Brighton&Hove Albion 1 – 1 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Xάθηκε ο Taki, χάθηκε ο Neco, χάθηκαν και οι βαθμοί!

BRIGHTON & HOVE, ENGLAND - Saturday, November 28, 2020: Liverpool's Georginio Wijnaldum during the FA Premier League match between Brighton & Hove Albion FC and Liverpool FC at the AMEX Stadium. The game was played behind closed doors due to the UK government’s social distancing laws during the Coronavirus COVID-19 Pandemic. (Pic by Propaganda)

Η Liverpool απέτυχε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, και με πέναλτι του Gross στο 93′ έμεινε στο Χ με την Brighton για τη 10η αγωνιστική της Premier League.

Τα πράγματα δε θα ήταν εύκολα, ο Klopp το γνώριζε καλά αυτό, και το τόνισε μάλιστα και στις δηλώσεις του. 12.30 ώρα Αγγλίας και Τεταρτιάτικο παιχνίδι είναι δυο πράγματα που δεν πάνε μαζί. Με τις απουσίες να παίζουν σημαντικό ρόλο και τον Klopp να κάνει μικρό rotation (σιγά σιγά θα πρέπει να ξεσκονίζει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια και αυτός), η ομάδα μας απέτυχε να βρει ρυθμό στο παιχνίδι. Ο Neco Williams ανέτρεψε τον Connolly νωρίς στο παιχνίδι, με τον Maupay να αστοχεί από την άσπρη βούλα. Προηγουμένως η ομάδα μας απέτυχε να προηγηθεί 2 φορές με τους Salah και Jota, ενώ ακυρώθηκε τέρμα του Salah ως οριακό offside λίγα λεπτά μετά το χαμένο πέναλτι της Brighton.

Ακολουθήστε το LiverpoolFans.gr τώρα ΚΑΙ στο Twitter!

Στην επανάληψη, η Liverpool κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με όμορφη ατομική ενέργεια του Diogo Jota, όμως στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ο Robertson ανέτρεψε τον Welbeck στην περιοχή, ο ρεφ μετά από υπόδειξη του VAR είδε στο μόνιτορ τη φάση και καταλόγισε πέναλτι, με τον Gross να είναι εύστοχος και να γράφει το τελικό 1-1.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Alisson Becker: Σωστός σε 2 εξόδους του που βγήκε ως sweeper-keeper, καλός και με την μπάλα στα πόδια. Ήταν εκεί όποτε η ομάδα τον χρειάστηκε, εκτός από τα πέναλτι.

Βαθμολογία: 7/10

Brighton 1-1 Liverpool - As it happened & reaction - LFC Globe

Neco Williams: Ακόμα μια κακή εμφάνιση από τον νεαρό Ουαλό. Όχι ιδιαίτερα καλός επιθετικά, αρκετά προβλήματα αμυντικά και μάλιστα υπέπεσε και στο πέναλτι του πρώτου ημιχρόνου.

Bαθμολογία: 3/10

Fabinho: Σωστός σε όλα του τα καθήκοντα ο Βραζιλιάνος, που ενέπνευσε σιγουριά στο κέντρο της άμυνας.

Βαθμολογία: 7.5/10

Nat Phillips: Αλάνθαστος σχεδόν και ο παρτενέρ του Fabinho, δείχνοντας ενθαρρυντικά δείγματα ποιότητας.

Andrew Robertson: Ο μοιραίος παίχτης της ομάδας μας, καθώς ήταν αυτός που υπέπεσε στο πέναλτι πάνω στον Danny Welbeck, στο 92ο λεπτό του αγώνα. Δεν απείλησε ιδιαίτερα και επιθετικά.

Βαθμολογία: 6/10

Brighton 1-1 Liverpool - As it happened - Liverpool FC - This Is Anfield

Georginio Wijnaldum: Κυριάρχησε στο χώρο του κέντρου, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, δεδομένου ότι είχε να παίξει δίπλα σε έναν πολύ μέτριο Milner και σε έναν κακό Minamino.

Βαθμολογία: 7.5/10 (MOTM)

Liverpool player ratings as Reds pay VAR penalty with draw at Brighton -  Mirror Online

James Milner: Δεν μπήκε στο ρυθμό του παιχνιδιού, με λίγες επαφές και χωρίς επίδραση στο επιθετικό κομμάτι της ομάδας. Γύρισε σε δεξί μπακ στο δεύτερο ημίχρονο, και αντικαταστάθηκε με μυϊκό τραυματισμό.

Takumi Minamino: Ακόμα ένα νωθρό παιχνίδι για τον Ιάπωνα, που συνεχίζει να απογοητεύει με τις εμφανίσεις του. Ήταν και αυτός εκτός ρυθμού, με πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου.

Βαθμολογία: 3/10

Brighton vs Liverpool - Live match updates | 28.11.2020

Mohamed Salah: Ήταν κινητικός, ωστόσο δε βοηθήθηκε από τον τρόπο ανάπτυξης της Liverpool. Παρόλα αυτά, είχε μια ευκαιρία νωρίς στο παιχνίδι, είχε ένα ακυρωθέν τέρμα, και είχε και την assist στο γκολ του Jota.

Brighton 1-1 Liverpool: VAR goes against Reds as Jota strikes again -  Liverpool FC - This Is Anfield

Diogo Jota: Σε αντίθεση με τον Minamino, o Jota συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις του. Μπορεί σήμερα να μην ήταν τόσο μέσα στις φάσεις, ωστόσο πέτυχε ένα πανέμορφο προσωπικό τέρμα, δείχνοντας την κλάση του.

Roberto Firmino: Πολύ όμορφη ασσίστ στο ακυρωθέν τέρμα του Salah, κινητικός, άνοιξε χώρους, ωστόσο μέχρι εκεί. Έπαιξε ουσιαστικά πιο πίσω σήμερα, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Βαθμολογία: 6.5/10

Jordan Henderson (στη θέση του Neco Williams στο 46′): Φάνηκε επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, καθώς ήταν εκτός ρυθμού.

Βαθμολογία: 5.5/10

Sadio Mane (στη θέση του Mohamed Salah στο 63′): Δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα, πέτυχε ένα τέρμα με κεφαλιά, ωστόσο ακυρώθηκε σωστά ως offside.

Curtis Jones (στη θέση του James Milner στο 76′): Αγωνίστηκε για τα τελευταία λεπτά ως δεξί μπακ.

Bαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Κάθε αγωνιστική και χειρότερα (από θέμα τραυματισμών). Τώρα θα έχει εκτός και τον Milner. Έκανε rotation, πάλεψε με ό,τι μπορούσε, ωστόσο οι πολλές αλλαγές φέρνουν και έλλειψη ρυθμού, και επειδή όλοι κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος, σήμερα η εμφάνιση δεν ήταν πειστική.