Liverpool 2 – 1 Sheffield United – Βαθμολογίες Παικτών: Gomez, the Terminator v2

Σε μια αρκετά μέτρια εμφάνιση, η Liverpool επιβλήθηκε αγχωτικά με 2-1 της Sheffield United για την 6η αγωνιστική της Premier League.

Controversial (αμφιλεγόμενο στην ελληνική μετάφραση, αλλά είναι κάποιες φορές που μας αρέσει να χρησιμοποιούμε την Αγγλική εκδοχή) ήταν ένα ακόμα παιχνίδι της ομάδας μας, με τους Mike Dean και τον VAR Andre Marriner να κλέβουν την παράσταση. Μιλάμε φυσικά για τη φάση του 11ου λεπτού, με τον Fabinho να παίρνει καθαρά την μπάλα από τον McBurnie στα όρια της περιοχής, με τον Dean και τον VAR να βλέπουν παράβαση των κανονισμών και να καταλογίζουν πέναλτι. Αξίζει να σημειωθεί πως λίγα λεπτά αργότερα, υπήρχε όντως περίπτωση πέναλτι σε χέρι του Robertson, το οποίο όμως δεν καταλογίσθηκε…

Τέλος πάντων, ας αφήσουμε στην άκρη την κακή χρήση γι’ακόμα μια φορά του VAR, και ας περάσουμε στα του ματς. Η Liverpool ήταν μέτρια στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, το οποίο είχε τρελό ρυθμό. Ξεκίνησε δυνατά, όμως το πέναλτι κόντρα στο ρυθμό του ματς της έκοψε τα πόδια. Η ισοφάριση του Firmino λίγο πριν το ημίχρονο με κοντινό πλασέ σε άδειο τέρμα μετά από επέμβαση του Ramsdale σε ενέργεια του Mane ήταν καταλυτικό για την έκβαση του παιχνιδιού.

Η Liverpool βγήκε στην επανάληψη πιο αποφασισμένη και πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε -σωστά- ως offside με τον Salah, και λίγα λεπτά αργότερα τέρμα που μέτρησε κανονικά με κεφαλιά του Diogo Jota. Είχε επίσης ακόμα ένα δοκάρι, αλλά και σωρεία ευκαιριών στα τελευταία λεπτά, όταν το παιχνίδι είχε γίνει ροντέο.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

LIVE: Liverpool vs. Sheffield United - Follow the Reds' Premier League  match here - Liverpool FC | Global USA News

Alisson Becker: Στην επανεμφάνισή του ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας είχε τα θεματάκια του. Χωρίς να κάνει κάποιο τρανταχτό λάθος, είχε 2-3 στιγμές που αν είχαν συμβεί στον Adrian θα είχε πέσει μουρμούρα.

Βαθμολογία: 6.5/10

Liverpool 2 Sheffield United 1: What We Learned | The Anfield Wrap

Trent Alexander-Arnold: Αδιάφορος. Α, παραλίγο να βάλει και ένα γκολ από το κέντρο. Αυτά.

Joe Gomez: Τεράστιος Joe Gomez που έκανε κατάθεση ψυχής στο γήπεδο. Αλάνθαστος, μεγαλειώδης εμφάνιση, από αυτές που χρειάζεται η ομάδα μετά την απουσία του Van Dijk.

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

Fabinho: Είμαστε στη δύσκολη θέση να αποφασίσουμε αν πρέπει να του χρεώσουμε το πέναλτι ή όχι. Αναγκαστικά θα πρέπει να του αφαιρεθούν βαθμοί γι’αυτό, ωστόσο και σε γενικές γραμμές ήταν ένα επίπεδο κάτω από τον Gomez και την εμφάνιση της Τετάρτης.

