Liverpool 3 – 2 AC Milan – Βαθμολογίες Παικτών: Fabinho πολλών αστέρων!

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, η Liverpool επικράτησε με 3-2 της AC Milan, και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο UEFA Champions League!

Ένα παιχνίδι για… καρδιακούς διαδραματίστηκε στο Anfield για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του UEFA Champions League. Η Liverpool επικράτησε με 3-2 της Milan, χάρη στο αυτογκόλ του Tomori, το κοντινό πλασέ του Salah και το εκπληκτικό σουτ του Henderson. Σε όλο το παιχνίδι ήταν πολύ ανώτερη της αντιπάλου της, ωστόσο χάρη σε ένα δίλεπτο «φωτιά» στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Milan πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με τα τέρματα των Rebic και Diaz. Η Liverpool είχε ξεκινήσει πολύ δυνατά το παιχνίδι, και προηγήθηκε στο 9′ με αυτογκόλ του Tomori, έπειτα από όμορφη σέντρα του Arnold. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Salah αστόχησε σε κερδισμένο πέναλτι του Robertson, με τον Maignan να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση. Παρά την πίεση των παικτών του Klopp, το δεύτερο τέρμα δεν ήρθε, με την Milan όπως αναφέραμε, να κάνει την ανατροπή στο 42′ και στο 43′.

Στην επανάληψη, η Liverpool ισοφάρισε γρήγορα, με κοντινό σουτ του Salah, έπειτα από πανέμορφη assist του αναγεννημένου Origi. Ευκαιρίες χάθηκαν στη συνέχεια, όμως αυτός που λύτρωσε τη Liverpool ήταν ο Henderson. O αρχηγός, εκμεταλλεύτηκε το στρώσιμο της μπάλας μετά από κόρνερ, και με κεραυνό από τα όρια της περιοχής έγραψε το 3-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson Becker: Δεν ευθύνεται καθόλου στα τέρματα που δέχτηκε, ωστόσο ήταν οι μόνες φάσεις στις οποίες χρειάστηκε ουσιαστικά να επέμβει.

Βαθμολογία: 6/10

Trent Alexander-Arnold: Ακόμα μια world class εμφάνιση από τον νεαρό Άγγλο. Άψογος στα επιθετικά του καθήκοντα, όπου είχε μια -ας πούμε- assist, ενώ θα μπορούσε να είχε τουλάχιστον ακόμα μία. Όσον αφορά το αμυντικό κομμάτι, έχει μια μικρή ευθύνη και στα δύο τέρματα της Milan, στα οποία όμως πέρα από τα ατομικά λάθη των Arnold και Matip, φέρει ευθύνη και η συνολική αμυντική λειτουργία της ομάδας.

Βαθμολογία: 8.5/10

Joel Matip: Κακή μέρα για τον Matip, που φέρει σοβαρή ευθύνη και στα δύο τέρματα της Milan.

Liverpool 3-2 AC Milan: Two quick goals not enough for Rossoneri in UCL  comeback

Joe Gomez: Επιστροφή για τον Joe Gomez στην αρχική 11αδα της Liverpool, με τον Gomez να πραγματοποιεί μια αρκετά καλή εμφάνιση, αποφεύγοντας τα λάθη. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο που κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Giroud, ανταπεξήλθε άψογα.

Βαθμολογία: 7/10

Brahim Diaz: 'Milan could've won against Liverpool' - Football Italia

Andrew Robertson: Από τις λίγες φορές το τελευταίο διάστημα, που ο Robertson είχε την ελευθερία να ανεβαίνει. Μάλιστα ήταν αυτός που κέρδισε και το πέναλτι, στο οποίο αστόχησε ο Salah. Καλή εμφάνιση, πηγή κινδύνων από αριστερά, και άψογος στο αμυντικό κομμάτι.

Βαθμολογία: 8/10

Fabinho: Ακόμα μια αρχοντική εμφάνιση. «Καθάρισε» το χώρο του κέντρου όντας πρώτος σε κοψίματα και αναχαιτήσεις, και εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας στις πάσες. Σίγουρα πλέον είναι από τα πρώτα ονόματα στην εντεκάδα του Jurgen Klopp.

