Liverpool 1 – 1 Burnley – Βαθμολογίες Παικτών: H συνήθεια -του Fabinho- που έγινε λατρεία!

Πραγματοποιώντας μια αρκετά καλή εμφάνιση, η Liverpool απέτυχε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε και με το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Burnley για την 35η αγωνιστική της Premier League.

Όρεξη υπήρχε από την ομάδα του Klopp για να φτάσει τους 95 βαθμούς και να πλησιάσει το κατοστάρι το μεσημέρι του Σαββάτου στο Anfield, ωστόσο προδόθηκε από τις χαμένες ευκαιρίες της. Είχε την κατοχή, είχε το πάνω χέρι, προηγήθηκε με ονειρική κεφαλιά του Robertson στο 1ο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Αφού χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες με κύριο εκφραστή της τον Mo Salah, o Jay Rodriguez με όμορφο σουτ έκανε το 1-1 για την Burnley στην επανάληψη, και άφησε τη Liverpool στα κρύα του λουτρού.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

5 things you might have missed as Liverpool's Anfield winning run ...

Αlisson Becker: Πάρα πολύ καλές έξοδοι για τον Βραζιλιάνο που βρέθηκε εκεί στις περισσότερες περιπτώσεις που η ομάδα τον χρειάστηκε με εξαίρεση το γκολ. Δε φέρει παρόλα αυτά κάποια ευθύνη.

Βαθμολογία: 7.5/10

Liverpool vs Burnley El Liverpool se complica la 'Liga de los 100 ...

Andrew Robertson: Αλάνθαστος αμυντικά, σωστές επιλογές επιθετικά, με αποκορύφωμα το πανέμορφο τέρμα που πέτυχε. Δεν σκοράρει συχνά, ωστόσο το γκολ του αυτό θα του μείνει στη μνήμη!

Liverpool 1-1 Burnley - As it happened & reaction | LFC Globe

Neco Williams: Ανεβασμένος σε σχέση με την προηγούμενή του εμφάνιση, με την αλλαγή της πλευράς σαφώς να παίζει ρόλο. Σταθερός αμυντικά, με άσχημα στημένα -highlight ένα κόρνερ που βγήκε απευθείας out.

Βαθμολογία: 6.5/10

Virgil Van Dijk: Άπιαστος στον αέρα, αποτελεσματικός με την μπάλα κάτω. Ψεγάδια λάθους στο παιχνίδι του, τα οποία εμφανίζονται μόνο αν προσπαθήσεις πάρα πολύ να θυμηθείς αν ήταν αλάνθαστος.

Βαθμολογία: 8/10

Joe Gomez: Είχε 60 πολύ καλά λεπτά ανακόπτοντας με επιτυχία αρκετές προσπάθειες για αντεπίθεση της Burnley, ωστόσο μας τα χάλασε στο τελευταίο μισάωρο με ανεπίτρεπτα λάθη.

Βαθμολογία: 6/10

Should've buried them," "But we're still Champions!" - Fans react ...

Fabinho: Ο απόλυτος κυρίαρχος της μεσαίας γραμμή για ακόμα ένα παιχνίδι. Έκανε τα πάντα. Έκοβε, μοίραζε, κυριάρχησε σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, ενώ έδωσε και πανέμορφη assist στο τέρμα του Robertson. Έχει επιστρέψει πάρα πολύ δυνατός μετά τη διακοπή.

Βαθμολογία: 8.5/10 (MOTM)

PL: Burnley resists Liverpool – Kenyan News

Georginio Wijnaldum: Έτρεξε πολύ στην αρχή, κυνήγησε μπάλες, ξέμεινε όμως σχετικά σύντομα από δυνάμεις.

Βαθμολογία: 7/10

Liverpool 1-1 Burnley - As it happened - Liverpool FC - This Is ...

Curtis Jones: Πολύ μεστό παιχνίδι από τον νεαρό, που σου προσδίδει μια σιγουριά στις κινήσεις του με την μπάλα αλλά και τις αποφάσεις του. Αν συνεχίσει έτσι, σίγουρα θα υπάρχει μια θέση γι’αυτόν την ερχόμενη χρονιά.

Sadio Mane: Ήταν δραστήριος, όμως δε βρέθηκε τόσο πολύ μέσα στις φάσεις, φάνηκε να είναι καλά κλεισμένος.

Mohamed Salah: Αυτός βρέθηκε μέσα στις φάσεις, αλλά… τις έχασε! Έπρεπε σίγουρα να είχε πετύχει ένα τέρμα, για να μην πούμε δύο. Όμορφες επεμβάσεις του Pope θα μας πείτε, άσχημα τελειώματα του Salah θα σας πούμε.

Roberto Firmino: Πάρα πολύ καλός ο Firmino, με το γκολ να είναι το μόνο που του έλειψε για ακόμα ένα παιχνίδι. Πίεσε, έκλεψε μπάλες, μοίρασε, ήταν άνετος με την μπάλα στα πόδια, ενώ είχε και δοκάρι.

Naby Keita (στη θέση του Curtis Jones στο 69′): Βλέπεις πως σίγουρα έχει θετική ψυχολογία ο Keita μέσα στο γήπεδο, πράγμα άκρως θετικό. Δεν είχε το χρόνο να προσφέρει όσο θα ήθελε.

Trent Alexander-Arnold: (στη θέση του Neco Williams στο 69′): Τον ξεκούρασε ο Klopp μιας και αγωνίστηκε σε απανωτά 70+ λεπτά τις τελευταίες 2 βδομάδες. Αγωνίστηκε για 25 λεπτά, χωρίς να προσφέρει κάτι το αξιοσημείωτο.

Alex Oxlade-Chamberlain (στη θέση του Georginio Wijnaldum στο 81′): Μερικά ακόμα λεπτά συμμετοχής για τον Ox.

Βαθμολογία: –

Klopp On Record Miss: “It Is Frustrating” - The Liverpool Offside

Jurgen Klopp: Σωστό rotation, πολύ καλή εικόνα της Liverpool στο παιχνίδι, χωρίς να έχει σημαντική ευθύνη για την “γκέλα” της ομάδας. Φάνηκε διαβασμένος με τη Liverpool να βρίσκει τον τρόπο να δημιουργεί ευκαιρίες κόντρα στην κλειστή άμυνα της Burnley, χωρίς όμως να μπορεί να τις εκμεταλλευτεί. 93 and counting!