Late drama στο Κατάρ και στο βάθος… τρόπαιο | Liverpool 2-1 Monterrey: Match Review

Ο Roberto Firmino μπήκε στο παιχνίδι στο 85′ και στις καθυστερήσεις λύτρωσε τη Liverpool, η οποία επικράτησε δύσκολα 2-1 της Monterrey στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην Ντόχα του Κατάρ, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Επόμενος αγώνας για τους Reds, το Σάββατο 21/12 με τη Flamengo (ΕΡΤ 3 – 19:30) στη Ντόχα για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Ημιτελικός Club World Cup

Late drama wins πλέον κι εκτός Ευρώπης!

Η Liverpool τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Monterrey, αλλά χάρη σε «χρυσό» γκολ του Firmino, έξι λεπτά αφότου μπήκε στο παιχνίδι, οι Reds λύγισαν τους Μεξικανούς (2-1) στον ημιτελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου Συλλόγων που διεξήχθη στο Κατάρ, και έτσι το Σάββατο 21/12 θα διεκδικήσει το μόνο τρόπαιο που λείπει από τη συλλογή της.

Απέναντί της θα βρει τη Flamengo (ως κάτοχο του Copa Libertadores), η οποία απέκλεισε στα ημιτελικά την Al Hilal. Η Liverpool συμμετέχει για δεύτερη φορά στη διοργάνωση, καθώς το 2005 είχε χάσει στον τελικό της Γιοκοχάμα με 1-0 από τη Sao Paulo.

Το σκορ άνοιξε ο τρομερά ανεβασμένος το τελευταίο διάστημα Keita, ο Rogelio Funes Mori ισοφάρισε άμεσα, για να έρθει (από τον πάγκο) ο Bobby στις καθυστερήσεις να δώσει τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του.

Προηγήθηκε νωρίς αλλά ισοφαρίστηκε άμεσα

Με περίεργες… αλχημείες παρέταξε την αρχική εντεκάδα ο Klopp, βάζοντας τον Henderson στο κέντρο της άμυνας (ο Van Dijk έμεινε εκτός λόγω ίωσης) και τον Milner στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ άφησε στον πάγκο Mane και Firmino, με τους Shaqiri και Origi να ξεκινούν στο πλευρό του Salah.

Οι Reds μπήκαν δυνατά στο ματς, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πήραν νωρίς το προβάδισμα. Ο Salah βρήκε με εξαιρετική κάθετη στην πλάτη της άμυνας τον Keita, αυτός βρέθηκε απέναντι στον Barovero και από κοντά έκανε το 1-0 στο 11′.

Η Monterrey απάντησε άμεσα, και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο. Η άμυνα της Liverpool δεν μπόρεσε να απομακρύνει τη μπάλα, ο Gallardo έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Alisson απέκρουσε αλλά ο Rogelio Funes Mori (σ.σ. ο δίδυμος αδερφός του Ramiro, που αγωνίζεται στη Villarreal) πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-1 στο 14′.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης πίεσαν για δεύτερο γκολ και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 23′ με τον Salah να βρίσκει πανέμορφα με τακουνάκι τον Milner αλλά ο Barovero τον σταμάτησε με τα πόδια, ενώ ο πορτιέρο της Liverpool χρειάστηκε να επέμβει δύο φορές που οι Μεξικανοί βρέθηκαν πολύ κοντά στην ανατροπή.

Στο 26′ ο Pabon έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας απέκρουσε δύσκολα, όπως κομβική ήταν και η απόκρουση του πάλι από τον Pabon στο 37′, καθώς ο Alisson άγγιξε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα και όσο χρειαζόταν για να αποτρέψει τον Funes Mori να τη στείλει στα δίχτυα.

Η Liverpool έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (42′). Ο Chamberlain έβγαλε με τρομερή κάθετη στον Keita αλλά ο Barovero αντιλήφθηκε τη φάση και βγήκε μπροστά του να μαζέψει τη μπάλα.

Bobby ο λυτρωτής

Οι Reds άρχισαν με ευκαιρία στο δεύτερο μέρος αλλά η Monterrey έδειχνε πολύ επικίνδυνη και απείλησε δις την εστία του Alisson μέσα σε δύο λεπτά.

Το σουτ μέσα από την περιοχή του Robertson έφυγε άουτ στο 48′ και ο Alisson κράτησε σε ακόμα δύο περιπτώσεις το προβάδισμα για την ομάδα του, διώχνοντας αρχικά δύσκολα την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Pabon στο 50′ και ένα λεπτό αργότερα, το μακρινό σουτ του παίκτη της Monterrey κατέληξε στην αγκαλιά του Βραζιλιάνου.

Η Liverpool είχε μια ευκαιρία με τον Keita να σουτάρει πάνω στον Barovero στο 58′ και στο 74′, ο Milner έκανε το γύρισμα από τα δεξιά αλλά ο Origi δεν μπόρεσε να στείλει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Klopp πέρασε στο παιχνίδι Alexander-Arnold αλλά και Mane-Firmino, η ομάδα του ανέβασε στροφές – ο Mane είχε μάλιστα μια ευκαιρία αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Barovero – και εντέλει ήρθε η λύτρωση στις καθυστερήσεις.

Η υπομονή του Salah που κράτησε τη μπάλα, τον οδήγησε να δώσει στον Alexander-Arnold που ακολουθούσε τη φάση, αυτός με πανέξυπνο τρόπο έφερε τη μπάλα στη μικρή περιοχή, όπου πετάχτηκε ο Firmino διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στο 91′ που χαρίζει στη Liverpool το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Ο Alexander-Arnold έφτασε τις 20 ασίστ σε όλες τις διοργανώσεις για το 2019, περισσότερες από κάθε άλλον παίκτη της Premier League φέτος.

Liverpool: Alisson; Milner (Alexander-Arnold 74′), Gomez, Henderson, Robertson; Lallana, Keita, Oxlade-Chamberlain, Shaqiri (Mane 68′), Salah, Origi (Firmino 85′)

Monterrey: Barovero; Medina, Montes (Layun 79′), Sanchez, Vangioni; Rodriguez, Ortiz; Pabon (Meza 82′), Pizarro (J Gonzalez 90′), Gallardo, Funes Mori