Liverpool 0 – 0 Manchester United – Βαθμολογίες Παικτών: Μεγάλος Alisson κατέβασε τα ρολά!

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, Liverpool και Manchester United έμειναν στο μηδέν και μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας για τη 19η αγωνιστική της Premier League.

Στο ντέρμπι της 19ης αγωνιτικής, η Liverpool αντιμετώπισε την Manchester United στο Anfield. Λίγο η απουσία του κόσμου, λίγο η αμυντικογενής προσέγγιση του Solkjaer, λίγο η αδυναμία της Liverpool να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες για γκολ μας προσέφεραν ένα χαμηλό ποιοτικά παιχνίδι. Η Liverpool είχε την κυριαρχία στο γήπεδο, ωστόσο σε 90 λεπτά παιχνιδιού δε δημιούργησε ουσιαστική φάση για γκολ, σε αντίθεση με την Manchester United που στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού είχε 3 πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, όμως ο Alisson ήταν εκεί για να κρατήσει το μηδέν στην εστία του.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Liverpool player ratings Alisson and Fabinho solid but Roberto Firmino  struggles - Liverpool Echo

Alisson Becker: Ο άνθρωπος του αγώνα όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι. Έσωσε τη Liverpool τόσο στο σουτ του Pogba, όσο και στην ευκαιρία του Bruno Fernandes.

Βαθμολογία: 8.5/10

Andrew Robertson: Προσπάθησε, είχε σωστά ανεβάσματα, ωστόσο στην τελική πάσα τα έκανε μαντάρα. Ήταν το μπακ που πήρε τις περισσότερες προσπάθειες, ωστόσο δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος.

Βαθμολογία: 6.5/10

Fabinho: Από τους διακριθέντες του σημερινού παιχνιδιού, αν και δεν απέφυγε και αυτός τα λάθη. Αχρείαστη κίτρινη κάρτα και φάουλ σε επικίνδυνη θέση, λάθος στη φάση του Bruno, όμως κατά τα άλλα άψογος.

Βαθμολογία: 8/10

Man United stays top after drawing 0-0 at Liverpool | Sports |  midfloridanewspapers.com

Jordan Henderson: Κλήθηκε να αγωνιστεί ως παρτενέρ του Fabinho σαν αριστερός κεντρικός αμυντικός, ώστε να έχει και τη βαθιά μπαλιά που τόσο έχει λείψει στην ομάδα μας με την απουσία του Van Dijk. Ανταπεξήλθε σωστά στο ρόλο αυτό, με μοναδικό αμυντικό λάθος τη φάση του Bruno.

Bαθμολογία: 8/10

Liverpool 0-0 Man United - As it happened - Liverpool FC - This Is Anfield

Trent Alexander-Arnold: Μακριά από τον καλό του εαυτό στο επιθετικό κομμάτι για ακόμα ένα παιχνίδι, αν και η ομάδα δεν αναπτύχθηκε τόσο από την πλευρά του. Σταθερός αμυντικά, με 1-2 λαθάκια στο χώρο του κέντρου.

Βαθμολογία: 5.5/10

Liverpool 0 Manchester United 0: Match Review | The Anfield Wrap

Thiago Alcantara: Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, έπεσε στο δεύτερο όπως και ολόκληρο το κέντρο. Είχε ίσως την πιο σημαντική ευκαιρία για την ομάδα μας, με σουτ εκτός περιοχής.

Βαθμολογία: 7/10

Georginio Wijnaldum: Ίσως στην καλύτερή του περίοδο με την κόκκινη φανέλα, ο Wijnaldum γι’ακόμα ένα παιχνίδι έδειξε γιατί είναι απαραίτητος στην ομάδα του Klopp. Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και αυτός παρέα με τον Thiago, έπεσε όμως στην επανάληψη.

Liverpool vs Manchester United, Premier League: live score and latest  updates from Anfield

Xherdan Shaqiri: Βασικός ρόλος για τον Ελβετό που εν μέρει δικαίωσε τον Klopp ανά περιόδους, δίνοντας ενέργεια και σωστή κατοχή.

Βαθμολογία: 6/10

Mohamed Salah: Πολύ καλύτερη εμφάνιση από τον Salah σε σχέση με τις προηγούμενες, χωρίς όμως αυτή να συνοδευτεί από κάποιο τέρμα. Έπαιξε πολύ σωστά, με πλάτη, και ήταν ο πιο δραστήριος από την μπροστινή τριάδα.

Front line misfire but Brazilian pair excel - 5 talking points from  Liverpool 0-0 Man United - Liverpool FC - This Is Anfield

Sadio Mane: Δεν μπήκε ποτέ στο ρυθμό του παιχνιδιού, εκτός από ένα 10λεπτο στο πρώτο μέρος.

Liverpool vs. Manchester United score: Premier League's first-place bout  fizzles to scoreless draw - CBSSports.com

Roberto Firmino: Ο Βραζιλιάνος ήταν στο παιχνίδι, ήταν στις φάσεις, ωστόσο “πούλησε” πολλές φορές την μπάλα και τα χάλασε στην τελική προσπάθεια.

Βαθμολογία: 5/10

Curtis Jones (στο 76′ στη θέση του Xherdan Shaqiri): Πρόσφερε ξεκούραστα πόδια για το τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού.

Divock Origi (στο 85′ στη θέση του Roberto Firmino): Ακόμα μια συμμετοχή για τον Βέλγο.

Βαθμολογία: –

James Milner (στο 89′ στη θέση του Georginio Wijnaldum): Συμμετοχή και για τον έμπειρο Άγγλο.

Jurgen Klopp: Σε ένα παιχνίδι που η νίκη ήταν -σχεδόν- μονόδρομος, ο στόχος δεν επετεύχθη. Η Liverpool ωστόσο παρουσιάστηκε πιο δραστήρια από τα προηγούμενα παιχνίδια της, κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα χωρίς όμως να δημιουργήσει ευκαιρίες. Πλέον ο Klopp, αφού έχει λύσει το αμυντικό πρόβλημα εν μέρει, έχει να διαχειριστεί ένα επιθετικό ντεφορμάρισμα.