Bαθμολογία: 9.5/10 (MOTM)

Liverpool vs. AC Milan score, highlights: Jordan Henderson wins Anfield  thriller with brilliant volley - CBSSports.com

Jordan Henderson: Πολύ καλή εμφάνιση από τον αρχηγό, η οποία συνοδεύτηκε και με το νικητήριο τέρμα. Πολύ καλός στο pressing, στο κουβάλημα μπάλας αλλά και στις μεταβιβάσεις του, με την γκολάρα που πέτυχε να είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Naby Keita: Κατάφερε και ήταν μέτριος σε μια βραδιά όπου όλη η ομάδα ήταν εξαιρετική. Σίγουρα δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση, ωστόσο πρόσφερε ποιοτικά λεπτά και χρόνο ξεκούρασης στον Thiago.

Il Milan si illude, ma nella ripresa il Liverpool ribalta la partita: 3-2 -  Giornale di Sicilia

Mohamed Salah: Εξαιρετικό παιχνίδι και από τον Αιγύπτιο, ο οποίος έχασε το πρώτο πέναλτι μετά από 17 επιτυχημένες προσπάθειες. Eξιλεώθηκε ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας ένα γρήγορο τέρμα, κάνοντας το 2-2. Ελπίζουμε να ανανεωθεί το συμβόλαιό του άμεσα, γιατί δείχνει συνεχώς πως είναι στους κορυφαίους του γηπέδου για την Liverpool.

Βαθμολογία: 7.5/10

Diogo Jota: Από τους πιο αδιάφορους της Liverpool, χωρίς όμως να είναι στο επίπεδο του Keita. Ήταν στις φάσεις, δημιουργώντας κενά, ενώ είχε και ορισμένες ευκαιρίες να σκοράρει.

LIVE: Liverpool vs. AC Milan - Follow the Champions League opener here -  Liverpool FC - This Is Anfield

Divock Origi: Επιλογή έκπληξη από τον Klopp, που έβαλε βασικό τον Origi σε ένα παιχνίδι που κανείς δεν το περίμενε. Ο Origi τον δικαίωσε, κάνοντας ένα τιμιότατο παιχνίδι, χάνοντας μια καλή ευκαιρία να σκοράρει στην αρχή του παιχνιδιού, και δίνοντας μια εξαιρετική assist στον Salah. Αποχώρησε νωρίς από το παιχνίδι με κράμπες.

Sadio Mane (στο 63′ στη θέση του Divock Origi): Αγωνίστηκε για περίπου μισή ώρα παιχνιδιού, ωστόσο πέρασε αρκετά απαρατήρητος.

Thiago Alcantara (στο 71΄ στη θέση του Naby Keita): Σε παρόμοια κατάσταση με τον Mane, δε φάνηκε ιδιαίτερα.

Curtis Jones (στο 71′ στη θέση του Diogo Jota): Είχε 1-2 καλές στιγμές, συμπεριλαμβανομένου ενός όμορφου σουτ εκτός περιοχής.

Βαθμολογία: 6.5/10

Alex Oxlade-Chamberlain (στο 84′ στη θέση του Jordan Henderson): Ακόμα μια εμφάνιση για τον Ox.

Βαθμολογία: –

James Milner (στο 84′ στη θέση του Mohamed Salah): Επιστροφή και για τον James Milner, με ένα δεκάλεπτο συμμετοχής.

Jurgen Klopp: Ακόμα ένα παιχνίδι που η Liverpool μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο, πέτυχε τέρμα, έχασε πέναλτι και θα μπορούσε άνετα να πάει στα αποδυτήρια με ένα σκορ στο 3-0. Αντίθετα, έκλεισε τα πρώτα 45 λεπτά πίσω στο σκορ, με τον Klopp να βοηθάει την ομάδα στην επανάληψη να κάνει την ανατροπή. Ενδιαφέρουσα η επιλογή του Origi, η οποία του βγήκε σε μεγάλο βαθμό, έκανε rotation στον Thiago βάζοντας τον Keita, και αποσύροντας νωρίς από το παιχνίδι τον Jota, δίνοντας λεπτά στον Jones. Σίγουρα η νίκη είναι αυτή που μετράει, συνοδεύτηκε όμως και από καλή εμφάνιση, παρά το γεγονός πως η Milan είχε επαφή με το σκορ σε όλο το παιχνίδι.