Chelsea 0 – 2 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Fabinho και Mane σε top class εμφάνιση!

Εμφατική νίκη για τη δεύτερη αγωνιστική της Premier League στο Stamford Bridge πραγματοποίησε η Liverpool, επικρατώντας με 0-2 της Chelsea χάρη στα 2 τέρματα του Sadio Mane.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετατράπηκε το δεύτερο ημίχρονο του Chelsea-Liverpool. Με τους “μπλε” να αγωνίζονται με 10 παίχτες λόγω της αποβολής του Christensen στο τέλος του Α’ μέρους, η ομάδα του Jurgen Klopp επικράτησε με 0-2 χάρη στα τέρματα του Sadio Mane.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με ρυθμό αλλά χωρίς ευκαιρίες, η Liverpool είχε την υπεροχή, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Kepa. Αυτό άλλαξε στο 45′, καθώς μετά από τρομερή μπαλιά του Henderson, ο Mane ανατράπηκε από τον Christensen και ο διαιτητής έδειξε σωστά στον Δανό την κόκκινη κάρτα.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα έδωσε άλλη πνοή στους παίχτες του Jurgen Klopp, και χάρη σε 2 πολύ γρήγορα γκολ του Mane στο Β’ μέρος, πήραν τη νίκη. Αρχικά, μετά από πανέμορφη συνεργασία των Salah-Firmino, o τελευταίος βρήκε με σέντρα τον Mane που με γυριστή κεφαλιά πέτυχε το 0-1 στο 50′. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σενεγαλέζος πίεσε τον Kepa και τον ανάγκασε σε τραγικό λάθος, κάνοντας εύκολα το 0-2. Αξίζει να σημειωθεί το χαμένο πέναλτι του Jorginho -μετά από λάθος απόφαση του Tierney για ανατροπή του Thiago στον Werner, στο οποίο πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση ο Alisson.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Chelsea 0-2 Liverpool: Sadio Mane DESTROYS Frank Lampard's side with  quickfire double | Daily Mail Online

Alisson Becker: Σωτήρια επέμβαση του Alisson στο πέναλτι του Jorginho, αλλά και στο τετ-α-τετ του Abraham λίγο αργότερα. Σταθερός σε όλα τα υπόλοιπα, μεγάλη εμφάνιση από τον Βραζιλιάνο.

Βαθμολογία: 8.5/10

Trent Alexander-Arnold: Βελτιομένος σε σχέση με την εμφάνισή του κόντρα στην Leeds, αρκετά σταθερός, αλλά βοήθησε λιγότερο στο επιθετικό κομμάτι απ’ότι μας είχε συνηθίσει. Είχε κάποια καλά σουτ από στημένα, αλλά τίποτα παραπάνω.

Βαθμολογία: 7/10

Chelsea vs Liverpool, Premier League: live score and latest updates

Fabinho: Η μεγάλη έκπληξη του παιχνιδιού. Ο Βραζιλιάνος κλήθηκε να αναπληρώσει το κενό των Gomez και Matip στα στόπερ, και τα κατάφερε με απίστευτη επιτυχία. Ο καλύτερος παίχτης του γηπέδου, εξουδετέρωσε τον Werner, ήταν ήρεμος με την μπάλια στα πόδια, και σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν έδειξε έξω από τα νερά του.

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

Virgil Van Dijk: Δεν υστέρησε σε τίποτα από τον Fabinho, ωστόσο επειδή ο τελευταίος είχε αναλάβει το μαρκάρισμα του Werner, φάνηκε λίγο περισσότερο στο παιχνίδι.

Andrew Robertson: Πιο δραστήριος από τον Arnold, τα χάλασε όμως αρκετές φορές στην τελική προσπάθεια.

Βαθμολογία: 7.5/10

Jordan Henderson: Πολύ σωστή εμφάνιση από τον Henderson στο πρώτο ημίχρονο, με αποκορύφωμα την μπαλιά-διαβήτη που έβγαλε στον Mane στη φάση της αποβολής του Christensen. Αντικαταστάθησε στο ημίχρονο λόγω μικροτραυματισμού.

