Jurgen Klopp: «Δεν θα μπορούσα να είμαι πιο χαρούμενος!»

Την παραδοχή πως δεν θα μπορούσε να νιώθει καλύτερα εξέφρασε στη συνέντευξη Τύπου, μετά τη μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Tottenham, ο Jurgen Klopp.

Το σπουδαίο γκολ του Bobby Firmino στο 90ο λεπτό ήταν αυτό που χάρισε το μεγάλο τρίποντου στους Reds, σε ένα πολύ συναρπαστικό ντέρμπι κόντρα σε μια καλά διαβασμένη Tottenham.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, προηγήθηκαν με τον Salah και ενώ πίεζαν για ένα δεύτερο γκολ, ήρθε η ξαφνική αντεπίθεση των Λονδρέζων και το εύστοχο πλασέ του Son για την ισοφάριση.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Mourinho μπήκαν καλύτερα, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με Berwijn και Kane, όμως η Liverpool άντεξε και στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα διεκδίκησε και πήρε το παιχνίδι.

Ο Normal One δεν μπορούσε να κρύψει την ευτυχία του στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα:

Για τα συναισθήματά του:

Δύσκολη περίοδος, πολύ δύσκολη περίοδος αυτή που περάσαμε. Και το να κάνουμε ένα τέτοιο παιχνίδι σήμερα είναι πραγματικά απίστευτο. Κορυφαία εμφάνιση, δίκαιοι τρεις βαθμοί απέναντι σε μια τοπ ομάδα, λειτουργικά πολύ δύσκολο να τους αντιμετωπίσεις και ειδικά έτσι που παίζουν την αντεπίθεση. Οπότε, απόλαυσα πολύ το ματς.

Για την εμφάνιση του Rhys Williams:

Ο Rhys δεν μπορούσε να τους αντιμετωπίσει μόνος αλλά έπαιξε μεγάλο ρόλο σε αυτό, έκανε πολύ καλή δουλειά. Είναι πολύ ωραίο για εκείνον. Προφανώς ήταν μια απόφαση που ήρθε αργά, επειδή δεν ξέραμε τι θα γίνει με τον Joel και αναρωτιόμασταν αν θα τα καταφέρει. Τα πήγε πραγματικά καλά και αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό για μας.

Για το τι κάνει την ομάδα του να παλεύει πάντα μέχρι το τέλος και ζει τέτοιες στιγμές:

Δεν έχει συμβεί πολλές φορές φέτος. Δεν θα είχα θέμα να γίνεται βέβαια. Αλλά πραγματικά πιστεύω πως αξίζαμε τους τρεις βαθμούς σήμερα. Φυσικά και είχε ευκαιρίες η Tottenham και σκόραρε σε μια οριακή φάση, αλλά ήταν και αυτοί τυχεροί. Δεν μπορούμε να αμυνθούμε κόντρα στον Harry Kane για 90 λεπτά. Η ταχύτητα των Son και Bergwijn είναι επίσης τρομερή. Αλλά πέραν αυτών των στιγμών είχαμε την πρωτοβουλία στο παιχνίδι. Είναι πολύ σημαντικό αυτό, μείναμε συγκεντρωμένοι, κάναμε προσεκτικά τις επιθέσεις μας, σωστές πάσες, σωστή πίεση. Δεν ήταν όλες μας οι τελικές ευκαιρίες, όμως ήταν κοντά στην περιοχή. Αμυνθήκαμε σωστά στις μεγάλες μπαλιές και πιέσαμε με στημένες φάσεις.

Για το τι μπορεί να επιφέρει μια τέτοια νίκη στο ηθικό της ομάδας:

Δεν έχουμε θέμα αυτοπεποίθησης. Είμαστε μια καλή ομάδα σε μια δύσκολη κατάσταση. Αλλά το να κάνεις μια τέτοια εμφάνιση είναι πολύ σπουδαίο. Μας δίνει ψυχολογία, αλλά σε 60κάτι ώρες παίζουμε ξανά. Οπότε, πρέπει να είμαστε έτοιμοι για την Crystal Palace και να προσπαθήσουμε ξανά. Για απόψε όμως, δεν θα μπορούσα να αισθάνομαι καλύτερα.

Για το πόσο καλό θα κάνει στον Firmino το γκολ που πέτυχε:

Απλά ελπίζω να μην αμφισβητήσει ποτέ τον εαυτό του, αν και στην προπόνηση δεν φαίνεται να το κάνει. Αλλά πάντα υπάρχει βαβούρα και νιώθεις λες και ο κόσμος εξεπλάγην που σκόραρε ο Bobby. Πετυχαίνει γκολ και σημαντικά για εμάς. Δεν έχει σημασία το ποιος σκοράρει, γιατί το ουσιαστικό είναι να μπει η μπάλα στα δίχτυα. Το πως θα φτάσουμε ως εκεί είναι ο τρόπος παιχνιδιού μας, αλλά οι κινήσεις αυτές που κάνει για να δημιουργεί χώρους είναι κάτι που ο κόσμος δεν βλέπει και το κατανοώ. Δεν με εκπλήσσει όταν σκοράρει ο Bobby. Είμαι χαρούμενος για εκείνον, γιατί πέτυχε ένα σημαντικό γκολ για εκείνον και την ομάδα περισσότερο.