές, αν και λίγο καθυστερημένες, σίγουρα θα εύχεται να μην έχει πρόβλημα στον αχίλλειο τένοντα ο Alisson Becker.