Late drama στο ντέρμπι της πόλης | Everton 2-2 Liverpool: Match Review

Liverpool και Everton έμειναν στο 2-2 για την 5η αγωνιστική της Premier League, με το VAR να ακυρώνει γκολ του Henderson στις καθυστερήσεις.

Επόμενος αγώνας για τους Reds, την Τετάρτη 21/10 με τον Ajax (22:00) στη Johan Cruyff Arena για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Merseyside Derby από τα παλιά. Παρότι προηγήθηκε δύο φορές, η Liverpool δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Everton, μένοντας στο 2-2 στο Goodison Park.

Ο Mane άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς, με τον Van Dijk να αποχωρεί μόλις στο 11ο λεπτό λόγω τραυματισμού μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα του Pickford.

Ο Keane ισοφάρισε για την Everton, με τον ο Salah να πετυχαίνει το 100ό γκολ του με τη φανέλα της Liverpool για το 2-1. Τα «ζαχαρωτά», όμως, ισοφάρισαν δέκα λεπτά πριν το τέλος με τον Calvert-Lewin.

Ο Henderson σκόραρε στις καθυστερήσεις, αλλά το VAR έκλεψε την παράσταση, καθώς ακύρωσε το γκολ λόγω του ότι ο Mane ήταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Ιδανικό ξεκίνημα με γρήγορο γκολ, αποχώρησε νωρίς ο Van Dijk

Η Liverpool ξεκίνησε δυναμικά στο Goodison Park και πήρε από πολύ νωρίς το προβάδισμα.

Μετά από υπέροχη ομαδική ενέργεια των Reds, ο Robertson μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, γύρισε στον Mane κι αυτός με άψογο πλασέ νίκησε τον Pickford για το 1-0 στο 3ο λεπτό.

Ωστόσο, ένα πολύ επικίνδυνο μαρκάρισμα του Άγγλου τερματοφύλακα στον Van Dijk (σε μια φάση που ο Pickford βρήκε μόνο τα πόδια του Ολλανδού), ανάγκασε τον Klopp να προχωρήσει στην πρώτη του (αναγκαστική) αλλαγή.

Ο αμυντικός της Liverpool δεν μπόρεσε να συνεχίσει και στη θέση του πέρασε ο Gomez.

Η Everton ανέβασε την απόδοσή της μετά και την αποχώρηση του Van Dijk, έχασε ευκαιρία με τον Calvert-Lewin στο 12ο λεπτό, αλλά λίγο αργότερα έφτασε στην ισοφάριση.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Rodriguez, ο Keane με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Adrian που δεν μπόρεσε να αντιδράσει, κάνοντας το 1-1 στο 19ο λεπτό.

Η Liverpool προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Pickford μπλόκαρε σταθερά το αδύναμο πλασέ του Salah (21′) και απέκρουσε εντυπωσιακά το τρομερό φάουλ του Alexander-Arnold.

Οι μεγάλες ευκαιρίες συνεχίστηκαν για τους Reds. Στο 33ο λεπτό ο Mane βρήκε τον Thiago εκτός περιοχής, αλλά το σουτ του Ισπανού πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Pickford, ενώ ο Mane επιχείρησε το πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά δεν βρήκε στόχο στο 34ο λεπτό.

Ο Salah έφτασε τα 100 γκολ, αλλά η Everton προς το τέλος

Η Liverpool ήταν ιδιαίτερα απειλητική από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, έχοντας δύο ευκαιρίες σε δύο λεπτά.

Ο Fabinho σούταρε ψηλά στο 46ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά αργότερα το ευθύβολο σουτ του Henderson πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Pickford.

Η Everton έφτασε κοντά στο γκολ στο 59ο λεπτό με τον Richarlison, ο οποίος από κοντά σημάδεψε το δοκάρι, ενώ ο Adrian απέκρουσε το σουτ του Rodriguez στο 65ο λεπτό.

Οι Reds αύξησαν την πίεση στα καρέ της Everton και κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα.

Ο Henderson έκανε τη σέντρα, ο Mina απομάκρυνε λανθασμένα, με τη μπάλα να καταλήγει στον Salah, ο οποίος με τρομερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 στο 72ο λεπτό.

Αυτό ήταν το 100ό γκολ του Αιγύπτιου σε 159 εμφανίσεις με τη φανέλα της Liverpool.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και βρήκαν ξανά την απάντηση. Ο Digne έκανε τη σέντρα και ο Calvert-Lewin με κεφαλιά από κοντά σημείωσε το 2-2.

Οι δύο ομάδες πίεζαν συνεχώς για να πετύχουν το γκολ της νίκης, ωστόσο το έργο των γηπεδούχων έγινε πιο δύσκολο. Συγκεκριμένα, στο 90ο λεπτό, ο Richarlison έκανε επικίνδυνο τάκλιν στον Thiago και είδε την κόκκινη κάρτα.

Η φάση του αγώνα, έγινε στις καθυστερήσεις. Συγκεκριμένα, στο 92ο λεπτό, ο Mane έδωσε στον Henderson και εκείνος με πλασέ, νίκησε τον Pickford.

Ωστόσο το VAR είχε διαφορετική άποψη. Συγκεκριμένα, αποφάσισε ότι ο Mane ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης και έτσι το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Everton: Pickford; Coleman (Godfrey 22′), Keane, Mina, Digne; Allan, Doucoure (Iwobi 78′), Gomes; Rodriguez, Richarlison, Calvert-Lewin

Liverpool: Adrian; Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk (Gomez 11′), Robertson; Fabinho (Wijnaldum 90′), Thiago, Henderson; Salah, Mane, Firmino (Jota 78′)