Liverpool 3 – 1 Arsenal – Βαθμολογίες Παικτών: Μια λαμπρή παράσταση από το Αφρικανικό Ντουέτο!

Εύκολο έργο είχε η Liverpool στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, καθώς επικράτησε άνετα με 3-1 κόντρα σε μια κακοστημένη Arsenal και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας!

Ντέρμπι.. μέχρι το 40′ ήταν το σημερινό παιχνίδι στο Anfield μεταξύ της Liverpool και της Arsenal. Οι κανονιέρηδες του Emery, έστησαν μια συμπαγής άμυνα η οποία δεν έδωσε την ευκαιρία στους κόκκινους να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Leno μέχρι 41′, όπου από κόρνερ του Alexander-Arnold ο Matip πέτυχε το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Liverpool μετέτρεψε την κυριαρχία της σε ευκαιρίες και τις ευκαιρίες σε γκολ. Ο Salah κέρδισε πέναλτι από το κράτημα του David Luiz στο 49′, και ο ίδιος από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0. 10 λεπτά αργότερα, με έξοχη ενέργεια ο Αιγύπτιος έκανε 2 τα προσωπικά του τέρματα και 3 αυτά της ομάδας, πλασάροντας άνετα τον Leno. Από εκεί και πέρα η Liverpool έσβησε τις μηχανές της και έδωσε την ευκαιρία στην Arsenal να πάρει μέτρα στο γήπεδο. Ο Torreira με κοντινό σουτ στο 85′, πέτυχε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Adrian: Είχε τη στιγμή του σε μια ασυνεννοησία σε έξοδο με τον Van Dijk (με την ευθύνη να γέρνει προς τον Ισπανό), ωστόσο είχε και 2-3 μικροεπεμβάσεις με αποκορύφωμα το τετ-α-τετ του Pepe. Καμία ευθύνη στο γκο, ωστόσο εμπνέει μια μικρή δόση ανησυχίας στο κοινό, ιδιαίτερα μετά την εμφάνιση της προηγούμενης βδομάδας.

Βαθμολογία: 7/10

Andrew Robertson: Σταθερός αμυντικά -έφαγε μια ντρίπλα από τον Pepe-, δεν ήταν στο επίκεντρο επιθετικά. Απέφυγε τα λάθη και βοήθησε όπου χρειάστηκε με ορισμένες επικίνδυνες σέντρες.

Βαθμολογία: 7.5/10

Trent Alexander-Arnold: Προσπάθησε να βοηθήσει επιθετικά αλλά οι περισσότερες από τις ενέργειές του δεν ήταν πετυχημένες. Σταθερός αμυντικά, εκτέλεσε και το κόρνερ από το οποίο προήλθε το γκολ του Matip.

Βαθμολογία: 6.5/10

Joel Matip: Ίσως το πρώτο παιχνίδι που ήταν εμφανώς καλύτερος από τον Van Dijk. Σταθερότατος στα μετώπισθεν, πέτυχε και το γκολ που ξεκλείδωσε την άμυνα της Arsenal. Συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις δίπλα στον Ολλανδό.

Βαθμολογία: 8.5/10

Virgil Van Dijk: Όχι και το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα της Liverpool. Δέχτηκε ντρίπλα από τον Pepe (!), είχε την ασυνεννοησία με τον Adrian αλλά ακόμα και έτσι ήταν σταθερότατος σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι.

Βαθμολογία: 8/10

Fabinho: Αθόρυβη δουλειά στο κέντρο. Δε χρειάστηκε ιδιαίτερα μιας και η ομάδα μας είχε την κατοχή στην περισσότερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, φάνηκε όμως περισσότερο από το 60′ και μετά. Δέχτηκε την κίτρινη κάρτα στο τέλος του παιχνιδιού.

Jordan Henderson: Έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με πολύ πάθος αλλά και όμορφες μεταβιβάσεις, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο έχασε ρυθμό και ήταν από τους λόγους που η Liverpool έριξε την απόδοσή της μετά το 60′. Είχε δύο σημαντικά λάθη στη μεσαία γραμμή που ευτυχώς δεν κόστισαν.

Georginio Wijnaldum: Ακόμα ένα παιχνίδι που ο Wijnaldum δε φάνηκε ιδιαίτερα στη μεσαία γραμμή, ωστόσο έδωσε τρεξίματα και ήταν εκεί για να υποδέχεται τις δεύτερες μπαλιές μετά τις απομακρύνσεις της Arsenal. Παρόλα αυτά, είχε ορισμένες λανθασμένες επιλογές στο τελείωμα των φάσεων, κυρίως στα σουτ που επιχείρησε τα οποία ήταν ιδιαίτερα άσχημα.

Mohamed Salah: Τον έκλεισε καλά η Arsenal στο πρώτο μέρος όπου δεν ακούμπησε σχεδόν καθόλου μπάλα. Στην επανάληψη όμως, όταν η Arsenal ανέβηκε, βρήκε χώρους, κέρδισε το πέναλτι το οποίο και μετέτρεψε σε γκολ, ενώ πέτυχε και ένα πανέμορφο γκολ, το τρίτο της ομάδας μας. Ακόμα ένα παιχνίδι που κερδίζει το Man Of The Match.

Βαθμολογία: 8.5/10 (MOTM)

Sadio Mane: Πιο πολύ περιφεριακό ρόλο είχε στο σημερινό παιχνίδι ο Sadio. Είχε όρεξη ωστόσο ήταν αρκετά καλά κλεισμένος.

Βαθμολογία: 6/10

Roberto Firmino: Πιο δραστήριος από τον Mane, όχι όμως στο επίπεδο του Salah. Πήρε μπάλες, άνοιξε χώρους, πρακτικά μόνο το γκολ του έλειψε. Μετά το 60′ φάνηκε να κουράζεται και σωστά αντικαταστάθηκε.

James Milner (στη θέση του Georginio Wijnaldum στο 69′): Έδωσε την απαραίτητη εμπειρία και βοήθειες στο κράτημα μπάλας.

Alex Oxlade-Chamberlain (στη θέση του Sadio Mane στο 77′): Δεν πρόλαβε να φανεί ιδιαίτερα κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Βαθμολογία: –

Adam Lallana (στη θέση του Roberto Firmino στο 86′): Ακόμα μια συμμετοχή για τον έμπειρο Άγγλο.

Jurgen Klopp: Πολύ σωστό στήσιμο με ψηλό pressing το οποίο δεν μπορούσε να διαχειριστεί η Arsenal. Αφού ξεκλειδώθηκε η άμυνα των κανονιέρηδων, η πλάστιγγα έγειρε προς τη μεριά του Klopp, αφού από το 40′ μέχρι το 60′ η ομάδα του έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο. Ίσως είναι δυσαρεστημένος για το γεγονός πως η Liverpool απέτυχε για ακόμα μια φορά φέτος να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.