Liverpool 2-1 Tottenham – Βαθμολογίες παικτών: FIRMINOOOOO!!!

Η Liverpool επικράτησε με 2-1 της Tottenham στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Premier League.

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο η Liverpool ήταν εμφανώς ανώτερη της χειρότερης του αναμενόμενου Tottenham και πήρε τη νίκη με 2-1. Η Liverpool προηγήθηκε με γκολ του Salah στο 26′, ενώ η Tottenham ισοφάρισε κόντρα στη ροή του παιχνιδιού στο 33′ με εύκολο πλασε του Son σε τετ-α-τετ με τον Alisson.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Tottenham επιχείρησε να αιφνιδιάσει τους Πρωταθλητές δημιουργώντας κάποιες επικίνδυνες φάσεις χωρίς ωστόσο κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Σαν σύνολο η Liverpool ήταν και πάλι ανώτερη και έφτασε εν τέλει στη νίκη με γκολ του Firmino!

Ας περάσουμε στη βαθμολογία κάθε παίκτη ξεχωριστά:

Alisson: Λίγη δουλειά για τον τερματοφύλακα των Reds, ο οποίος δε ευθύνεται στο γκολ των φιλοξενούμενων αλλά έκανε ένα κρίσιμο λάθος το οποίο ευτυχώς δε μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Kane.

Βαθμολογία:7/10

Rhys Williams: Το καλό πρώτο ημίχρονο ξεχάστηκε γρήγορα, αφου με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έκανε δύο λάθη που παραλίγο να οδηγήσουν σε γκολ. Μέτρια εμφάνιση από τον μικρό γενικα, από την οποία κρατάμε ότι ίσως θέλει ακόμα δουλειά για να ανταπεξέλθει σε τέτοια ματς.

Βαθμολογία:6.5/10

Fabinho: Φοβερός και τρομερός ο Fabinho. Πρώτος σε όλες τις μονομαχίες, ήταν ο κύριος οργανωτής του αμυντικού τομέα και το έκανε εξαιρετικά.

Βαθμολογία:8/10

Trent Alexander-Arnold: Μεστή εμφάνιση από τον Arnold ο οποίος αρκέστηκε απλά στις βοήθειες και στα overlaps υποστήριξης στον Salah.

Andy Robertson: Άλλο ένα πολύ καλό παιχνίδι από τον ακραίο μπακ των Πρωταθλητών. Φοβερά ανεβάσματα, μαχητικός και πρώτος σε όλες τις διεκδικήσεις με τους αντιπάλους του, ενώ ήταν και άψογος στο επιθετικό κομμάτι. Άλλωστε, έκανε και την ασίστ στον Firmino για το νικητήριο γκολ της ομάδας.

Georginho Wijnaldum: Άλλο ένα καλό παιχνίδι από τον Ολλανδό ο οποίος αποδεικνύει πως είναι επιτακτική ανάγκη η ανανέωσή του. Βρισκόταν παντού, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.

Jordan Henderson: Ήσυχο παιχνίδι από τον αρχηγό των Reds, έδειξε να είναι αυτός που ελέγχει τις αποστάσεις μεταξύ των γραμμών και κάλυπτε άψογα τον Alexander-Arnold.

Βαθμολογία:7.5/10

Curtis Jones: Άλλο ένα παιχνίδι που ο νεαρός ήταν από τους κορυφαίους. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο κορυφαίος σε απόδοση των Reds, οργάνωνε τις περισσότερες από τις επιθέσεις της ομάδας του. Στο δεύτερο έπεσε ελαφρώς σε απόδοση ωστόσο ήταν και πάλι από τις κινητήριες δυνάμεις του Klopp. Δημιούργησε και το γκολ του Salah στο πρώτο ημίχρονο το οποίο άνοιξε το σκορ του παιχνιδιού.

Βαθμολογία:8.5/10

Mohammed Salah: Και πάλι σκόρερ! Δε του βγήκαν αρκετές φάσεις, δεν έκανε τα καλύτερα δυνατά τελειώματα, ωστόσο ήταν μέσα στις φάσεις και προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Mourinho.

Sadio Mane: Πραγματικά ακούραστος! Εξαιρετικά ορεξάτος, μόνιμη πηγή κινδύνου που ωστόσο του έλειψαν τα τελειώματα. Έφαγε αρκετό «ξύλο» μιάς και ο Aurier δε τον αντιμετώπισε και τόσο καθαρά, αλλά έμενε όρθιος και δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες.

Roberto Firmino: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Ο Firmino επέστρεψε και είναι εδώ! Έβαλε το νικητήριο γκολ των Πρωταθλητών και χάρησε τη πολυπόθητη και εντελώς δίκαιη νίκη. Πέρα από αυτό, επέστρεψε στα παλιά του ψηλά στανταρ μιας και ήταν μέσα στις περισσότερες φάσεις των Reds και άλωσε όλο το δεύτερο μισό του γηπέδου.

Βαθμολογία:9/10 (MOTM)

Image may contain: 2 people, people playing sport, people standing and outdoor, text that says "Expi LEC ndard rtered 17"

Jurgen Klopp: Έμεινε με την ίδια ενδεκάδα κατα τη διάρκεια όλου του 90λέπτου και δεν είναι παράλογο. Με τόσους τραυματισμούς ήταν ίσως η καλύτερη δυνατή επιλογή η οποία του βγήκε εν τέλει. Δεν επέτρεψε στη Tottenham σχεδόν καμία πρωτοβουλία εντός αγωνιστικού χώρου, με εξαίρεση το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου και οδήγησε τους Reds σε μία άξια και πολύ μεγάλη νίκη απαντήσεων στους υπαινιγμούς του Jose Mourinho.