Liverpool 1 – 1 Manchester City (4-5 Penalties) – Βαθμολογίες Παιχτών: 0/1 από το καλημέρα!

Ανάμεικτες εντυπώσεις άφησε η ομάδα μας σε ένα -θέλετε να το πείτε δυνατό φιλικό, θέλετε να το πείτε πρώτο επίσημο τελικό της νέας χρονιάς- εντυπωσιακό από άποψη ρυθμού παιχνίδι, με κάθε ομάδα να “έχει στην κατοχή της” από ένα δυνατό ημίχρονο.

Μουδιασμένα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Liverpool, δέχτηκε νωρίς το τέρμα από τον Sterling, σπατάλησε κάποιες όμορφες στιγμές με κύριο εκφραστή τον Salah, αλλά ομολογουμένως ήταν η χειρότερη από τις 2 ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

Αντίθετα, στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αποφασισμένη για την ισοφάριση και φάνηκε πως η φυσική κατάσταση των παιχτών της είναι σε καλή κατάσταση. Με διαρκή πίεση ψηλά, κατοχή μπάλας και δημιουργία συνεχόμενων ευκαιριών, η ισοφάριση ήρθε με τον Matip (αφού προηγουμένως το δοκάρι είχε στερήσει 2 φορές αυτή), ωστόσο παρά το καλό ποδόσφαιρο δεν ήταν δυνατή η επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος που θα έδινε και τον πρώτο τίτλο στην ομάδα του Jurgen Klopp.

Η ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι ήταν αυτή που έκρινε το ματς, με τον Wijnaldum να είναι αυτός που αστόχησε από τα 11 βήματα και τον Alisson να αδυνατεί να σώσει κάποιο από τα πέναλτι της Manchester City.
Ας αφήσουμε όμως τα παραπάνω για το review, και ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Αποτέλεσμα εικόνας για community shield

Alisson Becker: Μας είχε συνηθίσει σε πιο ψηλά στάνταρ ο Βραζιλιάνος goalkeeper, ο οποίος ναι μεν δεν ήταν κακός, ωστόσο δεν ήταν και αυτός που ξεχώρισε από το σημερινό παιχνίδι. Δε φέρει κάποια ευθύνη στο γκολ, ενώ δεν έπιασε και κάποιο πέναλτι της City. Είχε κάποιες θετικές στιγμές σε επεμβάσεις κυρίως πάνω στον Sterling.

Βαθμολογία: 6.5/10

Trent Alexander-Arnold:
Πονοκέφαλος… για την άμυνα της Liverpool o Trent Alexander-Arnold. Από την πλευρά του δημιουργήθηκαν πολλές επικίνδυνες στιγμές για την ομάδα μας, με τον ίδιο να βρίσκεται ακόμα στο Εβιάν. Δείγμα του πόσο κακός ήταν είναι το γεγονός πως από τη στιγμή που πέρασε ως δεξί μπακ ο Joe Gomez, η ομάδα μας απέκτησε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού.

Βαθμολογία: 4/10

Andrew Robertson: Πιο σταθερός από τον παρτενέρ του στα άκρα ο Σκοτσέζος, που ειδικά από το 60′ και μετά έκανε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι.

Virgil Van Dijk: Για πρώτη φορά ως παίχτης της ομάδας μας, κάποιος ντρίπλαρε τον Virgil Van Dijk! Πέρα από αυτό, ο Ολλανδός είχε ένα σχετικά καλό παιχνίδι, αν και στο πρώτο μέρος αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα με τις απειλές τις City κυρίως από τα άκρα. Είχε όμως δοκάρι, είχε και την assist στο γκολ του Matip και γενικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν άψογος.

Βαθμολογία: 7.5/10

Joe Gomez: Αρκετά ασταθής στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο έκανε εξαιρετικό παιχνίδι ως δεξί μπακ στο δεύτερο. Ήταν εκεί -κυρίως ως τελευταίος παίχτης της άμυνας- για να καλύπτει τις αντεπιθέσεις τις City, ενώ έκανε και κάποια επιθετικά overlaps.

Βαθμολογία: 7/10

Fabinho: Aρκετά κακός αμυντικά, χωρίς καλύψεις στη δεύτερη μπαλιά και δίχως βοήθεια στην ανάπτυξη της ομάδας.

Βαθμολογία: 6/10

Jordan Henderson: Και αυτός είχε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, το οποίο σημαδεύτηκε από ένα αδιάφορο σχετικά δεύτερο, χωρίς επιθετικές πρωτοβουλίες.

Gini Wijnaldum:
Εξαφανισμένος στο πρώτο ημίχρονο, αρκετά κουρασμένος στο δεύτερο. Κρυμμένος στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, το χαμένο του πέναλτι δυστυχώς ήταν και το μοιραίο για την ομάδα μας.

Βαθμολογία: 5/10

Divock Origi: To πιο δίκαιο σχόλιο για την εμφάνιση του Origi σήμερα, θα ήταν “τίμια”. Δεν αποτέλεσε κάποιον ουσιώδη κίνδυνο για την άμυνα της City, ωστόσο κυνήγησε μπαλιές, κέρδισε κάποια φάουλ σε καλά σημεία είχε τρεξίματα και ήταν από τα λίγα ελαφρώς θετικά στοιχεία σε ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο.

Mohamed Salah:
O πιο κινητικός παίχτης της ομάδας μας με διαφορά. Ζήτησε μπάλα, κράτησε μπάλα, είχε ευκαιρίες -πολλές- αλλά δεν τις τελείωσε με επιτυχία. Ας σκεφτούμε μόνο το γεγονός πως έβγαλε ένα τέτοιο 90λεπτο με μια βδομάδα μόλις προετοιμασία. Ήταν εύστοχος και στο πέναλτι που εκτέλεσε.

Roberto Firmino: Προσπάθησε στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχε όμως την αντίστοιχη υποστήριξη από το κέντρο της ομάδας μας. Κουράστηκε και αντικαταστάθηκε, πρόλαβε όμως να μας δείξει τον καλό Bobby για κάποια λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Joel Matip of Liverpool celebrates with teammates

Joel Matip (στη θέση του Trent Alexander-Arnold στο 67′):
Μπήκε, σκόραρε, ήταν βράχος πίσω, τι άλλο να ζητήσεις;

Βαθμολογία: 8/10 (MOTM)

Naby Keita (στη θέση του Fabinho στο 67′): Εξαιρετικό 25λεπτο από τον Keita αν και ανέτοιμος, έδωσε ενέργεια, κράτημα μπάλας και σωστό playmaking στα λεπτά που αγωνίστηκε.

Adam Lallana (στη θέση του Jordan Henderson στο 79′): Σωστά τρεξίματα και μεταβιβάσεις από τον Άγγλο διεθνή. Εύστοχος και στο πέναλτι.

Alex Oxlade-Chamberlain (στη θέση του Divock Origi στο 79′): Δεν είχε ιδιαίτερη συμμετοχή στο παιχνίδι της ομάδας μας από τη στιγμή που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.

Xherdan Shaqiri (στη θέση του Roberto Firmino στο 79′): Θετικός ο Ελβετός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Jurgen Klopp: Είχε να διαχειριστεί απουσίες και την κούραση της προετοιμασίας, και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερε. Έδωσε τις οδηγίες που χρειαζόταν η ομάδα μετά από από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, έκανε σωστές αλλαγές, με έναν ουδέτερο θεατή να μένει με την εντύπωση πως αν η ισοπαλία αδικεί κάποια από τις δύο ομάδες, αυτή είναι η Liverpool.