Bradford – Liverpool 1-3: Δεύτερη νίκη με Milner, Brewster και Jones να ξεχωρίζουν

Η ομάδα του Jurgen Klopp πέρασε νικηφόρα και από το Utility Energy Stadium, έδρα της Bradford, στο δεύτερο φιλικό της προετοιμασίας της. Διαβάστε στο liverpoolfans.gr όσα έγιναν.

Σε ένα παιχνίδι που δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ, η Liverpool… βαρέθηκε να κάνει πάσες γύρω από την περιοχή της Bradford, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Jurgen Klopp παρέταξε δύο διαφορετικές 10άδες σε κάθε ημίχρονο, με τον Simon Mignolet να παίζει επί 80 λεπτά, πριν αντικατασταθεί από τον Daniel Atherton.

Με περισσότερους από 26.000 φιλάθλους να παρακολουθούν την αναμέτρηση ανάμεσα στους πρωταθλητές Ευρώπης και στους προσφάτως υποβιβασμένους στην League Two, η Liverpool προηγήθηκε με δύο διαδοχικά τέρματα του James Milner, που ήταν και ο κορυφαίος του πρώτου μέρους.

Ο αρχηγός της Liverpool ευτύχησε να σκοράρει στο 13′, όταν το σουτ του κόντραρε στον Henley και κατέληξε στα δίχτυα, ενώ λίγο αργότερα, στο 15′, πέτυχε και δεύτερο τέρμα από πέναλτι που κέρδισε ο Ryan Kent, μετά την όμορφη συνεργασία του με τον Rhian Brewster.

Η Liverpool ήταν μέτρια και δεν μπόρεσε να ανοίξει διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα. Η δεξιά πλευρά, με Harry Wilson και Nathaniel Clyne δούλεψε ελάχιστα, ενώ καλύτερη ήταν η αριστερή, με τους Ryan Kent και Yasser Larouci, παρά τα αρκετά ατομικά λάθη σε κοντρόλ και αποφάσεις. Τις επιθέσεις στήριζαν όμορφα, ενεργητικά και έξυπνα οι Alex Oxlade-Chamberlain, Adam Lallana και James Milner, με τον τελευταίο να βρίσκεται κυριολεκτικά παντού και διαρκώς.

Μπροστά, ο Rhian Brewster δούλεψε πολύ αναφορικά με τη δημιουργία χώρων αλλά και ακολούθησε συνεπέστατα όλες τις φάσεις περιμένοντας να ευδοκιμήσουν κάποτε τα παράλληλα γυρίσματα του Kent. Συνεργάστηκε άψογα μαζί του στη φάση του πέναλτι ενώ σκόραρε, ευρισκόμενος στη σωστή θέση, στο 41ο λεπτό για το 0-3 και με τον O’Donnell σχεδόν εξουδετερωμένο.

Dejan Lovren και Nathaniel Phillips δεν ήταν στην καλύτερη τους ημέρα, αφού ο ρυθμός του παιχνιδιού φαίνεται πως κοίμιζε και τους ίδιους, που έπεφταν άγαρμπα πάνω στους αντίπαλους επιθετικούς στις προσπάθειες αντεπιθέσεων της Bradford. Από ένα τέτοιο φάουλ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά για offside. Τέλος, θετικός ήταν και ο Simon Mignolet, με μια εξαιρετική επέμβαση σε άλλη στατική φάση και γενικά θετική παρουσία με τη μπάλα στα πόδια.

Στο δεύτερο μέρος, η Bradford έπαιξε με έξι στην αμυντική γραμμή και «κάθισε» στην περιοχή της, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των Reds. Με εξαίρεση τον Curtis Jones, όλη η μεσοεπιθετική γραμμή, απαρτισμένη από Ben Woodburn, Bobby Duncan, Liam Millar και Divock Origi ήταν αργή, δυσκίνητη, στατική και δίχως ιδέες. Αντίθετα, ο Jones ξεχώρισε τόσο για το κράτημα μπάλας, όσο και για τις πάσες που πέρασε και τις κινήσεις του χωρίς τη μπάλα.

Βοήθειες έδωσαν και οι πλάγιοι μπακ, Ki-Jana Hoever και Adam Lewis, που για ακόμη ένα φιλικό είχαν πολύ καλή παρουσία. Σταθεροί στο παιχνίδι τους και οι Joel Matip, Joe Gomez και Fabinho.

Στο 80′, προς τέρψην των φιλάθλων της Bradford, ο Lewis έπεσε απρόσεκτα και δίχως… εμπειρία σε μαρκάρισμα πάνω στον Donaldson και χάρισε ένα πέναλτι στους γηπεδούχους. Στην τελευταία φάση πριν αντικατασταθεί, ο Mignolet δεν κατάφερε να αποκρούσει το πέναλτι του Doyle. Τελικό σκορ: 1-3.

Η Liverpool θα αναχωρήσει για τις ΗΠΑ την Τρίτη, όσοι έπαιξαν σήμερα θα απολαύσουν τη Δευτέρα το ρεπό τους, ενώ το πρόγραμμα περιλαμβάνει προπόνση για τους Virgil van Dijk, Trent Alexander-Arnold, Jordan Henderson, Andy Robertson και Georginio Wijnaldum.

Οι εντεκάδες της Liverpool:

Πρώτο ημίχρονο: Mignolet, Clyne, Phillips, Lovren, Larouci, Milner, Lallana, Oxlade-Chamberlain, Wilson, Kent, Brewster.

Δεύτερο ημίχρονο: Mignolet (80′ Atherton), Hoever, Matip, Gomez, Lewis, Fabinho, Woodburn, Jones, Duncan, Origi, Millar.