Πρώτο βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά | Leipzig 0-2 Liverpool: Match Review

Η Liverpool επικράτησε 2-0 της Leipzig στην Puskas Arena χάρη σε γκολ των Salah και Mane σε διάστημα πέντε λεπτών και πήρε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League εν όψει της ρεβάνς του Anfield.

Επόμενος αγώνας για τους Reds, το Σάββατο 20/2 με την Everton (19:30) στο Anfield για την 25η αγωνιστική της Premier League.

Η Liverpool έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League, παίρνοντας τη νίκη με 2-0 επί της Leipzig στο πρώτο ματς για τους «16» της διοργάνωσης που διεξήχθη στην Puskas Arena της Βουδαπέστης λόγω των μέτρων για τον κορωνοϊό που υπάρχουν στη Γερμανία.

Οι Reds εκμεταλλεύτηκαν δύο λάθη στην άμυνα των Γερμανών και χάρη στα γκολ των Salah και Mane σε διάστημα πέντε λεπτών, πήραν σαφές προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στο Anfield (10/3).

Ακολουθήστε το LiverpoolFans.gr τώρα ΚΑΙ στο Twitter!

Έχασε ευκαιρίες στο πρώτο μέρος αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει η Liverpool

Οι «ταύροι» πίεζαν ψηλά από τα πρώτα λεπτά και έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο 5ο λεπτό με τον Angelino να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Olmo να σημαδεύει με κεφαλιά το δοκάρι του Alisson μέσα από την περιοχή.

Οι Reds αντέδρασαν, δημιούργησαν την πρώτη τους καλή φάση στο 15ο λεπτό με τους Salah και Firmino και σταδιακά άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους.

Στο 24ο λεπτό η κεφαλιά του Mane πέρασε άουτ, ενώ στο 32ο λεπτό λίγο έλειψε ο Robertson να πετύχει ένα φοβερό γκολ. Ο Mane βγήκε τετ-α-τετ με τον Gulacsi ο οποίος απομάκρυνε έχοντας βγει αρκετά από την περιοχή του, με τον Σκωτσέζο αριστερό μπακ να επιχειρεί από μακριά το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

Η Liverpool συνέχισε να πιέζει και στο 36ο λεπτό ο Firmino έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά από σέντρα του Mane, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή πριν τη σέντρα του Σενεγαλέζου.

Salah και Mane… καθάρισαν σε 5 λεπτά!

Η Leipzig αιφνιδίασε τους Reds στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία με τον Nkunku στο 47ο λεπτό να βγαίνει απέναντι στον Alisson αλλά ο Βραζιλιάνος με τρομερή επέμβαση κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Ωστόσο, λίγο αργότερα η ομάδα του Klopp κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ο Salah εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Leipzig, μπήκε στην περιοχή και με ιδανικό πλασέ έκανε το 0-1 στο 53ο λεπτό.

Με αυτό το γκολ, ο Αιγύπτιος έφτασε τα 24 σε όλες τις διοργανώσεις φέτος (34 συμμετοχές) και ξεπέρασε την περσινή του επίδοση που μετρούσε 23 τέρματα σε 48 συμμετοχές.

Οι Reds εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ τους και πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Mukiele έχασε την μπάλα στο κέντρο της άμυνας, ο Mane έκλεψε την μπάλα και από κοντά νίκησε τον Gulacsi για το 0-2.

Αυτό ήταν το 20ό γκολ του Σενεγαλέζου στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (18 στο Champions League και 2 στο Ευρωπαϊκό Super Cup) και έγινε ο 5ος παίκτης στην ιστορία του συλλόγου που φτάνει τα 20+ ευρωπαϊκά γκολ.

Η ομάδα του Nagelsmann προσπάθησε να αντιδράσει απειλώντας στο 61ο λεπτό με τον Angelino και δύο λεπτά αργότερα με τον Olmo. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Hwang έχασε μοναδική ευκαιρία να μειώσει αλλά το πλασέ που έκανε μέσα από την περιοχή έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Alisson.

Το 0-2 έμεινε ως το τέλος, με τη Liverpool να επιστρέφει στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες και να παίρνει ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

RB Leipzig: Gulacsi, Mukiele (Orban 64′), Klostermann, Upamecano, Adams, Sabitzer, Kampl (Hwang 73′), Angelino, Haidara (Poulsen 64′), Olmo, Nkunku

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Kabak, Henderson, Robertson; Wijnaldum, Thiago (Oxlade-Chamberlain 72′), Jones; Salah (N. Williams 90′), Mane, Firmino (Shaqiri 72′)