Klopp: «Δίκαιο το αποτέλεσμα, παρότι θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει το παιχνίδι»

Ο Γιούργκεν Κλοπ θεώρησε ότι η ισοπαλία ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα ενός αγώνα που ήταν απόλυτα ανταγωνιστικός, αφού η Liverpool έφερε ισοπαλία 3-3 με την Brentford στο Brentford Community Stadium το Σάββατο το βράδυ.

Οι «κόκκινοι» δεν κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς στο δυτικό Λονδίνο, όταν ο αναπληρωματικός του δεύτερου ημιχρόνου, Yoane Wissa, ισοφάρισε για τις μέλισσες 8 λεπτά πριν τα 90.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο παιχνίδι μέσω του Ethan Pinnock πριν ο Diogo Jota ισοφαρίσει γρήγορα με κεφαλιά.

Μετά το διάλειμμα του ημιχρόνου, ο Mohamed Salah έβαλε τη Liverpool μπροστά με το 100ο γκολ του στην Premier League, παρόλα αυτά η Brentford απάντησε όταν ο Vitaly Janelt ισοφάρισε.

Ο Curtis Jones έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του Klopp με ένα, μακρινό σουτ που κόντραρε – αλλά το γκολ του Wissa προς το τέλος είδε τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.

Δείτε τι είχε να πει ο Klopp:

Για το παιχνίδι και την απόδοση της Liverpool…

«Ένα άγριο, άγριο παιχνίδι. Επιθετικά, είμαι πραγματικά χαρούμενος. Νομίζω ότι σε στιγμές παίξαμε το καλύτερο ποδόσφαιρο που έχουμε παίξει μέχρι τώρα αυτή τη σεζόν – δημιουργήσαμε κορυφαίες ευκαιρίες απέναντι σε μια πολύ καλά οργανωμένη πλευρά. Ήταν πολύ καλοί, αλλά προφανώς δυσκολευτήκαμε απόψε με τις μακρινές μπαλιές τους. Δεν ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το πώς ξεκινήσαμε το παιχνίδι και έτσι δεχτήκαμε το γκολ. Ήταν μια κατάσταση όπου θα μπορούσαμε να είμαστε πιο οργανωμένοι. Δεν είναι τόσο εύκολο, αλλά [χρειαζόμασταν] να είμαστε πολύ πιο συγκροτημένοι σε αυτή την κατάσταση για να κερδίσουμε αυτές τις μικρές προκλήσεις. Σκόραραν στο δεύτερο δοκάρι – δεν υπήρχε χώρος για γκολ, αλλά το έκαναν. Αντιδράσαμε καλά, πετύχαμε πολύ ωραία γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ελέγξαμε καλύτερα το παιχνίδι, αλλά στη φάση που ίσως παίξαμε το καλύτερο ποδόσφαιρο, πέτυχαν την ισοφάριση».

«Το 2-1 για τον Mo ήταν εξαιρετικό. μια σούπερ πάσα από τον Fab, ο οποίος είχε τόσες καλές ποδοσφαιρικές στιγμές. Το γκολ από τον Curtis, εξαιρετικό, αλλά επειδή δεν τελειώσαμε το παιχνίδι η πόρτα έμεινε ανοιχτή και το χρησιμοποίησαν ξανά. Έμειναν στο παιχνίδι και ήταν πολύ δύσκολο για εμάς απόψε γιατί συνήθως όταν παίζεις τόσο καλά, μπορείς να ελέγξεις καλύτερα το παιχνίδι, αλλά εμείς δεν μπορούσαμε γιατί ο τερματοφύλακας έκοψε μία μπάλα πίσω πάντα στην τελευταία μας γραμμή και τα πήγαν πολύ καλά με αυτές τις μπάλες – με την πρώτη και τη δεύτερη μπάλα – έτσι δεν μπορείτε ποτέ να το ελέγξετε πραγματικά και αυτό το έκανε δύσκολο. Άξιζαν τα τρία γκολ τους και άξιζαν τον βαθμό. Νομίζω ότι θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει περισσότερα τέρματα – θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει ένα ακόμη, εμείς θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει τέσσερα ή πέντε ακόμη και θα ήταν ακόμη πιο θεαματικό. Αλλά είναι εντάξει, πήραμε ένα πόντο, αυτοί πήραν έναν πόντο, ας συνεχίσουμε».

