Liverpool 2 – 1 Aston Villa – Βαθμολογίες Παικτών: Bend it like Trent!

Μετά από 6 συνεχόμενες εντός έδρας ήττες, η Liverpool επικράτησε δύσκολα της Aston Villa με 2-1 και παρέμεινε στη διεκδίκηση της 4ης θέσης στη φετινή Premier League.

Μια εμαφνώς αγχωμένη Liverpool ήταν αυτή που είδαμε το μεσημέρι του Σαββάτου (11/04) κόντρα τόσο σε μια πολύ δυνατή Aston Villa, όσο -περισσότερο- και στον κακό της εαυτό. Μια Liverpool που είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης σε εντός έδρας παιχνίδι στην Premier League από τις 16/12 και την επικράτηση κόντρα στην Tottenham, ενώ ταυτόχρονα είχε ηττηθεί στα τελευταία 6 παιχνίδια της, παρουσιάστηκε σοβαρή, ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, είδε τον κακό της δαίμονα (VAR) να της ακυρώνει τέρμα για χιλιοστά, στο τέλος ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 των “Χωριατών”.

Η Liverpool κυριαρχούσε στο παιχνίδι και έχασε νωρίς ευκαιρίες με τους Salah και Jota, όμως η Villa ήταν αυτή που προηγήθηκε με τον συνήθη ύποπτο Watkins να δέχεται την κάθετη του McGinn και να εκτελεί τον Alisson που ομολογουμένως θα μπορούσε να είχε καλύτερη αντίδραση στο σουτ αυτό. Λίγο πριν το τέλος του πρώτο ημιχρόνου, η ομάδα μας ισοφάρισε με τον Firmino, όμως ο VAR ακύρωσε μετά από 3 λεπτά (ναι, τόσο έκανε για να τσεκάρει αν ο παίκτης της Liverpool ήταν offside και αν προϋπήρχε επαφή από τον Cash) για offside του Jota στην αρχή της φάσης.

Στην επανάληψη η Liverpool ισοφάρισε νωρίς με τον Salah να υποδέχεται το rebound από σουτ του Robertson και να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, και καρδιοχτύπησε όταν ο Trezeguet σημάδεψε αμέσως μετά το αριστερό δοκάρι του Alisson με πανέμορφο σουτ εντός περιοχής. H ομάδα του Klopp πίεσε, χωρίς όμως να είναι αποτελεσματική, με τον Alexander-Arnold να γίνεται ο λυτρωτής με πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής και να δίνει τους 3 πολυτιμότατους βαθμούς στην ομάδα μας στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson Becker: Φέρει ευθύνη στη φάση του γκολ του Watkins. Πέρα από αυτό, δεν είχε κάποια άλλη στιγμή που χρειάστηκε να παρέμβει.

Βαθμολογία: 5/10

Liverpool 2-1 Aston Villa: Trent winner ends Anfield run without a win -  Liverpool FC - This Is Anfield

Trent Alexander-Arnold: Υπό το βλέμμα του προπονητή της Εθνικής Αγγλίας, Gareth Southgate, o Alexander-Arnold πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση. Πέρα από το τέρμα που πέτυχε, το οποίο έδωσε και τη νίκη στη Liverpool, o νεαρός Άγγλος ήταν πάρα πολύ καλός αμυντικά, περιορίζοντας σημαντικά τον Trezeguet στην αριστερή πλευρά της επίθεσης της Aston Villa.

Βαθμολογία: 8/10

Andrew Robertson: Πολύ καλή μέρα για τα πλάγια μπακ της Liverpool, καθώς και ο Robertson ήταν θετικός, και γενικά από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας μας. Είχε συμμετοχή στο πρώτο τέρμα, καθώς από δικό του σουτ προήλθε η ισοφάριση, είχε σωστά ανεβάσματα αλλά και σημαντική αμυντική παρουσία.

