Brighton & Hove Albion 1 – 3 Liverpool – Βαθμολογίες Παικτών: Salah και Keita στην κορυφή!

Επτά ολόκληρα λεπτά χρειάστηκε η Liverpool για να κάμψει την αντίσταση της τίμας Brighton, επικρατώντας με 1-3 στο Amex χάρη στα γκόλ των Salax (x2) και Henderson για την 34η αγωνιστική της Premier League.

Σε μια έδρα που θα μπορούσε υπό άλλες συνθήκες να κρύβει εκπλήξεις, η Liverpool του Klopp μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και έπιασε στον ύπνο την Brighton πετυχαίνοντας 2 πολύ γρήγορα γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Salah και Henderson να “τιμωρούν” τον Ryan με εξαιρετικά τελειώματα. Η Brighton ανέκαμψε, κυριάρχησε στο υπόλοιπο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, και μείωσε με τον Trossard στο 45′.

Η επανάληψη ωστόσο ανήκε κυρίως στη Liverpool -αν και η Brighton ήταν αυτή που έχασε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση- και κατάφερε να εξαργυρώσει την ανωτερώτητά της με το δεύτερο τέρμα του Mo Salah, διαγράφοντας το τελικό 1-3 και φτάνοντας τους 92 βαθμούς.

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Brighton 1-2 Liverpool LIVE: Stream, TV channel, kick off time ...

Alisson Becker: Πολύ όμορφες επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο κυρίως, καμία ευθύνη στο τέρμα της Brighton, πολύ κακός όμως με την μπάλα στα πόδια όπου δεν μπόρεσε να τροφοδοτήσει κυρίως τον Salah με επιτυχία σε αρκετές περιπτώσεις.

Βαθμολογία: 7/10

Neco Williams: Στην πρώτη του εμφάνιση ως βασικός στην Premier League, ο νεαρός Ουαλός είχε δύσκολο έργο μιας και κλήθηκε να παίξει στην αντίθετη πλευρά ώστε να ξεκουραστεί ο Robertson. Το πείραμα δεν μπορούμε να πούμε πως πέτυχε, και ο Williams αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο έχοντας στο ενεργητικό του μια κίτρινη κάρτα, αλλά και αρκετά αμυντικά προβλήματα κόντρα στους Lamptey και Gross.

Βαθμολογία: 5/10

LIVE: Brighton v Liverpool, Premier League

Joe Gomez: Είχε τις καλές αλλά και τις κακές του στιγμές σε μια αρκετά ασταθή εμφάνιση.

Βαθμολογία: 6/10

Virgil Van Dijk: Είχε και αυτός τα λαθάκια του στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη ήταν ο άρχοντας της αμυντικής γραμμής της Liverpool και θύμισε σε όλους για ποιο λόγο οι “κόκκινοι” ξόδεψαν 75 εκατομμύρια Ευρώ για πάρτη του.

Βαθμολογία: 7.5/10

Trent Alexander-Arnold: Όχι το καλύτερό του παιχνίδι με την κόκκινη φανέλα, ωστόσο δεν αντιμετώπισε κανένα αμυντικό πρόβλημα και είχε σωστά ανεβάσματα. Οι σέντρες του πάλι, δεν ήταν και τόσο καλές.

Georginio Wijnaldum: Τίμιο παιχνίδι από τον Ολλανδό που είχε και την ευκαιρία να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε. Καλή παρουσία στο κέντρο, με τρεξίματα αλλά και σωστές υποδοχές της μπάλας καλύπτωντας ταυτόχρονα και τα αμυντικά κενά που υπήρχαν.

Brighton & Hove Albion 1 Liverpool 3: The Match Ratings | The ...

Jordan Henderson: Κινήθηκε σε παρόμοιο μήκος κύματος με τον Wijnaldum, συνυπολογίζοντας στα θετικά και το πολύ όμορφο τέρμα που πέτυχε με σουτ έξω από την περιοχή. Είχε τις ευκαιρίες να πετύχει και ένα δεύτερο γκολ, ενώ αποχώρησε με μικροτραυματισμό.

