Lincoln City 2 – 7 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Παίρνει μπρος ο Minamino!

Σε ένα εύκολο βραδάκι για τη Liverpool εξελίχθηκε το παιχνίδι με τη Lincoln City για το EFL Cup, αφού η ομάδα του Jurgen Klopp επικράτησε εύκολα με το εμφατικό 2-7.

Καθάρισαν από νωρίς το παιχνίδι οι παίχτες του Jurgen Klopp, δείχνοντας στη Lincoln City πως δεν αστειεύονται. Ευκαιρίες για να δείξουν στο Γερμανό τεχνικό τι αξίζουν είχαν παίχτες που δεν είχαν πολλά λεπτά συμμετοχής έως τώρα, καθώς η Liverpool παρατάχθηκε με 10 αλλαγές στο αρχικό της σχήμα, με τον Virgil Van Dijk να είναι ο μόνος που αγωνίστηκε ως βασικός κόντρα στην Chelsea την προηγούμενη Κυριακή.

Ο… ξεχασμένος Xherdan Shaqiri άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 9′, ενώ 9 λεπτά αργότερα ο Minamino με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-2. Δύο πανέμορφα τέρματα του Curtis Jones στο 32′ και το 36′ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 0-4 και κάπως έτσι πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για το Α’ ημίχρονο.

17 δευτερόλεπτα χρειάστηκε η Liverpool στο δεύτερο μέρος για να πετύχει τέρμα, με τον Minamino να χρήζεται και πάλι σκόρερ με κοντινό σουτ. Η Lincoln απάντησε με σωρεία ευκαιριών, με τον Edun να πραγματοποιεί το 1-5 στο 60′, ο Grujic με όμορφο σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 1-6 στο 65′, ενώ 1 λεπτό αργότερα ο Montsma σημείωσε το 2-6. Το τελικό 2-7 διαμόρφωσε ο Divock Origi στο 89′.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Adrian: Πραγματοποίησε πληθώρα επεμβάσεων, ιδιαίτερα σε ένα καταιγιστικό τέταρτο της Lincoln στο δεύτερο ημίχρονο.

Βαθμολογία: 7.5/10

LIVE: Lincoln vs. Liverpool - Follow the League Cup third round tie here -  Liverpool FC - This Is Anfield

Neco Williams: Δεν ήταν η καλύτερή του μέρα. Κακός επιθετικά, κενά αμυντικά, στις τελευταίες του εμφανίσεις δε δείχνει πως μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του Klopp.

Βαθμολογία: 5/10

Rhys Williams: Ντεμπούτο για τον Άγγλο αμυντικό, που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Οι συγκρίσεις με τον Van Dijk αναπόφευκτες λόγω μαλλιού, αλλά με ορισμένες μακρινές του μεταβιβάσεις μας θύμησε λίγο τον Ολλανδό και εντός γηπέδου.

Βαθμολογία: 7/10

Virgil Van Dijk: Δεν περιμέναμε να αγωνιστεί στο σημερινό παιχνίδι, ωστόσο προσφέρθηκε να αγωνιστεί λόγω έλλειψης σέντερ μπακ. Αλάνθαστος στο διάστημα που βρέθηκε στο χορτάρι.

Kostas Tsimikas: Ντεμπούτο και για τον Έλληνα διεθνή, ο οποίος έδειξε αρκετά καλά στοιχεία στην πρώτη του εμφάνιση. Είχε ορισμένες καλές στιγμές -κυρίως σέντρες από τα αριστερά, ενώ βασικό το ότι δεν πούλησε την μπάλα. Να προσθέσουμε πως η ομάδα μας από την αριστερή πλευρά, ήταν πιο επικίνδυνη απ’ότι από τα δεξιά.

Marko Grujic: Πολύ σταθερός ο Κροάτης στην επανεμφάνισή του με τα κόκκινα, με το τέρμα που πέτυχε να είναι η επιβράβευση των προσπαθειών του.

Lincoln City 2 Liverpool 7: The Match Ratings | The Anfield Wrap

Curtis Jones: Στους καλύτερους του γηπέδου. Δοκίμασε το πόδι του αρκετές φορές, με τα 2 υπέροχα τέρματα που πέτυχε να είναι το κερασάκι στην τούρτα σε μια all around εμφάνιση.

Βαθμολογία: 8.5/10

Lincoln City vs Liverpool, Carabao Cup: live score and latest updates

Xherdan Shaqiri: Πρώτη εμφάνιση του Ελβετού μετά από πάρα πολύ καιρό, με θετικά δείγματα. Εκτός του απευθείας φάουλ που πέτυχε, είχε δυνατή παρουσία στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της Liverpool.

Βαθμολογία: 8/10

Liverpool Players Rated In Dominant Win Vs Lincoln City - The 4th Official

Takumi Minamino: Έτρεξε, μάρκαρε, πρέσσαρε, σκόραρε. Τα έκανε όλα και σύμφερε ο Ιάπωνας. Θετικότατη εμφάνιση, δείχνει πως μπορεί να είναι μια αξιόπιστη λύση στα χέρια του Klopp.

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

Harvey Elliott: Mια κακή παρουσία, χωρίς νεύρο και κάτι αξιομνημόνευτο από τον νεαρό Άγγλο.

Βαθμολογία: 3/10

Divock Origi: Ακόμα μια καθόλου ενθαρρυντική εμφάνιση και για τον Βέλγο επιθετικό. Τελείως εκτός παιχνιδιού, με το τέρμα που πέτυχε απλά να σώζει λίγο την κατάσταση.

Βαθμολογία: 5.5/10

Fabinho (στη θέση του Virgil Van Dijk στο 46′): Αγωνίστηκε ως στόπερ δίπλα στον Williams. Δεν έκανε κάποιο ιδιαίτερο λάθος, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η αμυντική λειτουργία της Liverpool ήταν κατά πολύ χειρότερη από το πρώτο.

Βαθμολογία: 6.5/10

Diogo Jota (στη θέση του Harvey Elliott στο 56′): Ντεμπούτο και για τον Πορτογάλο επιθετικό, που δεν έκανε ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του στη μισή ώρα που αγωνίστηκε.

Βαθμολογία: 6/10

Naby Keita (στη θέση του Xherdan Shaqiri στο 75′): Λεπτά συμμετοχής και για τον μέσο από τη Γουινέα.

Βαθμολογία: –

Lincoln City 2-7 Liverpool: Jürgen Klopp's reaction - Liverpool FC

Jurgen Klopp: Είδε την ομάδα του να πετυχαίνει γρήγορα γκολ, καθαρίζοντας εύκολα το παιχνίδι. Έδωσε χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίχτες, ενώ Jota και Tsimikas είχαν επίσης την ευκαιρία να ντεμπουτάρουν. Ένα ημίχρονο σοβαρό, ένα πιο ελεύθερο.