Βαθμολογία: 7.5/10

Nat Phillips: Ο Άγγλος αμυντικός είχε αρκετά θέματα στο μαρκάρισμα του Watkins, με τον Άγγλο επιθετικό να είναι πηγή προβλημάτων για την άμυνα της Liverpool. Αβίαστα λάθη και στις μεταβιβάσεις του.

Βαθμολογία: 6/10

Οzan Kabak: Μισό σκαλί πιο πάνω ο Kabak, που και αυτός όμως έμοιαζε ασταθής.

Βαθμολογία: 6.5/10

Fabinho: Δύο πρόσωπα για τον Fabinho στο παιχνίδι: o Fab του πρώτου ημιχρόνου θύμισε πολύ αυτόν της Real. Στην επανάληψη βελτιώθηκε εμφανώς και κουβάλησε αρκετό βάρος στο χώρο του κέντρου.

Βαθμολογία: 5.5/10

Georginio Wijnaldum: Αρκετά νωθρό παιχνίδι από τον Ολλανδό, άφαντος σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού. Είχε κάποιες εκλάμψεις με δυνατές προωθήσεις, ωστόσο ήταν αυτός από την τριάδα που αντικαταστάθηκε.

James Milner: O καλύτερος της τριάδας του κέντρου. Μπορεί να υστερεί σε τεχνική, όμως δίνει περισσότερα σε κομμάτι leadeship, ενώ έδωσε τρομερά επίπεδα ενέργειας.

Liverpool 2 Aston Villa 1: Match Review | The Anfield Wrap

Mohamed Salah: Δυνατή εμφάνιση από τον Salah, που πέρα από το τέρμα που πέτυχε, σπατάλησε και μια σημαντική ευκαιρία για να βάλει τη Liverpool μπροστά στο σκορ νωρίς στο παιχνίδι, μετά από λάθος πάσα του Mings.

Diogo Jota: Δραστήριος και ο Πορτογάλος που είχε και αυτός κάποιες ευκαιρίες να πετύχει ένα τέρμα. Σίγουρα σε καλύτερη κατάσταση από τον Mane.

Βαθμολογία: 7/10

Liverpool 2, Aston Villa 1 - Match Recap: Trent Secures Three Points For  the Reds - The Liverpool Offside

Roberto Firmino: Θετικός και ο Roberto Firmino, που βρέθηκε μέσα στις φάσεις. Ήταν άτυχος μιας και είδε τέρμα του να ακυρώνεται λόγω offside για ελάχιστα εκατοστά του Jota.

Thiago Alcantara (στη θέση του Georginio Wijnaldum στο 70′): Δεν έδωσε κάτι παραπάνω από αυτά που ήδη προσέφερε ο Wijnaldum στο χώρο του κέντρου.

Sadio Mane (στη θέση του Roberto Firmino στο 75′): Κάκιστος γι΄ακόμα ένα παιχνίδι. Δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη, έχασε τρομερή ευκαιρία να πετύχει 3-1, με το τελείωμά του στο τετ-α-τετ που είχε να δείχνει την κακή ψυχολογική του κατάσταση.

Βαθμολογία: 4/10

Xherdan Shaqiri (στη θέση του Ozan Kabak στο 89′): Ακόμα λίγα λεπτά συμμετοχής για τον Ελβετό, ο οποίος έδωσε την πάσα για τη χαμένη ευκαιρία του Mane.

Βαθμολογία: –

City verliert in Überzahl - Liverpool siegt wieder zuhause - Fußball

Jurgen Klopp: First things first: πήραμε τους 3 βαθμούς της νίκης, η εμφάνιση έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Πάει αυτό. Στα του παιχνιδιού, η Liverpool ήταν εμφανώς αγχωμένη, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν και βρέθηκε πίσω στο σκορ σε δικό της παιχνίδι. Του δίνονται credits για 2 πράγματα: πρώτον, έδωσε ανάσες τόσο σωματικές όσο και ψυχολογικές στον Sadio Mane που βρίσκεται σε κακή κατάσταση. Δεύτερον, έδωσε κίνητρο στην ομάδα στα αποδυτήρια, με τη Liverpool να κάνει την ανατροπή στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.