Liverpool 2 – 1 West Ham United – Βαθμολογίες Παικτών: Ηenderson, Jota και… Phillips δίνουν τους 3 βαθμούς!

Σε ένα κάκιστο παιχνίδι χωρίς καθόλου ρυθμό και ευκαιρίες για γκολ, η Liverpool επιβλήθηκε με 2-1 της West Ham για την 7η αγωνιστική της Premier League και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

H κούραση ήταν εμφανής για την ομάδα του Jurgen Klopp που παρατάχθηκε με αμυντικό δίδυμο ανάγκης, Nat Phillips – Joe Gomez. Δίχως έμπνευση, με φανερή την απουσία των Thiago – Keita στο οργανωτικό κομμάτι, απέτυχε να θέσει από νωρίς το παιχνίδι στον έλεγχό της αφού μετά από αμυντική αδράνεια και λανθασμένη απομάκρυνση του Gomez, o Fornals με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Salah κέρδισε πέναλτι στο 41′ και ευστόχησε από τα 11 βήματα για να φέρει τους reds στα ίσα. Ο Diogo Jota σκόραρε στο 77′, με το goal να ακυρώνεται -ορθά- ως φάουλ, μετά από υπόδειξη του VAR, 8 λεπτά αργότερα όμως, ο Πορτογάλος εκμεταλλεύτηκε την πανέξυπνη κάθετη του Shaqiri και έδωσε το τρίποντο της νίκης στη Liverpool.

Ακολουθείστε το LiverpoolFans.gr τώρα ΚΑΙ στο Twitter!

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Alisson Becker: Στη μοναδική φάση που ουσιαστικά χρειάστηκε, απέτυχε να δώσει το παρόν.

Βαθμολογία: 6/10

Trent Alexander-Arnold: Πιο δραστήριος από τα περασμένα παιχνίδια, με φαρμακερές σέντρες, χωρίς όμως να προσφέρει κάτι παραπάνω. Φέρει ευθύνη και στο τέρμα της West Ham, αφού άφησε ανενόχλητο τον Masuaku να βγάλει σέντρα.

Βαθμολογία: 7/10

Andrew Robertson: Σε παρόμοια νερά με αυτά του Arnold.

Nat Phillips: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Άγγλο, δεδομένων των συνθηκών, καθάρισε των Haller, ωστόσο δεν απέφυγε τα λαθάκια.

Joe Gomez: Πιο σταθερός από τον Phillips, με ευθύνη όμως στη φάση του γκολ της Ham.

Jordan Henderson: Ο πιο δραστήριος παίχτης της Liverpool, αυτός που βοήθησε τόσο στην προώθηση του παιχνιδιού, όσο και στη δημιουργία. Είχε μια αρκετά καλή ευκαιρία να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής. Ο καλύτερος παίχτης της ομάδας του Klopp στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Βαθμολογία: 8/10 (MOTM)

Georginio Wijnaldum: Είχε ένα κακό πρώτο ημίχρονο όπου ήταν σχεδόν άφαντος, όμως ανέβασε στροφές στην επανάληψη και ήταν από τους κινητήριους άξονες του comeback της Liverpool.

Curtis Jones: Ο χειρότερος παίχτης της ομάδας μας, και γι’αυτό το λόγο αντικαταστάθηκε. Δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να δείξει ο μικρός τα χαρισματικά του προσόντα. Δυστυχώς διατρέχει ένα σερί κακών εμφανίσεων.

Βαθμολογία: 3/10

Liverpool equal all-time club record with 63rd straight unbeaten league  home match | Goal.com

Mohamed Salah: Κινητικός και κυνικός. Δεν κράτησε παραπάνω την μπάλα απ’όσο έπρεπε (σε αντίθεση με τον Mane), ήταν δραστήριος, κέρδισε το πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα. Ακόμα ένα τέρμα για τον Αιγύπτιο στο πρωτάθλημα.

Βαθμολογία: 7.5/10

Sadio Mane: Δραστήριος, ωστόσο όπως γράψαμε ήδη, πολλές φορές κρατούσε την μπάλα περισσότερο απ’όσο έπρεπε, έψαχνε για το κάτι παραπάνω. Θετική ωστόσο η εμφάνισή του.

Roberto Firmino: Με τον Jota να πετυχαίνει το ένα τέρμα μετά το άλλο, θα πρέπει σιγά σιγά να ανησυχεί για τη θέση του. Ακόμα μια εμφάνιση κάτω των προσδοκιών, χωρίς πάθος, άνευρη.

Βαθμολογία: 4/10

Xherdan Shaqiri (στη θέση του Curtis Jones στο 70′): Κινητικός, τεράστια assist στο τέρμα του Jota που έδωσε τη νίκη στη Liverpool.

Diogo Jota (στη θέση του Roberto Firmino στο 70′): Ακόμα ένα κρίσιμο τέρμα για τον Πορτογάλο, που σιγά σιγά θα βλέπει τη φανέλα του βασικού να αχνοφαίνεται στον ορίζοντα.

Βαθμολογία: 8/10

James Milner (στη θέση του Mohamed Salah στο 90′): Άλλη μια συμμετοχή για τον έμπειρο Άγγλο.

Βαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Παιχνίδι ειδικών περιστάσεων, με την κούραση να είναι εμφανής μετά τα απανωτά παιχνίδια για Champions League και πρωτάθλημα. Αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει τον παροπλισμένο Phillips, επιλογή που τον δικαίωσε. Δεν τον δικαίωσαν όμως ο Curtis Jones, και πλέον θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται εναλλακτικές όπως οι Shaqiri και Jota. Σωστές οι αλλαγές του, που έδωσαν ώθηση στη Liverpool για τους τρεις βαθμούς της νίκης. Όχι τόσο καλή εμφάνιση, αλλά ίσως να είναι και το τελευταίο που μετράει τη συγκεκριμένη στιγμή.