Fulham 1 – 1 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Jones και Alisson οδηγούν, από απόσταση οι υπόλοιποι..

Πραγματοποιώντας μια μέτρα εμφάνιση συνολικά, η Liverpool δεν κατάφερε να επιβληθεί της Fulham και αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας για την 12η αγωνιστική της Premier League.

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί τις γκέλες των Tottenham και Chelsea η Liverpool, καθώς μπήκε πολύ νωθρά στο παιχνίδι, έκανε ένα κακό πρώτο ημίχρονο στο οποίο η Fulham όχι μόνο σκόραρε με τον Reid, αλλά είχε και την κυριαρχία στο γήπεδο συνολικά.

Η επανάληψη ήταν βέβαια μια άλλη ιστορία, καθώς η Liverpool ανέκτησε την κυριαρχία του κέντρου και κυριάρχησε σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου. Έχασε ευκαιρίες, με την ισοφάριση να έρχεται χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Salah, που δόθηκε σε χέρι του Kamara. Το 1-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, με τους Reds να μην μπορούν να μετατρέψουν την πίεση των τελευταίων λεπτό σε γκολ.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Alisson Becker: Είχε ορισμένες καλές επεμβάσεις στην επιστροφή του, χωρίς να φέρει κάποια ευθύνη στο τέρμα του Reid.

Βαθμολογία: 7/10

Fulham 1 Liverpool 1: What We Learned | The Anfield Wrap

Trent Alexander-Arnold: Επιστροφή στην Premier και για τον νεαρό Άγγλο μετά τον τραυματισμό του, δείχνοντας καλά στοιχεία επιθετικά. Αντικαταστάθηκε, καθώς δεν μπορούσε να βγάλει ολόκληρο 90λεπτο.

Βαθμολογία: 6.5/10

Joel Matip: Ήταν λίγο περισσότερο “shaky” απ’ότι συνήθως, χωρίς να κάνει κάποιο τραγικό λάθος. Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο λόγω μικροπροβλήματος στη μέση.

Βαθμολογία: 6/10

Fabinho: Λίγο πιο σταθερός από τον Matip, αλλά ούτε του Fabinho ήταν από τις κορυφαίες του εμφανίσεις με τη φανέλα της Liverpool.

Andy Robertson: Αντιμετώπισε προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ παράλληλα δε βοήθησε ιδιαίτερα στον επιθετικό τομέα. Αρκετά νωθρός.

Jordan Henderson: Ήταν κακός όσο αγωνίστηκε στο χώρο του κέντρου. Δεν κατάφερε ποτέ να μπει στο ρυθμό του παιχνιδιού, με κακές μεταβιβάσεις. Μεατέθηκε στον άγνωστο -γι’αυτόν- ρόλο του σέντερ μπακ στο δεύτερο ημίχρονο, όπου και ήταν αρκετά καλός, χωρίς όμως να δεχτεί κάποια ιδιαίτερη πίεση από μια Fulham που είχε οπισθοχωρήσει.

Βαθμολογία: 5.5/10

LIVE: Fulham vs. Liverpool - Follow the Premier League clash here -  Liverpool FC - This Is Anfield

Georginio Wijnaldum: Σε παρόμοια νερά -ή και ακόμα πιο ρηχά- ο Ολλανδός. Φάνηκε χωρίς δυνάμεις, κουρασμένος και εκτός παιχνιδιού. Από το φάουλ του προήλθε το πέναλτι.

Βαθμολογία: 5/10

Curtis Jones: Η ευχάριστη έκπληξη του παιχνιδιού. Ακούραστες κούρσες, πρέσσινγκ σε όλο το γήπεδο, ενώ με λίγη τύχη θα μπορούσε να έχει σκοράρει. Πολύ θετική εμφάνιση από τον νεαρό Άγγλο.

Βαθμολογία: 7.5/10 (MOTM)

Premier League hits and misses: Liverpool lucky to escape with draw, and  did Tottenham run out of steam? | Football News | Sky Sports

Sadio Mane: Εκτός παιχνιδιού και ο Σενεγαλέζος. Στα προηγούμενα παιχνίδια είδαμε τον Mane να μην είναι καλός στην τελική προσπάθεια, σήμερα όμως δεν ήταν καλός γενικώς, με αρκετές λανθασμένες ενέργειες.

Fulham 1-1 Liverpool: Salah spot-kick not enough to leapfrog Spurs -  Liverpool FC - This Is Anfield

Mohamed Salah: Στο ίδιο -αλλά και σε τελείως διαφορετικό ταυτόχρονα- μήκος κύματος και ο Salah. Η διαφορά ήταν πως ο Mane πήρε αρκετές πρωτοβουλίες, οι οποίες δεν του βγήκαν. Ο Salah, παρόλο που ζήτησε μπάλα, ήταν καλά κλεισμένος από τους αμυντικούς της Fulham και δεν μπόρεσε να επηρεάσει το παιχνίδι όπως αυτός θα ήθελε. Το τέρμα που πέτυχε με -κακή- εκτέλεση πέναλτι, απλά έσωσε σε μικρό βαθμό τη βραδιά του.

Roberto Firmino: Πιο θετικός από τους δύο συμπορευτές του στην επίθεση ο Βραζιλιάνος, με ένα κακό πρώτο, αλλά ένα καλό δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά, δεν μπόρεσε καθόλου να κρατήσει μπάλα, με λανθασμένα κοντρόλ και κακές μεταβιβάσεις. Με την πάροδο του παιχνιδιού ανέβασε απόδοση, γύρισε πιο πίσω στο γήπεδο για να πάρει μπάλα και ήταν από τους θετικούς της Liverpool στην ανάπτυξη των επιθέσεών της.

Takumi Minamino (στη θέση του Joel Matip στο 46′): Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ιάπωνα, που ηγήθηκε της αντεπίθεσης του δευτέρου ημιχρόνου μαζί με τον Curtis Jones. Πολύ σωστό πρέσινγκ, αλλά και κατοχές, να φέρνουν επιτέλους κάτι θετικό στις εμφανίσεις του Taki.

Fulham - Liverpool: Three things we learned, recap, video highlights

Neco Williams (στη θέση του Trent Alexander-Arnold στο 68′): Έδωσε ανάσες στον Arnold, ωστόσο οι τελικές του προσπάθειες στο τελευταίο 1/3 του γηπέδου δεν ήταν ιδανικές.

Divock Origi (στη θέση του Mohamed Salah στο 84′): Λεπτά συμμετοχής και για τον Βέλγο, χωρίς όμως να βοηθήσει.

Βαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Στους πονοκεφάλους του Γερμανού, προστέθηκε και ο Jota που θα μείνει εκτός γηπέδων για σχεδόν 2 μήνες, αλλά και ο Matip με μικροτραυματισμό. Έκανε σωστή διαχείρηση του υλικού που είχε, ωστόσο η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο παρουσιάστηκε κακή, κάτι που παραδέχθεικε και ο ίδιος ο Klopp. Στην επανάληψη, του βγήκε τόσο η αλλαγή του Minamino, όσο και η μετατόπιση του Henderson στα centre back, και κατάφερε να σώσει τον έναν βαθμό της ισοπαλίας.