Liverpool 4 – 1 Cardiff – Βαθμολογίες Παιχτών: Salah από.. πέρσι!

Εύκολη νίκη με 4-1 πέτυχε η Liverpool κόντρα στην Cardiff και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας!

Σε ένα παιχνίδι που η ομάδα μας αγωνίστηκε σοβαρά το πολύ για 10 λεπτά, τα γκολ των Mane (2), Salah και Shaqiri ήταν αυτά που έκριναν το παιχνίδι. Η Cardiff κατέβηκε στο Anfield χωρίς κανένα αγωνιστικό πλάνο, δέχθηκε γκολ νωρίς και από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν αγγαρεία για όλους. Ο Mane στην επανάληψη με ωραίο σουτ σφράγισε στην ουσία τη νίκη, με το (αστείο) τέρμα του Paterson στο 77′ να θυμίζει στους παίχτες της Liverpool πως υπάρχει αντίπαλος και ήρθε η ώρα να παίξουν λίγο μπάλα ώστε να μη γίνει κάποια στραβή. Ε λοιπόν 10 λεπτά ήταν αρκετά, με τους Shaqiri και Mane (εκ νέου) να διαμορφώνουν το τελικό 4-1.

Περνάμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Alisson Becker: Θεατής για ακόμα ένα παιχνίδι, δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην κοντινή προβολή του Paterson.

Βαθμολογία: 6.5/10

Trent Alexander Arnold: Θετικός ο Arnold καθώς ήταν πολύ σταθερός αμυντικά χωρίς όμως να δίνει το κάτι παραπάνω επιθετικά. Στα αρνητικά τα πολύ άσχημα κόρνερ.

Dejan Lovren: Σταθερός πλην ενός αχρείαστου φάουλ εκτός περιοχής. Δεν ταλαιπωρήθηκε ιδιαίτερα.

Βαθμολογία: 7/10

Virgil Van Dijk: Μια απ’τα ίδια. Μοναδικό του λάθος η φάση του γκολ της Cardiff.

Alberto Moreno: Συζητήσιμη η εμφάνιση του Ισπανού. Στα θετικά η ενέργεια που έδωσε, μερικές όμορφες επιθετικές ενέργειες και η διάθεσή του. Είχε όμως και τις άσχημες στιγμές του με ένα επιπόλαιο φάουλ, κάποιες λανθασμένες ενέργειες αλλά και έναν “αποσυντονισμό” που δείχνει η ομάδα όταν δεν αγωνίζεται ο Robertson.

Βαθμολογία: 6/10

Fabinho: Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις του ο Βραζιλιάνος, βρίσκοντας όμως και πάλι ρυθμό μετά το 20′. Όμορφα κοψίματα και σίγουρες μεταβιβάσεις ήταν τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού του, ενώ σε μερικές φάσεις μας έδειξε και τον επιθετικό του πλουραλισμό χωρίς όμως οι συνεργασίες του με τον Salah να αποδώσουν καρπούς.

Βαθμολογία: 7.5/10

Georginio Wijnaldum: Συνεχίζει ακάθεκτος ο Ολλανδός ο οποίος είναι ο καλύτερος παίχτης της Liverpool την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Ακόμα ένα παιχνίδι στο οποίο βοήθησε τόσο αμυντικά όσο και στην οργάνωση, με ένα αρνητικό διάστημα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου όπου η Liverpool δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Βασικό γρανάζι στην ομάδα του Κlopp.

Βαθμολογία: 8/10

Adam Lallana: Η έλλειψη παιχνιδιών είναι εμφανής, ωστόσο ο Adam Lallana μας έδειξε ένα ψήγμα του παίχτη που ήταν πριν 2 χρόνια. Πρώτος στις αντεπιθέσεις, τρομερές κινήσεις χωρίς την μπάλα, έξυπνες μεταβιβάσεις που όμως δεν ήταν πάντα αποτελεσματικές αλλά και πολλές φορές έλλειψη συνεργασίας και φαντασίας. Αν μείνει υγιής τη φετινή χρονιά θα αποτελέσει σημαντική βοήθεια στο rotation του Klopp.

Sadio Mane: Κακό παιχνίδι που όμως σώζουν τα 2 γκολ που πέτυχε. Τρομερό σουτ για το 2-0, υποδειγματικό τελείωμα για το 4-1. Κατά τα άλλα, αυτό που λέμε πολλές φορές “frustrating”. Κρατούσε συχνά πολλή ώρα την μπάλα στα πόδια του, ενώ ήταν καλά κλεισμένος από τους αμυντικούς της Cardiff.

Mohamed Salah: Ένας Salah που θύμησε τον περσινό σε μεγάλο βαθμό. Δυσκολεύτηκε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με τους παίχτες της Cardiff να τον μαρκάρουν στο όριο του επιτρεπτού, ωστόσο έσπασε πολλές φορές όμορφα την μπάλα και πέτυχε νωρίς το γκολ που έβγαλε το άγχος από τους παίχτες μας. Έδωσε 2 πανέμορφες assist στους Mane και Shaqiri και έφυγε από το γήπεδο με το χαμόγελο στο στόμα.

Βαθμολογία: 8.5/10 (MOTM)

Roberto Firmino: Kακός σήμερα ο Firmino που ναι μεν περιορίστηκε σημαντικά από την αμυντική γραμμή των φιλοξενουμένων, αλλά από την άλλη δε βοήθησε με τον συνηθισμένο του τρόπο. Επιπόλαιος τόσο στην κατοχή όσο και στις μεταβιβάσεις, αντικαταστάθηκε όπως ήταν αναμενόμενο.

Xherdan Shaqiri (στη θέση του Adam Lallana στο 61′): Εξαιρετικός γι’ακόμα ένα παιχνίδι ο Shaqiri στον δημιουργικό ρόλο που του έχει αναθέσει ο Klopp. Πέτυχε γκολ με όμορφη προσποίηση και σουτ, το πρώτο του στην Premier League με τη φανέλα της Liverpool.

James Milner (στη θέση του Roberto Firmino στο 70′): Βοήθησε στο να ανακτήσει ρυθμό η ομάδα μας όταν η Cardiff μείωσε.

Jurgen Klopp: Έκανε mini-rotation δίνοντας λεπτά συμμετοχής σε παίχτες που τα χρειάζονταν (Lovren, Moreno, Lallana), πραγματοποίησε σωστές αλλαγές και πήρε εύκολη νίκη χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα η ομάδα.