Liverpool 3 – 1 Newcastle – Βαθμολογίες Παιχτών: Χορεύοντας samba με τον Bobby!

Με σβηστές τις μηχανές και παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς, η Liverpool έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-1 της Newcastle.

Μόνη πρώτη στην κορυφή για ακόμα μια αγωνιστική παρέμεινε η ομάδα μας, καθώς επικράτησε σχετικά εύκολα με 3-1 της Newcastle.

Η ομάδα του Steve Bruce πέτυχε αυτό που ήθελε εξαρχής και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με ένα εξαιρετικό δυνατό σουτ του Willems μόλις στο 7ο λεπτό. Η Liverpool έδειχνε να μην πατά καλά στο γήπεδο, ωστόσο κατάφερε και πέτυχε την ισοφάριση με το -επίσης- εξαιρετικό γκολ του Mane πριν συμπληρωθεί η μισή ώρα παιχνιδιού.

Στη συνέχεια η αναγκαστική αλλαγή του Origi άλλαξε τελείως τα πράγματα. Με τον Bobby Firmino πλέον στο παιχνίδι, η Liverpool έγινε άλλη ομάδα και κατάφερε να πετύχει το 2-1 και πάλι με τον Mane έπειτα από assist του Βραζιλιάνου επιθετικού.

Στην επανάληψη, οι κόκκινοι είχαν την ολική κυριαρχία του παιχνιδιού και μπορούσαν σε πολλές φάσεις να πετύχουν τρίτο γκολ. Κάτι τέτοιο κατάφερε ο Mo Salah, με όμορφο πλασέ, έπειτα από πάσα-τακουνάκι του Firmino, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Αdrian: Ήσυχο απόγευμα για τον Ισπανό τερματοφύλακα, που με εξαίρεση το γκολ -στο οποίο δε φέρει καμία ευθύνη- δε χρειάστηκε να επέμβει σε κάποια άλλη φάση. Σταθερός στις εξόδους αλλά και με την μπάλα στα πόδια, ένα αρκετά ικανοποιητικό μεσημέρι.

Βαθμολογία: 6.5/10

Trent Alexander-Arnold: Άνω του μετρίου, αλλά όχι ο καταλύτης του παιχνιδιού της Liverpool. Είδαμε την ομάδα του Jurgen Klopp να προτιμάει την αριστερή πλευρά για τις επιθέσεις της, ωστόσο ο Arnold είχε δύο ευκαιρίες να πετύχει τέρμα, αλλά και αρκετές σέντρες προς την περιοχή του Dubravka. Στα αρνητικά, το γεγονός πως 1-2 φορές η πλευρά του βρέθηκε εκτεθειμένη.

Βαθμολογία: 7/10

Virgil Van Dijk: Ο βράχος που όλοι έχουμε συνηθίσει. Ο Van Dijk σήμερα ήταν απροσπέραστος, σταθερός και καθάρισε ό,τι φάση ήρθε προς το μέρος του.

Βαθμολογία: 8/10

Joel Matip: Ένα κλικ κάτω από τον Ολλανδό παρτενέρ του στην άμυνα ήταν σήμερα ο Matip. Κύριο αρνητικό ήταν οι αρκετές μακρινές μπαλιές που επιχείρησε, οι περισσότερες των οποίων δε βρήκαν στόχο. Σταθερά θετικός.

Βαθμολογία: 7.5/10

Andrew Robertson: O πιο επικίνδυνος από τα 2 πλάγια μπακ της ομάδας μας σήμερα, με assist, επελάσεις, σωστότατες επιστροφές και άτυχος στο γεγονός πως δεν πέτυχε τέρμα. Αποτελεσματικότατη δουλειά.

Fabinho: Ακόμα ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι για τον Βραζιλιάνο μέσο, που έκοβε και έραβε στο χώρο του κέντρου. Νικητής στις περισσότερες μονομαχίες, σωστά τάκλιν  και ηρεμία στο παιχνίδι του ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά μιας ηγετικής εμφάνισης.

Alex Oxlade-Chamberlain: Ακόμα φαίνεται πως δεν έχει βρει τα πατήματά του μετά τον τραυματισμό. Σήμερα ήταν δραστήριος, πήρε πάνω του ενέργειες, ωστόσο δεν του βγήκαν όλες. Τον περιμένουμε δυνατότερο στη συνέχεια καθώς μας έχει λείψει ο καλός Ox.

Βαθμολογία: 6/10

Georginio Wijnaldum: Μια ακόμα συνηθισμένη εμφάνιση Wijnaldum. Έκανε όλη την αθόρυβη δουλειά χωρίς να φανεί ιδιαίτερα, χάλασε 1-2 επιθέσεις, βρισκόταν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου.. Στάθηκε άτυχος διότι παραλίγο να πετύχει τρομερό γκολ.

Mohamed Salah: Άφαντος στα πρώτα 60 λεπτά του παιχνιδιού, στο τελευταίο μισάωρο όμως πήρε πάνω του αρκετές ενέργειες και πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας μας. Μοίρασε όμορφα την μπάλα και απέφυγε τις περιττές ντρίπλες. Έχουμε δει και καλύτερα παιχνίδια από αυτόν.

Sadio Mane: Μαζί με τον Bobby ήταν οι 2 μεγάλοι πρωταγωνιστές του σημερινού παιχνιδιού. Πολύ ενέργεια τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, τρομερό τελείωμα στο πρώτο γκολ, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Dubravka στο 2ο. Στην επανάληψη έπεσε η απόδοσή του, ωστόσο τα 2 γκολ που πέτυχε μπορεί να φανούν ανεκτίμητα στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Βαθμολογία: 8.5/10

Divock Origi: Φάνηκε να βρίσκεται εκτός παιχνιδιού και σπατάλησε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά από κοντινή απόσταση. Αντικαταστάθηκε νωρίς λόγω τραυματισμού.

Βαθμολογία: 5.5/10

Roberto Firmino (στη θέση του Divock Origi στο 37′): Το Α και το Ω της επίθεσης της Liverpool. Πόσο διαφορετική είναι η ομάδα μας με τον Firmino στο γήπεδο; 2 assist, με τη δεύτερη να είναι ποίημα, δεν υπάρχει άλλος παίχτης στον κόσμο που να κάνει με τόση επιτυχία τη δουλειά που κάνει ο Bobby.

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

James Milner (στη θέση του Alex Oxlade-Chamberlain στο 75′): Ακόμα μια εμφάνιση για τον έμπειρο Άγγλο, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Βαθμολογία: –

Xherdan Shaqiri (στη θέση του Georginio Wijnaldum στο 84′): Λεπτά αγώνα και για τον Ελβετό.

Jurgen Klopp: Είδε την ομάδα του να βρίσκεται πίσω στο σκορ προσπαθώντας να ξεκουράσει τον Firmino, ωστόσο ο τραυματισμός του Origi του άλλαξε τα σχέδια. Σωστή αντίδραση παίρνοντας τους 3 βαθμούς σε ένα παιχνίδι που έκρυβε πολλές παγίδες με τον τρόπο που ξεκίνησε. Μόνοι πρώτοι στην 5η αγωνιστική.