Crvena Zvezda 2 – 0 Liverpool – Βαθμολογίες Παιχτών: Κόβονται 8 + 1, βάση για 5

Ήττα “εκτός προγράμματος” γνώρισε η Liverpool χθες το απόγευμα στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα με 2-0.

Με μια εμφάνιση η οποία θα αποτελούσε το κεντρικό σημείο ομιλίας σε σεμινάριο “πώς να μην αγωνιστείτε κόντρα σε έναν εύκολο αντίπαλο” η ομάδα μας ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα και μπήκε πλέον σε περιπέτειες.

Νωχελική, χωρίς σχέδιο και χωρίς αποτελεσματικότητα, η Liverpool έχασε νωρίς στο παιχνίδι τεράστια ευκαιρία με τον Sturridge να αστοχεί εξ επαφής προ κενής εστίας λίγα λεπτά πριν ο Pavkov κάνει το 1-0 παίρνοντας κεφαλιά ανενόχλητος μετά από κόρνερ του Marin.

Στιγμές αργότερα ο ίδιος παίχτης βρέθηκε να ξεγλιστράει από τον Wijnaldum εκτός περιοχής και με τους Matip και Van Dijk απλά να τον κοιτούν με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

Η εικόνα στην επανάληψη άλλαξε, οι αλλαγές του Klopp βοήθησαν εν μέρει, ωστόσο η ομάδα μας δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες. O Mane από πολύ καλή θέση δε μείωσε το σκορ, ούτε ο Salah που είχε δοκάρι, ούτε ο Matip που βρέθηκε ανενόχλητος μισό μέτρο από τη γραμμή του τέρματος του Borjan και έτσι η δεύτερη φετινή ήττα στους ομίλους του Champions League για τη Liverpool γράφτηκε στο αρχείο.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Alisson Becker: Δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο πρώτο γκολ, ίσως θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα στο δεύτερο. Σταθερός κατά τα υπόλοιπα με μερικές μικροεπεμβάσεις.

Βαθμολογία: 5/10

Trent Alexander-Arnold: Πολύ κακός όταν η ομάδα μας είχε την κατοχή με αβίαστες μεταβιβάσεις και απομακρύνσεις. Κακός και αμυντικά όπως όλη η ομάδα μας. Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Βαθμολογία: 3.5/10

Joel Matip: Και αυτός κάκιστος με φανερή ευθύνη στο δεύτερο γκολ του Ερυθρού Αστέρα. Πριν τον αγώνα ο Klopp δήλωσε πως ο Matip ξεχωρίζει στις προπονήσεις, μόνο αυτό δεν είδαμε όμως σήμερα. Έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-1 στο δεύτερο ημίχρονο.

Virgil Van Dijk: Eυθύνη στο πρώτο γκολ όπου έχασε τον παίχτη του, γενικά όμως ένα κλικ πιο σταθερός από τον παρτενέρ του στην άμυνα. Το χειρότερο παιχνίδι του Ολλανδού με τη φανέλα της Liverpool.

Βαθμολογία: 4/10

Andrew Robertson: Kαι αυτός πολύ κακός με την μπάλα στα πόδια στο πρώτο ημίχρονο, ανέβηκε όμως αρκετά στο δεύτερο. Βρισκόταν σε επικίνδυνες περιοχές αλλά πολλές φορές οι συμπαίκτες του είτε δεν τον προτιμούσαν, είτε δεν τον τροφοδοτούσαν σωστά.

Georginio Wijnaldum: Σε ρόλο εξαριού (όπως πολλοί ζητούσαν να περάσει με την Άρσεναλ στη θέση του Fabinho) ο Wijnaldum εκτέθηκε. Φανερή ευθύνη στο πρώτο γκολ που έχασε τον Pavkov, ενώ επιθετικά ήταν άφαντος.

James Milner: Ο χειρότερος παίχτης του γηπέδου στο πρώτο ημίχρονο. Άγχωνε την ομάδα, δεν έδινε ρυθμό και ήταν συνεχώς πηγή αμυντικών κινδύνων. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Πολύ κακές και οι σέντρες του.

Adam Lallana: Ο καλύτερος από την τριάδα του κέντρου, χωρίς όμως να έχει ιδιαίτερο ανταγωνισμό. Είχε δημιουργηκότητα, έφτιαξε 2 φάσεις όμως πολλές φορές ήταν ανούσιος. Και αυτός σκιά του καλού του εαυτού.

Sadio Mane: Ο χειρότερος του γηπέδου. Πάρα μα πάρα πολλές λανθασμένες επιλογές, κοντρόλ, μεταβιβάσεις. Έχασε μοναδική ευκαιρία στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου να μειώσει το σκορ. Ήταν επιπόλαιος και τις περισσότερες φορές κούραζε στην κατοχή.

Βαθμολόγία: 2/10

Mohamed Salah: Κινητικός, προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε (δεν είχε και σημαντική βοήθεια εδώ που τα λέμε). Τουλάχιστον δεν έδειχνε αδιάφορος.

Βαθμολογία: 5.5/10

Daniel Sturridge: Τραγικό πρώτο ημίχρονο από τον Άγγλο διεθνή, κάτι που φάνηκε και στην αντικατάστασή του. Μετά τη σημαντική ευκαιρία που έχασε, δεν έκανε πάσα ούτε για δείγμα κάτι που έκανε τον Klopp έξαλλο.

Βαθμολογία: 2/10

Roberto Firmino (στη θέση του Daniel Sturridge στο 46′): Καλύτερος από τον Sturridge αλλά και αυτός κάτω του μετρίου. Βοήθησε στην αρχή της επανάληψης αλλά έπεσε στη μετριότητα γρήγορα. Ακόμα ένα παιχνίδι μακριά από τον καλό του εαυτό.

Joe Gomez (στη θέση του Trent Alexander-Arnold στο 46′): Δε βοήθησε επιθετικά, ωστόσο ήταν πιο σταθερός από τον Trent και έδωσε κάποια ψυχραιμία στο build up.

Divock Origi (στη θέση του Adam Lallana στο 79′): Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί.

Βαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Υποτίμησε(?) τον Ερυθρό Αστέρα και κατέβασε την ομάδα του πολύ χαλαρή, χωρίς νεύρο, νωχελική. Κανένα σχέδιο ούτε στο πρώτο, ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Σωστές αλλαγές, σωστή η επιλογή να αφήσει στην Αγγλία τον Shaqiri, λάθος όμως η ολική προσέγγιση κάτι που ίσως κοστίσει για τη συνέχεια της διοργάνωσης.