Naby Keita: Ο πρωταγωνιστής της ομάδας μας στο χώρο του κέντρου όπου κουβάλησε μπάλα, μοίρασε και βρέθηκε μέσα στις περισσότερες περιπτώσεις τόσο στο επιθετικό, όσο και στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού της Liverpool. Φτου να μην τον ματιάσουμε, μας δείχνει το πρόσωπο που όλοι θέλαμε να δούμε από τον μέσο από τη Γουϊνέα!

Βαθμολογία: 8.5/10

Alex Oxlade-Chamberlain: Σίγουρα πιο κινητικός από τα προηγούμενα παιχνίδια, χωρίς όμως αυτό να είναι και κάποιο μεγάλο επίτευγμα δεδομένου του πόσο ανύπαρκτος ήταν σε αυτά. Πήρε ορισμένες πρωτοβουλίες στις αρχές τόσο του πρώτο, όσο και του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς όμως να έχουν κάποιο τρομερό αποτέλεσμα.

Brighton 1-2 Liverpool LIVE score: Team news, TV channel and live ...

Mohamed Salah: Το Α και το Ω της επίθεσης της Liverpool. O Αιγύπτιος ήταν σε δαιμονιώδη βραδιά, πέτυχε δύο γκολ, έδωσε μια ασσίστ, ενώ είχε και ορισμένες ευκαιρίες ώστε να σημειώσει χατ-τρικ. Κίνδυνος-θάνατος για την άμυνα της Brighton σε κάθε του επαφή. Έφτασε τα 19 γκολ και πλησιάζει τον Jamie Vardy που έχει 22.

Βαθμολογία: 9/10 (MOTM)

Roberto Firmino: Βρέθηκε μέσα στις φάσεις και έκανε τη βρώμικη δουλειά που κάνει σε κάθε παιχνίδι. Αυτός είναι ο Bobby μας, τον ξέρουμε.

Βαθμολογία: 6.5/10

Andrew Robertson (στη θέση του Neco Williams στο 46′): Πέρασε στο παιχνίδι και σουλούπωσε την αριστερή πλευρά της άμυνας που είχε τεράστια προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο. Σωστά overlaps, assist από κόρνερ, γενικά decent.

Fabinho (στη θέση του Naby Keita στο 61′): Είχε συμμετοχή στην επιθετική ανάπτυξη της Liverpool, κυρίως με μακρινές μπαλιές προς τον Salah. Δέχτηκε και την καρτούλα του.

Sadio Mane (στη θέση του Alex Oxlade-Chamberlain στο 61′): Πιο κινητικός από τον Ox σε αυτό το μισάωρο που αγωνίστηκε.

James Milner (στη θέση του Jordan Henderson στο 80′): Ακόμα μια εμφάνιση για τον έμπειρο Άγγλο.

Βαθμολογία: –

Takumi Minamino (στη θέση του Roberto Firmino στο 87′): Λεπτά συμμετοχής και για τον Ιάπωνα.

Jurgen Klopp: Δεν του βγήκε η χρησιμοποίηση ως αριστερού μπακ του Williams καθώς επιστρατεύτηκε ο Robertson πιο γρήγορα απ’ότι θα υπολόγιζε. Συνεχίζει να μην του βγαίνει η χρησιμοποίηση του Ox στον οποίο προφανώς θέλει να δώσει λεπτά συμμετοχής για να βρει ρυθμό, ενώ επίσης δεν ήταν αρκετά αποδοτική η εντολή του στον Alisson να παίξει με γρήγορα βολέ. Αντίθετα, η ομάδα είχε όρεξη, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βοήθησε τόσο η διακοπή του ημιχρόνου όσο και οι αλλαγές του. Το έχουμε ξαναπεί βέβαια, είναι δύσκολο να δώσεις κίνητρο σε μια ομάδα που είναι πρωταθλήτρια εδώ και ένα τρίμηνο.