Everton 1 – 4 Liverpool – Βαθμολογίες παικτών: Merry Christmas Everton!

Η Liverpool ήταν «σαρωτική» για ακόμα ένα φετινό παιχνίδι και πέρασε από το γειτονικό Goodison Park με το «εμφατικό» 1-4.

Από τα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο η Liverpool έδειξε τις διαθέσεις της και βρήκε γκολ με τον Jordan Henderson μόλις στο 9′. Γύρισμα του Robertson στα όρια της μεγάλης περιοχής και εξαιρετική εκτέλεση του αρχηγού στη γωνία του Pickford. Δέκα λεπτά μετά, ο Henderson έβγαλε τον Salah απέναντι στον Pickford με τον Αιγύπτιο να πλασάρει εξαιρετικά και να διπλασιάζει τα τέρματα των Reds! Από το μισάωρο και μετά η Liverpool «χαλάρωσε» και το πλήρωσε στο 38′. Ο Richarlison βρήκε τον εντελώς αμαρκάριστο, στην καρδιά της άμυνας, Gray με τον τελευταίο να μη δυσκολεύεται να σκοράρει απέναντι στον Alisson. Ο Mohamed Salah πέτυχε και 2ο τέρμα στο 64′ αφού εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Coleman στο χώρο του κέντρου και νίκησε εκ νέου τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Diogo Jota στο 79′ με καταπληκτικό σουτ στην κλειστή γωνία του Pickford.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson: Στο γκολ της Everton δε φέρει ευθύνη ενώ γενικά δε χρειάστηκε να κάνει κάποια μεγάλη επέμβαση. Για ακόμα ένα ματς ήταν αρκετά καλός με τη μπάλα στα πόδια και δεν αντιμετώπισε προβλήματα στον αέρα.

Βαθμολογία: 7/10

Trent Alexander-Arnold: Επιθετικά ήταν πιο ενεργός στο πρώτο μέρος έχοντας και ένα σουτ που απέκρουσε με γροθιές ο Pickford. Στο 2ο μέρος είχε κυρίως αμυντικές αρμοδιότητες και τα πήγε περίφημα.

Βαθμολογία: 7.5/10

Joel Matip: Ο χειρότερος της αμυντικής γραμμής, «πιάστηκε» αρκετές φορές εκτός θέσης στο πρώτο ημίχρονο ενώ είναι ο παίκτης που αφήνει κενό το κέντρο της άμυνας στη φάση του γκολ των γηπεδούχων. Στην επανάληψη ήταν καλύτερος και τα πήγε καλά στο ψηλό παιχνίδι. Συνολικά δεν πραγματοποίησε ιδιαίτερα καλή εμφάνιση παρ’ όλα αυτά.

Βαθμολογία: 6/10

Virgil van Dijk: Δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ούτε χαμηλά ούτε ψηλά. Ο Big Virg δείχνει να έχει επιστρέψει στα πολύ υψηλά του στάνταρ.

Βαθμολογία: 8.5/10

Andrew Robertson: Ο Robbo συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό. Δημιούργησε τα γκολ που «άνοιξαν» και «έκλεισαν» την αυλαία ενώ αμυντικά περιόρισε αρκετά τον Townsend.

Βαθμολογία: 9/10

Fabinho: Ακόμα μια εμφάνιση-απόδειξη του πόσο πολύτιμος είναι ο Βραζιλιάνος. Τα βρήκαν σκούρα οι γηπεδούχοι με τον Fab που δεν άφησε σχεδόν τίποτα να περάσει από μπροστά του.

Jordan Henderson: Από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη εμφάνιση του αρχηγού τη φετινή σεζόν. Στο πρώτο μισάωρο έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο σκοράροντας ένα πανέμορφο τέρμα και «σερβίροντας» άλλο ένα στον Salah. Συνέχισε την εξαιρετική παρουσία μοιράζοντας σωστά την μπάλα, πιέζοντας τους αντιπάλους του και ελέγχοντας τον ρυθμό της αναμέτρησης.

Βαθμολογία: 9.5/10 (MOTM)

Thiago: Δέχτηκε μια άδικη κίτρινη κάρτα στα τέλη του 1ου ημιχρόνου ωστόσο μέχρι να αντικατασταθεί στο 75′ ήταν ιδιαίτερα κινητικός, αποφεύγοντας τα λάθη.

Βαθμολογία: 8/10

Mohamed Salah: Δε λέει να σταματήσει ο Αιγύπτιος. Έφτασε τα 13 γκολ σε 14 αναμετρήσεις με τα 2 που πέτυχε σήμερα και αποτελούσε διαρκή απειλή για την αντίπαλη άμυνα. Τα λόγια είναι πλέον περιττά…

Sadio Mané: Ο χειρότερος της μπροστινής 3αδας. Ο Σενεγαλέζος είχε μεγάλο θέμα στα τελειώματα, με τη φάση του 48ου λεπτού να ξεχωρίζει που ενώ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ καθυστέρησε σημαντικά να εκτελέσει με αποτέλεσμα το τελείωμα του να σταματήσει πάνω σε αμυνόμενο. Βοήθησε στη μεταφορά της μπάλας ενώ χρεώνεται και την pass to assist στο 1ο γκολ των Reds.

Diogo Jota: Σκόραρε για 3ο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος με εξαιρετική ατομική ενέργεια αποφεύγοντας εκπληκτικά τον Allan και εκτελώντας στην κλειστή γωνία του Pickford. Ήταν παντού για να προσφέρει στήριξη σε ό,τι χρειαστεί.

James Milner (στη θέση του Thiago στο 75′): Πρόσφερε ενέργεια στα λεπτά που αγωνίστηκε.

Alex Oxlade-Chamberlain (στη θέση του Jordan Henderson στο 83′): Ποιοτικά λεπτά για τον Άγγλο μέσο

Βαθμολογία: –

Takumi Minamino (στη θέση του Diogo Jota στο 88′): Ακόμα μια συμμετοχή για τον Ιάπωνα.

Jürgen Klopp: Η ομάδα μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια πιέζοντας από το 1ο λεπτό και δικαιώθηκε απόλυτα αφού σκόραρε 2 γκολ στο 20λεπτο και είχε στιγμές για να πετύχει και άλλα. Στη συνέχεια, υπήρξε μια μικρή καθίζηση που απέφερε τη μείωση του σκορ από τους γηπεδούχους, ωστόσο οι Reds βγήκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι στο 2ο μέρος και «κλείδωσαν» τη νίκη με το 2ο προσωπικό τέρμα του Salah. Ο Γερμανός τεχνικός επέλεξε σχεδόν την ίδια ενδεκάδα με αυτή κόντρα στη Southampton (μόνο ο Matip προτιμήθηκε αντί του Konate) και έφυγε με το «διπλό» από το Goodison Park έπειτα από 4 σερί ισοπαλίες. Πλέον καλείται να διαχειριστεί τη δύσκολη συνέχεια που έρχεται με την απαιτητική πάντα περίοδο των Χριστουγέννων.

Βαθμολογία: 9.5/10