Premier League LIVE: Chelsea v Liverpool, Southampton v Tottenham,  Newcastle v Brighton - Live - BBC Sport

Georginio Wijnaldum: Από τα πολύ καλά παιχνίδια του Wijnaldum, και με διάρκεια στην απόδοσή του. Στο πρώτο ημίχρονο προώθησε σωστά την μπάλα, ενώ στο δεύτερο πάτησε λίγο παραπάνω περιοχή και ήταν σε πιο ελεύθερο ρόλο με την είσοδο του Thiago. Έχασε 2 καλές ευκαιρίες να σκοράρει.

Naby Keita: Ένα κλικ πιο χαμηλά από τους άλλους 2 μέσους της αρχικής εντεκάδας. Δεν κατάφερε να μπει εντελώς στο ρυθμό του παιχνιδιού, χωρίς όμως να είναι κακός.

Βαθμολογία: 6.5/10

Mohamed Salah: Ψηλή απόδοση και για τον Salah, με το πρώτο μισάωρο να παίρνει αρκετή μπάλα, ενώ στη συνέχεια τραβήχτηκε πιο έξω ώστε να σπάσει η άμυνα της Chelsea. Είχε συμμετοχή στο πρώτο γκολ του Mane.

Chelsea vs. Liverpool, Live blog: Christensen sent off on stroke of  half-time - We Ain't Got No History

Sadio Mane: Ο καλύτερος της επιθετικής τριάδας. Κέρδισε την αποβολή του Christensen, πέτυχε με πανέμορφη κεφαλιά το 0-1, πίεσε σωστά και “κέρδισε” και το δεύτερό του τέρμα. Συγκλονιστικός, άνετα θα μπορούσε να είναι ο άνθρωπος του αγώνα.

Βαθμολογία: 9/10

Roberto Firmino: Δεν πέτυχε τέρμα για άλλο ένα παιχνίδι, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν ήταν κατώτερος των περιστάσεων -το αντίθετο μάλιστα. Είχε την ασσίστ στο πρώτο τέρμα, κράτησε πανέμορφα την μπάλα και άνοιξε χώρους σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Άραγε αν είχε χάσει την ευκαιρία που έχασε ο Werner στο πρώτο ημίχρονο -στη φάση που στη συνέχεια καταλογίστηκε ορθά offside, τι θα άκουγε;

Βαθμολογία: 8/10

Mané bigolea and sinks Chelsea in Thiago's debut with Liverpool -  JuniperSports

Thiago Alcantara (στη θέση του Jordan Henderson στο 46′): Ντεμπούτο έκτακτο για τον Thiago -δεν τον περιμέναμε να πούμε την αλήθεια- αρκετά επιτυχημένο μάλιστα. Έδειξε ψυχραιμία με την μπάλα στα πόδια και έδωσε σωστό ρυθμό στο παιχνίδι στο Β’ μέρος. Σε καμία περίπτωση η ανατροπή του στον Werner δεν ήταν πέναλτι.

James Milner (στη θέση του Naby Keita στο 64′): Μέτρια εμφάνιση για τον Milner, που δεν είχε ιδιαίτερη συμμετοχή στο παιχνίδι στα λεπτά που αγωνίστηκε.

Βαθμολογία: 6/10

Takumi Minamino (στη θέση του Roberto Firmino στο 86′): Λεπτά συμμετοχής και για τον Ιάπωνα.

Βαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Πάρα πολύ σωστή η προσέγγιση του Γερμανού στο παιχνίδι. Είχε να αντιμετωπίσει τους τραυματισμούς των Gomez και Matip, με τον Fabinho να τον δικαιώνει στο έπακρο για την επιλογή του. Του βγήκε και η αλλαγή του Thiago, έστω και αναγκαστική, που έδωσε μια πιο επιθετική προσέγγιση στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο που πολύ γρήγορα μετουσιώθηκε σε ένα άνετο προβάδισμα. Τα εύσημα θα πρέπει να πάρει και για το πολύ σωστό ψηλό pressing της Liverpool μετά τα ελεύθερα χτυπήματα της Chelsea, pressing που ανάγκασε πολλές φορές τους αμυντικούς των “μπλε” -και κυρίως τον Zouma- σε αβίαστα λάθη.