Για το λόγο που έκανε αλλαγή τον Curtis Jones, βάζοντας τον Roberto Firmino…

«Προφανώς όταν αποφασίσαμε να κάνουμε την αλλαγή ήταν 2-2, αλλά ο λόγος ήταν ο τρόπος που έπαιξαν, δεν χρειαζόμασταν πραγματικά τρίτο χαφ επειδή έπαιζαν μόνο μακριές μπάλες. Έτσι, χρειαζόμασταν μια ξεκάθαρη δομή γύρω από τους παίκτες των κεντρικών χαφ που παίρνουν τη μπάλα. Όταν το κάναμε αυτό, είχε πραγματικά νόημα ότι είχαμε έναν ακόμη παίκτη μεταξύ της γραμμής – αλλάζοντας τη δομή μας για να τους δώσουμε άλλο πράγμα για να σκεφτούν. Πραγματικά πιστεύω ότι λειτούργησε πολύ καλά. Δεν σκοράραμε από αυτές τις καταστάσεις, αλλά ο Bobby είχε μερικές πολύ καλές ενέργειες, κρατώντας την μπάλα όλη την ώρα και άλλα πράγματα. Είχαμε τεράστιες ευκαιρίες – είχαμε ακόμη και στο τελευταίο δευτερόλεπτο μια μεγάλη. Ναι, αυτός ήταν ο λόγος. Πιστεύαμε ότι πρέπει να πετύχουμε περισσότερα γκολ για να έχουμε το αποτέλεσμα που θέλαμε».

Για τον Salah που πέτυχε το 100ό του γκολ με τη Liverpool στην Premier League…

«Αυτό είναι εξαιρετικό. Νομίζω ότι πριν από δύο εβδομάδες σκόραρε 100 στο πρωτάθλημα. Τώρα 100 για τη Liverpool. Του δίνουμε ήδη τη φανέλα με τα 100 στο πίσω μέρος – ίσως πρέπει τώρα να του δώσουμε ακόμη μία. Αλλά εξαιρετικό επίτευγμα, όλοι το γνωρίζουμε. Στο μέλλον, όταν οι άνθρωποι κοιτούν πίσω, οι άνθρωποι θα μιλήσουν για μερικούς παίκτες αυτής της ομάδας 100 % και θα μιλήσουν 100 % επίσης για τον Mo Salah, επειδή τα νούμερα που είχε είναι τρελά, απίστευτα. Γνωρίζω όμως τον Mo και είναι τώρα στα αποδυτήρια και σκέφτεται τις δύο ευκαιρίες που έχασε. Έτσι, πιθανώς την επόμενη φορά αυτός θα είναι ο πιο γρήγορος παίκτης που έχει πετύχει 150 γκολ, αυτή είναι η κατάσταση. Αλλά, φυσικά, ένα απολύτως εξαιρετικό επίτευγμα, χωρίς αμφιβολία».

Για το πως του φάνηκε η εμφάνιση του Jones…

«Ο Curtis είναι κορυφαίος παίκτης. Είναι ακόμα ταλέντο αλλά ένα πραγματικά, πολύ καλό πακέτο και το νιώσατε απόψε. Πίστευα ότι έπαιξε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Κέρδισε στο πρώτο ημίχρονο τις καλύτερες μπάλες για εμάς – ήταν πολύ καλός σε αυτές τις καταστάσεις. Επιπλέον, συμμετείχε σε όλες τις ποδοσφαιρικές καταστάσεις. Γυρνούσε στον σωστό χώρο, ήταν γενναίος ανάμεσα στις γραμμές, τόσα πολλά καλά πράγματα. Αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο – είναι ακόμα νέος και η συνέπεια είναι ίσως μερικές φορές λίγο [ένα] ζήτημα. Αλλά αυτή τη στιγμή είναι σε μια πολύ καλή στιγμή και αρκετά μεγάλος για να συνεχίσει αυτή τη στιγμή».