Βαθμολογία: 7/10

Andrew Robertson: Πολύ πιο κινητικός από τον Trent, όπως άλλωστε συμβαίνει σε όλα τα τελευταία παιχνίδια, με τα περισσότερα ανεβάσματα που πραγματοποίησε να είναι συνεχής απειλή για την αντίπαλη άμυνα.

Βαθμολογία: 7.5/10

Jordan Henderson: Ξεκίνησε μουντά το παιχνίδι και ευθύνεται εν μέρει για το κακό πρώτο ημίχρονο της ομάδας, ωστόσο στην επανάληψη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και έπιασε τα γνωστά του ψηλά στάνταρ.

Georginio Wijnaldum: Eίχε δυνάμεις στο τέλος του παιχνιδιού μετά τις αμέτρητες κούρσες που πραγματοποίησε. Περίπου στα ίδια με τον Henderson, με τον Ολλανδό όμως να μην παίρνει τόσες πρωτοβουλίες στο δεύτερο μέρος.

Roberto Firmino: Η επιθετική τριάδα σήμερα ήταν επιθετική τετράδα, και ήταν και η μέρα που επιτέλους ο Bobby θα σκόραρε. Καλός σε ό,τι χρειάστηκε να κάνει στο γήπεδο, έδωσε αυτό που έπρεπε, ούτε παραπάνω, ούτε λιγότερο.

Liverpool 2-1 Sheffield United: Diogo Jota seals comeback win after penalty  controversy | London Evening Standard

Diogo Jota: Το full debut του Πορτογάλου συνοδεύτηκε από μια αρκετά μέτρια εμφάνιση, αλλά και το νικητήριο τέρμα της Liverpool. Ωστόσο αν μιλήσουμε συνολικά, σίγουρα οι προηγούμενες εμφανίσεις του ήταν πιο πειστικές.

Liverpool 2-1 Sheffield United - As it happened - Liverpool FC - This Is  Anfield

Mohamed Salah: Ίσως ο πιο δραστήριος από τους μπροστινούς, ωστόσο του έλειψε το τελείωμα. Είχε ακυρωθέν γκολ και δοκάρι, μπορούμε να πούμε πως ήταν και λίγο άτυχος.

Liverpool fans praise Sadio Mane performance in Sheffield United win - The  Boot Room

Sadio Mane: Καλό παιχνίδι και από τον Mane, που συμμετείχε και στα 2 τέρματα της ομάδας μας. Έχει αυτόν τον απρόβλεπτο παράγοντα που τον κάνει σε κάθε φάση πάρα πολύ επικίνδυνο για τις αντίπαλες άμυνες.

James Milner (στη θέση του Diogo Jota στο 78′): Έδωσε εμπειρία και πνευμόνια στα τελευταία λεπτά.

Βαθμολογία: –

Takumi Minamino (στη θέση του Roberto Firmino στο 78′): Ακόμα μια συμμετοχή για τον Ιάπωνα.

Jurgen Klopp: Βλέποντας κάποιος τα 5 πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, θα πίστευε ότι η Liverpool ήταν πολύ καλά προετοιμασμένη, τόσο οργανωτικά, όσο και ψυχολογικά για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Κάτι τέτοιο εν τέλει δεν ίσχυε, και η νίκη ήρθε πιο αγχωτικά απ’ότι θα περίμενε κανείς, όμως οι 3 βαθμοί είναι 3 βαθμοί, δεν το αλλάζει κάτι αυτό. Πρώτη φορά ως βασικός ο Jota, δικαίωσε τον Klopp με το τέρμα που πέτυχε, ενώ δίχτυα βρήκε και ο Firmino μετά από πολύ καιρό. Η χρησιμοποίηση τεσσάρων παιχτών μπροστά, σίγουρα άδειασε το κέντρο και αυτό φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο, όωμς Henderson και Wijnaldum ανέβασαν στροφές στην επανάληψη και η έλλειψη παιχτών σε αυτό το χώρο δε φάνηκε τόσο. Άργησε στις αλλαγές του.