Liverpool 2 – 1 Tottenham – Βαθμολογίες Παιχτών: Fabinho ο απόλυτος άρχοντας!

Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση στα 80 πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, η Liverpool επικράτησε της Tottenham με 2-1 και παρέμεινε στο +6 από τη δεύτερη Manchester City!

Μπορεί να στάθηκε άτυχη και να βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, ωστόσο η Liverpool πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη εμφάνιση της χρονιάς και έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 2-1 των Spurs.

Ο Kane με κοντινή, όμορφη κεφαλιά, έπειτα από επαναφορά της μπάλας και αφού προηγουμένως το σουτ του Son κόντραρε στον Lovren, και βρήκε το δοκάρι του Alisson μόλις στο 1′ έβαλε μπροστά την ομάδα του Λονδίνου στο σκορ πριν καν ξεκινήσει το παιχνίδι.

Η συνέχεια ωστόσο ήταν μόνο Liverpool. Η ομάδα του Klopp είχε την απόλυτη κυριαρχία και τις ευκαιρίες στο παιχνίδι, είχε όμως και απέναντί της έναν εκπληκτικό Gazzaniga που έβγαζε τα πάντα, μέχρι το 52′, λεπτό στο οποίο ο Henderson μετά από όμορφη μπαλιά του Fabinho και λάθος του Rose, ισοφάρισε με όμορφο σουτ στη δεξιά γωνία του Αργεντίνου τερματοφύλακα.

23 λεπτά μετά, ο Mane ανατράπηκε και ο Salah από τα 11 βήματα πέτυχε το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Να σημειωθεί πως στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, η Tottenham έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Son να περνάει τον Alisson αλλά να μην μπορεί να τελειώσει σωστά τη φάση.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Alisson Becker: Kαμία ευθύνη στο γκολ, ενώ αντίθετα έκανε τη δουλειά του στο τετ-α-τετ του Son μιας και με την έξοδό του τον τράβηξε πλάι και ο Κορεάτης απέτυχε να βρει εστία. Σταθερός γι’ακόμα μια φορά με την μπάλα στα πόδια, αλλά και στον αέρα.

Βαθμολογία: 7.5/10

Dejan Lovren: Φέρει ευθύνη στη φάση του τετ-α-τετ του Son, ωστόσο κατά τα άλλα είχε μια πολύ δυναμική παρουσία. Ψύχραιμος, απέφυγε τα λάθη και κινήθηκε στα επίπεδα -αν όχι πιο ψηλά- του Van Dijk.

Virgil Van Dijk: Και αυτός είχε 1-2 λαθάκια τα οποία όμως δεν κόστισαν. Σταθερός όπως συνήθως, άτυχος που το όνομά του δε γράφτηκε στον πίνακα των σκόρερ. Δυναμικός στον αέρα.

Andrew Robertson: Απίστευτα τρεξίματα από την αριστερή πλευρά, εξαιρετικός τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Πολύ καλές συνεργασίες με Mane και πολύ επικίνδυνες επελάσεις.

Βαθμολογία: 8/10

Trent Alexander-Arnold: Η απόλυτη εμφάνιση ενός σύγχρονου δεξιού μπακ. Γρήγορος τόσο στη σκέψη, όσο και στην εκτέλεση, ήταν συνεχώς πηγή κινδύνων για την άμυνα της Tottenham. Σέντρες ξυράφια, πόδι-δυναμίτης, μυαλό ορχήστρα. Είμαστε τυχεροί που έχουμε αυτόν τον παίχτη στην ομάδα μας, σε τόσο νεαρή ηλικία.

Βαθμολογία: 9/10

Fabinho: Ο απόλυτος άρχοντας του παιχνιδιού. Κυρίαρχος σε όλες τις μονομαχίες του κέντρου, στην οργάνωση του παιχνιδιού, έδωσε και ασσίστ. Μοίραζε δεξιά την μπάλα στον Henderson ή τον Trent με απίστευτη ευκολία. Δεν μπορώ να βρω τις λέξεις για να περιγράψω την εμφάνιση του Βραζιλιάνου.

Βαθμολογία: 9.5/10 (MOTM)

Jordan Henderson: Ξεκίνησε λίγο νωχελικά, ωστόσο στην πορεία βρήκε ρυθμό, βρήκε χώρους από δεξιά, είχε όμορφο τελείωμα για το 1-1 και πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις.

Georginio Wijnaldum: Όπως και τις περισσότερες φορές, έκανε αυτά που έπρεπε να κάνει, χωρίς να φανεί ιδιαίτερα. Σταθερά καλός.

Βαθμολογία: 7/10

Mohamed Salah: Έφαγε αρκετό ξύλο στο χθεσινό παιχνίδι. Είχε διάθεση, πήρε μπάλα, πήρε πάνω του προσπάθειες, συνεργάστηκε όμορφα με τους 2 παρτενέρ του στην επίθεση, ωστόσο αν δεν ήταν το πέναλτι θα ήταν ακόμα ένα ματς στο οποίο δε θα είχε σκοράρει. Ψύχραιμος από τα 11 μέτρα.

Βαθμολογία: 6.5/10

Sadio Mane: Στα ίδια επίπεδα με τον Salah πάνω-κάτω. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να πούμε πως ήταν αρνητικός, ωστόσο αυτός και ο Mo ήταν αυτοί που φάνηκαν λιγότερο καθώς σε μια κλειστή άμυνα της Tottenham βρήκαν ελάχιστους έως καθόλου χώρους. Κέρδισε ωστόσο το πέναλτι.

Βαθμολογία: 6/10

Roberto Firmino: Βοήθησε στο σπάσιμο μπάλας, στο κράτημα, στη δημιουργία φάσεων, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε και να είχε σκοράρει. Ο καλύτερος από την μπροστινή τριάδα, είδαμε για ακόμα ένα παιχνίδι πόσο χρήσιμος είναι.

James Milner (στη θέση του Georginio Wijnaldum στο 77′): Πέρασε στο ματς και έδωσε την απαραίτητη ενέργεια, χωρίς όμως να κάνει το κάτι παραπάνω.

Joe Gomez (στη θέση του Mohamed Salah στο 85′): Βοήθησε στα τελευταία λεπτά όπου η ομάδα μας δέχτηκε κάποια πίεση.

Βαθμολογία: –

Divock Origi (στη θέση του Roberto Firmino στο 92′): Άλλη μια συμμετοχή για τον Βέλγο επιθετικό.

Jurgen Klopp: Έστησε πάρα πολύ σωστά την ομάδα, στάθηκε όμως άτυχος καθώς η Tottenham προηγήθηκε με ένα τυχερό γκολ. Ανώτερη σε όλο το παιχνίδι η ομάδα μας, κράτησε μπάλα, πίεσε ψηλά, είχε πάμπολλες ευκαιρίες και τελικά επιβραβεύτηκε με τους 3 βαθμούς της νίκης στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση.