Aston Villa 1 – 3 Liverpool – Βαθμολογίες παικτών: Επιστροφή με λάμψη Salah και… Bajcetic!

Η Liverpool στην επιστροφή της μετά τη διακοπή λόγω Μουντιάλ, επισκέφτηκε στην Boxing Day το Birmingham και το επικίνδυνο Villa Park, παίρνοντας το διπλό με σκορ 1-3, χάρη στα γκολ των Salah, van Dijk και Bajcetic!

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5′ ο Salah με κοντινό πλασέ, έπειτα από εκπληκτική μπαλιά του Alexander-Arnold στον Robertson και εύκολο γύρισμα του Σκωτσέζου στον Αιγύπτιο. Οι Reds συνέχισαν σε υψηλό τέμπο και βρήκαν δεύτερο τέρμα στο 37′ με τον προωθημένο van Dijk να σκοράρει σε φάση διαρκείας από εκτέλεση κόρνερ.

Το β’ μέρος βρήκε τη Liverpool αρκετά «υπνωτισμένη» με τους γηπεδούχους να προειδοποιούν αρκετές φορές προτού ο Watkins με κεφαλιά μειώσει το σκορ στο 59′. Ο Jurgen Klopp πραγματοποίησε αλλαγές στη συνέχεια και με μια απ’ αυτές, τον Stefan Bajcetic ανέκτησε το προβάδισμα των δύο γκολ στο 81′ και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι. Ο Gomez βρήκε όμορφα τον Nunez στην πλάτη της άμυνας, ο Ουρουγουανός γύρισε την μπάλα, ο Olsen είχε προσωρινή απάντηση και ο 18χρονος Ισπανός πήρε το «rebound» και σκόραρε το πρώτο του επαγγελματικό γκολ!

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παικτών μας:

Alisson: Αρκετά θετική παρουσία για τον Ali που πραγματοποίησε 5 αποκρούσεις, οι περισσότερες εκ των οποίων στις αρχές των δύο ημιχρόνων, που ήταν και τα χρονικά διαστήματα στα οποία η Liverpool δέχτηκε την μεγαλύτερη πίεση. Στο τέρμα που δέχεται δεν έχει ευθύνη. Καλός με τη μπάλα στα πόδια, καθώς και στο μοίρασμα της μπάλας ως επί το πλείστον.

Βαθμολογία: 7.5/10

Trent Alexander-Arnold: Καταπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας στη φάση του 1-0 για τον Trent που επιθετικά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά δραστήριος και θα μπορούσε να έχει και ασίστ. Αμυντικά στο πρώτο μέρος τα πήγε εξαιρετικά, στην επανάληψη αντιμετώπισε προβληματάκια. Αντικαταστάθηκε στο 79′ ίσως και λόγω κούρασης.

Joel Matip: Σίγουρα όχι και η καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα της Liverpool. Ο Matip έδειξε να έχει πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Watkins που του ξέφυγε αρκετές φορές, με μια από αυτές να αποδεικνύεται καθοριστική μιας και ο φορ της Villa πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας του. Προς το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ανέβασε λιγάκι την απόδοσή του με ορισμένα κοψίματα στο αμυντικό τρίτο των Reds αλλά μέχρι εκεί.

Βαθμολογία: 6/10

Virgil van Dijk: Εμφανώς ανώτερος του παρτενέρ του, πέτυχε και το 2ο του γκολ στη φετινή Premier League. Ο van Dijk δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ψηλά, ενώ διαχειρίστηκε υποδειγματικά το pressing των γηπεδούχων.

Βαθμολογία: 8/10

Andrew Robertson: Έγραψε ιστορία ο Andy μιας και έφτασε τις 54 ασίστ σε επίπεδο Premier League, που αποτελεί ρεκόρ για αμυντικό! Πολύ καλή παρουσία επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη είχε κυρίως αμυντικά καθήκοντα και τα πήγε αρκετά καλά απέναντι στον Bailey.

Fabinho: Αρκετά καλό το πρώτο ημίχρονο για τον Βραζιλιάνο, που βοήθησε την ομάδα του να αποκτήσει τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή. Στο δεύτερο μέρος, έπεσε αρκετά η απόδοση του και θύμισε τον πρόσφατο κακό του εαυτό.

Βαθμολογία: 6.5/10

Jordan Henderson: Πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια με τον Fabinho, απλά ο αρχηγός είχε ελαφρώς πιο προωθημένο ρόλο, όπως συνηθίζεται εξάλλου. Αντικαταστάθηκε στο 79′.

Thiago Alcantara: Ίσως ένα κλικ κάτω από τους άλλους δυο της μεσαίας γραμμής. Ο Ισπανός βοήθησε σε γενικές γραμμές στον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας ωστόσο και κάποιες απρόσεκτες ενέργειες. Ήταν από τους αδύναμους κρίκους στην επανάληψη και αντικαταστάθηκε στο 67′

Mo Salah: Απ’ τους κορυφαίους, αν όχι ο κορυφαίος των Reds στο ματς. Ο Αιγύπτιος άνοιξε το σκορ με πλασέ από κοντά, είχε την ασίστ στο 2-0 και θα μπορούσε να εμπλουτίσει ακόμα περισσότερο τη στατιστική του με κάποιο γκολ ή ασίστ. Αποτελούσε διαρκή απειλή για την αντίπαλη άμυνα.

Alex Oxlade-Chamberlain: Επανεμφάνιση στο βασικό σχήμα μετά από πολύ καιρό για τον Ox, που είναι η αλήθεια πως δεν έκανε ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του. Δεν κατάφερε να δημιουργήσει ούτε για τον εαυτό του, ούτε για τους συμπαίκτες του και γενικά οι αντίπαλοι αμυντικοί δε φάνηκαν να έχουν κάποιο πρόβλημα απέναντί του. Αντικαταστάθηκε στο 67′.

Βαθμολογία: 5.5/10

Darwin Nunez: Εξαιρετική αντίληψη των φάσεων, ωραίες κινήσεις στον χώρο, αλλά τεράστιο πρόβλημα στο τελείωμα. Ο Ουρουγουανός δεν σπατάλησε ούτε μία, ούτε δύο, αλλά τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες! Με μεγάλο του ατού την ταχύτητα, ο Nunez αποτελούσε διαρκή πονοκέφαλο για την άμυνα της Villa, ωστόσο δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά καμία φάση. Είναι εμφανές ότι αποτελεί έναν από τους πιο απειλητικούς ποδοσφαιριστές στον κόσμο και με καταπληκτικά προσόντα, όμως θα πρέπει να βελτιώσει άμεσα ορισμένα στοιχεία που θα τον βοηθήσουν να γίνει αποτελεσματικός. Συμμετείχε στη φάση του 3ου γκολ, δίνοντας ουσιαστικά την ασίστ στον Bajcetic, αν και δεν πιστώθηκε στον ίδιο μετά την μικροεπέμβαση του Olsen.

Naby Keita (στη θέση του Thiago στο 67′): Πρώτη εμφάνιση στη φετινή Premier League για τον μέσο από την Γουινέα, που δεν κατάφερε να μπει στον ρυθμό του αγώνα στα λεπτά που αγωνίστηκε

Βαθμολογία: 5/10

Harvey Elliott (στη θέση του Chamberlain στο 67′): Ούτε αυτός κατάφερε να μπει στο πνεύμα της αναμέτρησης όσο αγωνίστηκε.

Stefan Bajcetic (στη θέση του Henderson στο 79′): O 18χρονος μπορεί να αγωνίστηκε κάτι παραπάνω από 10 μόλις λεπτά, ωστόσο κατάφερε με το σπαθί του να μπει στους διακριθέντες, πετυχαίνοντας το 1-3 που σφράγισε και τη νίκη για τους Reds, αλλά και όχι μόνο! Έδωσε αρκετή ενέργεια, που ήταν απαραίτητη εκείνη τη στιγμή, στο κέντρο και «συμμάζεψε» την άμυνα της Liverpool. Ευχόμαστε να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο!

Joe Gomez (στη θέση του Alexander-Arnold στο 79′): Θωράκισε την δεξιά πλευρά της άμυνας, ενώ έχει συμμετοχή στη φάση του 3ου τέρματος, καθώς βγάζει μια πανέμορφη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας προς το Nunez.

Βαθμολογία: 7/10

Ben Doak (στη θέση του Nunez στο 88′): Δεν αγωνίστηκε αρκετά, αλλά σε αυτό το μικρό χρονικό διάστημα καταφέραμε να δούμε μερικά ψήγματα του ταλέντου του.

Βαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Επιστροφή στη δράση, λοιπόν, μετά από 1.5 σχεδόν μήνα αποχής από τα επίσημα ματς και η Liverpool πήρε ένα αρκετά σημαντικό διπλό σε μια δύσκολη έδρα, πετυχαίνοντας και για πρώτη φορά στη φετινή Premier League 3 νίκες στη σειρά! Ο Jurgen Klopp κλήθηκε να διαχειριστεί αρκετές και κομβικές απουσίες είτε λόγω τραυματισμών (Diaz, Jota, Firmino), είτε λόγω άδειας από το Μουντιάλ (Konate) ωστόσο κατάφερε να τις καλύψει σε σημαντικό βαθμό. Στο πρώτο ημίχρονο η Liverpool είχε ένα αρκετά αποτελεσματικό pressing, που θύμισε παλιότερες εποχές, με γρήγορες ανακτήσεις μπάλας, κερδισμένες μονομαχίες στο κέντρο και πολλές ευκαιρίες που θα μπορούσαν να την έβαζαν στα αποδυτήρια με περισσότερα γκολ διαφορά, αν είχαν αξιοποιηθεί. Ωστόσο, στο 2ο μέρος και κυρίως στο πρώτο 20λεπτο, οι Reds έχασαν την έντασή τους, πιέστηκαν αρκετά και δέχτηκαν φάσεις καθώς και ένα γκολ. Ίσως να έπρεπε ορισμένες αλλαγές να γίνουν νωρίτερα, ώστε να φρεσκαριστεί η ομάδα. Στα θετικά η απόλυτη δικαίωση για την ευκαιρία που δόθηκε στον Bajcetic σε ένα χρονικό σημείο που το παιχνίδι ήταν ακόμα «ζωντανό», καθώς και ο χρόνος συμμετοχής στον ταλαντούχο Doak που είναι μόλις 17 χρονών. Η συνέχεια είναι δύσκολη για τον Jurgen Klopp καθώς τα προβλήματα είναι πολλά, ωστόσο λύση σε μερικά τουλάχιστον απ’ αυτά ίσως δώσει η διαφαινόμενη απόκτηση του Cody Gakpo από την PSV.