Με την Leicester ξανά, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα! (Pregame)

Πληροφορίες αγώνα: Leicester VS Liverpool

Διαιτητής: Michael Oliver
VAR: Stuart Attwell
Τηλεοπτική μετάδοση: COSMOTE Sport 1 HD

Νέα ομάδας:
Επιστροφή στις υποχρεώσεις της Premier League για τους Reds μετά από 9 ημέρες και ενώ ενδιάμεσα αγωνίστηκαν απέναντι στο σημερινό αντίπαλο για τα προημιτελικά του Carabao Cup! Ο Jurgen Klopp έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές είτε ως βασικούς (Koumetio, Morton, Bradley) είτε ως αλλαγή (Beck) και κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα πέναλτι σε ένα τρελό σε εξέλιξη ματς (3-3 κανονική διάρκεια, 5-4 πέναλτι). Η Leicester αιφνιδίασε τη Liverpool και χάρη σε 2 γκολ του Jamie Vardy και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης μόλις στο 13’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Chamberlain να μειώνει 6 λεπτά αργότερα, όμως οι «Αλεπούδες» ανέκτησαν τη διαφορά των 2 γκολ με το τέρμα του James Maddison στο 33’. Στο 2ο ημίχρονο ο Γερμανός τεχνικός έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Konate, Jota, Milner και λίγο αργότερα τον Keita με αποτέλεσμα η εικόνα των Reds να βελτιωθεί δραματικά. Ο Diogo Jota βρήκε σε ακόμα ένα παιχνίδι το δρόμο προς τα δίχτυα και έφερε τη Liverpool σε απόσταση βολής στο 68’, φτάνοντας τα 12 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις! Ο χρόνος περνούσε και η ομάδα μας βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις! Σέντρα του Milner, κοντρόλ του Minamino με το στήθος και εκτέλεση στη γωνία του Schmeichel! Ο 1ος σκόρερ των Reds στο Carabao Cup έστειλε το ματς στα πέναλτι όπου ο Kelleher ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής αποκρούοντας 2 εκτελέσεις παικτών της Leicester.

Θυμίζουμε πως η αναμέτρηση της Boxing Day κόντρα στη Leeds δεν πραγματοποιήθηκε λόγω των πολλών κρουσμάτων κορονοιού στις τάξεις της Leeds.

Οι Virgil van Dijk, Fabinho, Curtis Jones και Thiago ανέρρωσαν από τον covid και είναι πλέον στη διάθεση του Jurgen Klopp. Αντίθετα, από τη βραδινή αναμέτρηση θα απουσιάσει ο Andy Robertson λόγω της κόκκινης που δέχθηκε στο ματς με την Tottenham καθώς και οι Phillips, Origi, Adrian και Elliott λόγω τραυματισμών.

Αντίπαλος:
Η Leicester του Brendan Rodgers βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς χωρίς να τα έχει πάει τόσο καλά όσο θα ήθελε μέχρι στιγμής παρουσιάζοντας αρκετά κακή αμυντική λειτουργεία. Η τελευταία της υποχρέωση ήταν αυτή της Boxing Day όπου επισκέφτηκε το Etihad σε ένα από τα παιχνίδια της χρονιάς! Οι «Αλεπούδες» βρέθηκαν στο ημίχρονο να χάνουν με 4-0, όμως στην επανάληψη αντέδρασαν φτάνοντας σε απόσταση βολής από τους «Πολίτες» καθώς μείωσαν σε 4-3. Τελικά δέχτηκαν ακόμα 2 γκολ και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 6-3! Σκόρερ για την Leicester ήταν οι Maddison, Lookman, Iheanacho.

Αρκετοί είναι οι παίκτες που δε θα έχει στη διάθεση του ο Brendan Rodgers σήμερα το βράδυ. Εκτός θα βρίσκονται οι μακροχρόνια απόντες Wesley Fofana, James Justin καθώς και οι Danny Ward, Jonny Evans, Harvey Barnes, Patson Daka, Caglar Soyuncu και Ricardo Pereira, με τον τελευταίο να δέχεται ένα σκληρό μαρκάρισμα από τον Morton στην μεταξύ μας αναμέτρηση για το Carabao Cup. Αμφίβολος είναι ο Ryan Bertrand ενώ οι Jamie Vardy και Wilfred Ndidi μάλλον θα αγωνιστούν.

Πιθανές εντεκάδες:
Leicester: Schmeichel – Castagne, Amartey, Vestergaard, Thomas – Ndidi, Tielemans, Soumare, Maddison – Vardy, Iheanacho
Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Τσιμίκας, Fabinho, Henderson, Chamberlain, Salah, Mane, Jota