Klopp: «Ο Sadio θα μπορούσε να ξεκινήσει, αλλά…»

O Jurgen Klopp ήταν πολύ χαρούμενος με τη βελτίωση της Liverpool στο δεύτερο ημίχρονο, όπου της εξασφάλισε τη δύσκολη εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 κόντρα στη Norwich City.

Οι Reds άφησαν 25 βαθμούς πίσω τη Manchester City, χάρη στο πρώτο γκολ του Sadio Mane ως αλλαγή στην Premier League. Ο Σενεγελάζος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και 18 λεπτά αργότερα πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Jurgen Klopp στη συνέντευξη τύπου μετά το τέλος του παιχνιδιού για:

Την επίδραση του Mane…

Βοηθάει να έχεις τόση ποιότητα στον πάγκο. Ο Sadio θα μπορούσε να είχε ξεκινήσει κιόλας, αλλά προτίμησα να τον κρατήσω για την Τρίτη (σ.σ. κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης). Όταν δύο παίκτες έρχονται από τραυματισμό, δεν πιστεύεις ότι μπορούν να παίξουν δύο ολόκληρα παιχνίδια. Ήταν τέλειο για τον Sadio που πήρε μερικά λεπτά, έδειχνε έτοιμος.

Το τι δεν πήγε καλά στο πρώτο ημίχρονο…

Είναι εύκολο να μιλήσεις για τον αέρα και αυτά, αλλά τα παιδιά πρέπει να το αντιμετωπίσουν αυτό στο γήπεδο. Παίξαμε με μερικές παραπάνω μακρινές μπαλιές, η παράταξη δεν ήταν έτοιμη γι’ αυτό και δεν ήμασταν έτοιμοι για δεύτερες μπάλες. Δεν είχαμε σωστές τοποθετήσεις.

Το κέντρο μας μερικές φορές αιφνιαδιαζόταν από τις μακρινές μπαλιές των αμυντικών μας και δεν ανέβαιναν ψηλά αρκετά νωρίς ή γρήγορα. Πρέπει να προσαρμόζεσαι σε καταστάσεις και μετά από 45 λεπτά ξέραμε πως είναι. Δώσαμε περισσότερες πληροφορίες στην ανάπαυλα και μπορούσαμε να βελτιωθούμε, κάτι που προφανώς έγινε. Είχαμε πολλές καταστάσεις κόντρα πίεσης όπου κερδίσαμε πίσω τη μπάλα, όπου τους πιέσαμε, τους κρατήσαμε υπό πίεση και πετύχαμε ένα υπέροχο γκολ.