Everton 2 – 2 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Thiago εσύ Σούπερ Σταρ!

Σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα, η Liverpool έμεινε στο 2-2 με την Everton για την 5η αγωνιστική της Premier League.

Δεν κατάφερε να μετατρέψει την υπεροχή της σε 3 βαθμούς στο ντέρμπι του Merseyside η Liverpool, καθώς το αντιαθλητικό ποδόσφαιρο της Everton σε συνδυασμό με τη -σωστή- ακύρωση από τον VAR του γκολ του Henderson στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, της στέρησαν το θετικό αποτέλεσμα.

Μόλις στο 3′ ο Mane έβαλε την ομάδα του Klopp μπροστά στο σκορ με κοντινό πλασέ μετά από παράλληλη μπαλιά του Robertson. Περίπου 5 λεπτά αργότερα, ο Pickford έκανε ένα δολοφονικό -ας πούμε- τάκλιν στον Van Dijk, που έθεσε τον Ολλανδό εκτός παιχνιδιού με πιθανότατα σοβαρό τραυματισμό. Ο Άγγλος τερματοφύλακας δεν τιμωρήθηκε, καθώς ο Van Dijk στη συγκεκριμένη φάση ήταν offside.

Η Everton ισοφάρισε με τον Keane στο 19′, η Liverpool είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες αλλά όχι το τελειώμα, ωστόσο στην επανάληψη ο Salah έβαλε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ με πανέμορφο σουτ στη δεξιά γωνία του Pickford. O Calvert-Lewin λίγα λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού ισοφάρισε εκ νέου για τη συμπολίτισσα. Στο 90′ ο Richarlison δέχτηκε την κόκκινη κάρτα για ένα επίσης δολοφονικό μαρκάρισμα στον Thiago.

Περνάμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Adrian: Πολύ καλή εμφάνιση για τον Adrian, που ναι μεν θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα στο γκολ του Keane, δε φέρει όμως κάποια ευθύνη. Έπαιξε πιο ψηλά στην περιοχή σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Villa, και ήταν θετικός σε αρκετές περιπτώσεις.

Βαθμολογία: 7/10

Trent Alexander-Arnold: Αδιάφορη η εικόνα του επιθετικά, αρκετά κενά αμυντικά και με ευθύνη στο δεύτερο τέρμα της Everton.

Βαθμολογία: 5.5/10

Everton 2-2 Liverpool - As it happened & reaction - LFC Globe

Joel Matip: Θετικός και ο Matip στην επανεμφάνισή του στη βασική 11αδα. Σχεδόν αλάνθαστος σε όλο το παιχνίδι, δεν είχε κάποιο πρόβλημα εκτός από μια κάθετη μπαλιά στον Calvert – Lewin που πέρασε μεταξύ αυτού και του Gomez.

Βαθμολογία: 7.5/10

Jurgen Klopp concerned over Virgil van Dijk injury - "It is not good" -  Liverpool FC - This Is Anfield

Virgil Van Dijk: Αποχώρησε τραυματίας μετά την απόπειρα δολοφονίας του από τον Pickford.

Βαθμολογία: –

Andrew Robertson: Πολύ κινητικός τόσο στο επιθετικό, όσο και στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού του. Άσχημα στημένα, με τις ψηλές σέντρες είναι το αδύνατό του σημείο. Φέρει ευθύνη στο δεύτερο τέρμα της Everton, ωστόσο δε θα έπρεπε να βρεθεί αυτός να μαρκάρει τον DCL.

Fabinho: Ανάκαμψη μετά το κάκιστο περασμένο παιχνίδι. Επιβλητική παρουσία στο κέντρο, με πολύ δυνατά κοψίματα.

Βαθμολογία: 8/10

Everton 2-2 Liverpool - As it happened - Liverpool FC - This Is Anfield

Thiago: Μαεστρική εμφάνιση στην πρώτη του παρουσία ως βασικός στην Premier League. Εξαιρετικός σε ό,τι έκανε μέσα στο γήπεδο, τόσο στην οργάνωση, όσο και στο transition του παιχνιδιού αλλά και στο ανασταλτικό κομμάτι. Ας ελπίσουμε πως το πρόβλημα τραυματισμού του από το μαρκάρισμα του Richarlsion δεν είναι τόσο σοβαρό όσο φαίνεται.

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

Premier League: Liverpool denied late win against Everton by utterly  incompetent officiating

Jordan Henderson: Συγκλονιστικός ο αρχηγός, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου βρισκόταν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου. Το τέρμα που ήρθε στο τέλος αν κάποιος το δικαιούνταν, ήταν αυτός, ωστόσο δυστυχώς για τη Liverpool ακυρώθηκε ως offside.

Βαθμολογία: 9/10

Everton vs Liverpool result, final score and match report | The Independent

Sadio Mane: Ήταν ο πιο δραστήριος από την μπροστινή τριάδα, με πολλά κερδισμένα φάουλ και αρκετές περίτεχνες ενέργειες. Πέτυχε το πρώτο τέρμα της Liverpool, και έπρεπε να σκοράρει σε τουλάχιστον άλλη μια περίπτωση.

Everton and Liverpool draw dramatic Merseyside derby after Jordan  Henderson's late goal ruled out by VAR

Μohamed Salah: Ένα κλικ κάτω από τον Mane. Δεν πήρε πάνω του πολλές προσπάθειες, και όσες φορές δοκίμασε να δημιουργήσει δεν τα κατάφερε, με εξαίρεση το τέρμα που πέτυχε.

Roberto Firmino: Ο πιο αδιάφορος από τους τρεις μπροστά, με τον Βραζιλιάνο να φαίνεται πως βρίσκεται σε ντεφορμάρισμα. Άνοιξε χώρους και μάρκαρε, ωστόσο δεν είχε κάποια ιδιαίτερη στιγμή και με αρκετές “βαριές” επαφές με την μπάλα.

Βαθμολογία: 6/10

Joe Gomez (στη θέση του Virgil Van Dijk στο 11′): Δεν έκανε κάποιο ιδιαίτερο λάθος, ωστόσο φάνηκε να είναι λίγο ασταθής στις επαφές του.

Diogo Jota (στη θέση του Roberto Firmino στο 78′): Δραστήριος για τα λεπτά που αγωνίστηκε, με κάποιες λάθος επαφές.

Georginio Wijnaldum (στη θέση του Fabinho στο 91′): Έδωσε ενέργεια στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Jurgen Klopp: Σωστή 11αδα και προσέγγιση στο παιχνίδι, με τη Liverpool να έχει την υπεροχή των κινήσεων και να είναι άτυχη που δεν πήρε τους 3 βαθμούς της νίκης. Είδε τον Van Dijk να εγκαταλείπει νωρίς, και θα εύχεται και αυτός, αλλά και ο Thiago να μην έχουν κάτι σοβαρό. Σε σωστά σημεία και οι αλλαγές του, καθώς η Liverpool είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το 60 και μετά και δε χρειαζόταν να αλλάξει κάτι νωρίτερα.

Βαθμολογία: 8.5/10