Ανατροπή και νίκη ψυχολογίας | Liverpool 2-1 Sheffield United: Match Review

Η Liverpool επικράτησε 2-1 της Sheffield United στο Anfield για την 6η αγωνιστική της Premier League, επέστρεψε στις νίκες και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας την Everton.

Επόμενος αγώνας για τους Reds, την Τρίτη 27/10 με την Midtjylland (22:00) στο Anfield για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Επιστροφή στις νίκες για τη Liverpool !

Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 11ο λεπτό, oι Reds έκαναν την ανατροπή απέναντι στη Sheffield United και πήραν τη νίκη (2-1) για την 6η αγωνιστική της Premier League.

Η Sheffield προηγήθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Berge στο 11ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Κλοπ ανέβασε ρυθμό και ισοφάρισε με τον Firmino στο 41ο λεπτό, για να έρθει ο Jota να κάνει την ανατροπή στο 64ο λεπτό.

Έτσι, η Liverpool έφτασε τους 13 βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή μαζί με την Everton.

Ξανά μπλεξίματα με το VAR – επιτέλους γκολ ο Firmino!

Με τον Alisson να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση και στο βασικό σχήμα, η Liverpool ξεκίνησε καλύτερα και μόλις στο 1ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ.

Ο Robertson έκανε την κάθετη μπαλιά στον Mane από τα αριστερά, εκείνος προσπάθησε να βρει τον Salah, αλλά τελευταία στιγμή ο Egan απομάκρυνε.

Στο 3ο λεπτό, ο Alexander-Arnold προσπάθησε να πετύχει ένα απίθανο γκολ πίσω από τη σέντρα, αλλά ο Ramsdale (που ήταν εκτός εστίας) κατάφερε και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Παρά τις απειλητικές στιγμές της Liverpool στα πρώτα λεπτά, η Sheffield ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα.

Ο McBurnie δέχτηκε μαρκάρισμα πάνω στη γραμμή της περιοχής από τον Fabinho και μετά από χρήση του VAR, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Berge ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Alisson για το 0-1 στο 11ο λεπτό.

Η ομάδα του Chris Wilder εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά της Λίβερπουλ και έχασε δύο ευκαιρίες σε τρία λεπτά για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Το σουτ του McBurnie στο 21ο λεπτό δεν βρήκε στόχο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Alisson έδιωξε με γροθιές το μονοκόμματο σουτ του Osborn.

Οι Reds δεν είχαν ένταση στο παιχνίδι τους, αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Henderson έκανε τη σέντρα, ο Mane έκανε την κεφαλιά, με τον Ramsdale να αποκρούει, αλλά στη συνέχεια ο Firmino πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία έκανε το 1-1 στο 41ο λεπτό.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου στη φετινή σεζόν – τελευταία φορά είχε σκοράρει στο 5-3 επί της Chelsea στις 22 Ιουλίου.

Ανατροπή με υπογραφή Jota!

Η Liverpool ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο μέρος και σκόραρε στο 63ο λεπτό με τον Salah, αλλά το γκολ του Αιγύπτιου ακυρώθηκε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα ήρθε η ανατροπή για τους Reds. Ο Mane έκανε γλυκιά σέντρα από τα αριστερά και ο Jota με ωραία κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ramsdale για το 2-1.

Η Sheffield βγήκε στην επίθεση στα τελευταία λεπτά και έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 75ο λεπτό με τον Alisson να αποκρούει το σουτ του Basham.

Η Liverpool έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει τρίτο γκολ με τον Salah στο 81ο λεπτό αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις ο Berge έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Οι συνθέσεις

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Fabinho, Gomez, Robertson; Henderson, Wijnaldum; Jota (Milner 83′), Firmino (Minamino 83′), Mane; Salah

Sheffield United: Ramsdale, Basham, Egan, Ampadu, Baldock, Lundstram (McGoldrick 76′), Berge, Osborn, Stevens, McBurnie, Brewster (Burke 54′)