Aston Villa 1 – 2 Liverpool – Βαθμολογίες Παιχτών: Ox Mane Mane!

Σε ακόμα ένα παιχνίδι για καρδιακούς, η Liverpool ανέτρεψε το κατά της 1-0, και πήρε τη νίκη στο Villa Park στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Μια Liverpool.. από τα συνηθισμένα εμφανίστηκε σήμερα, καθώς για άλλο ένα παιχνίδι μας έτρεξε στα ηρεμηστικά.

Αρχικά, για ακόμα ένα παιχνίδι δεν κρατήθηκε το clean sheet, μιας και η Villa προηγήθηκε νωρίς, στο 21′ με τέρμα του Trezeguet, έπειτα από όμορφη εκτέλεση φάουλ του McGinn. Η ομάδα μας φάνηκε ανίκανη να αντιδράσει, ωστόσο πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του VAR, σε πάρα πολύ οριακό offside του Firmino.

Στην επανάληψη η Liverpool πίεσε, είδε τον Moss να μην καταλογίζει πέναλτι σε πεντακάθαρο χέρι στην περιοχή της Villa, όμως η λύτρωση ήρθε στο 87′ με κοντινή κεφαλιά του Robertson που εκμεταλλεύτηκε την άψογη σέντρα του Mane.

O τελευταίος, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε τους υπερπολύτιμους τρεις βαθμούς για την ομάδα μας, με πανέμορφη γυριστή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Arnold!

Ας περάσουμε στις βαθμολογίες των παιχτών μας:

Alisson Becker: Εξαιρετικός για ακόμα ένα παιχνίδι ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας, χωρίς όμως να καταφέρει να κρατήσει clean sheet. Δε φέρει κάποια ευθύνη στο γκολ της Villa, ήταν καίριος όμως σε τουλάχιστον 2 περιπτώσεις όπου απεσώβησε τα χειρότερα.

Βαθμολογία: 7.5/10

Andrew Robertson: Δεν είχε πολλή συμμετοχή στο παιχνίδι μέχρι το 60′, στο τελευταίο μισάωρο όμως ήταν καταλυτικός, με αποκορύφωμα το τέρμα που πέτυχε. Σωστά overlaps, ωστόσο δεν τροφοδοτήθηκε ιδιαίτερα.

Βαθμολογία: 8/10

Dejan Lovren: Αλάνθαστος ο Κροάτης για ακόμα ένα παιχνίδι, δείχνοντας να πιάνει την ευκαιρία από τα μαλλιά. Κέρδισε όλες τις μονομαχίες στις οποίες αναμείχθηκε.

Virgil Van Dijk: Και αυτός εξαιρετικός σήμερα, με μελανό σημείο όμως το τέρμα του Trezeguet τον οποίο και κάλυπτε. Απεσώβησε σε συνδυασμό με τον Alisson, σίγουρο τέρμα της Villa.

Βαθμολογία: 7/10

Trent Alexander-Arnold: Και αυτός μέχρι το 60′ δεν μπόρεσε να μπει πολύ στο ρυθμό του παιχνιδιού, ωστόσο στα τελευταία λεπτά ήταν καταλυτικός για τη νίκη της ομάδας μας. Όμορφα ανεβάσματα και αλλαγές παιχνιδιού, αλλά και ασσίστ για το 1-2.

Adam Lallana: Με διαφορά ο καλύτερος από την τριάδα του κέντρου όπου έκοψε, οργάνωσε, και μοίρασε σωστά την μπάλα. Έχασε σημαντική στιγμή για την ισοφάριση γύρω στο 70ο λεπτό. Φάνηκε να κουράζεται στα τελευταία λεπτά και σωστά αντικαταστάθηκε.

Georginio Wijnaldum: Ψιλοάφαντος όπως πάντα, μόνο που στους αγώνες που δε ρολλάρει η ομάδα αυτό χτυπάει άσχημα. Δεν πήρε πρωτοβουλίες και σωστά αντικαταστάθηκε.

Βαθμολογία: 5.5/10

Jordan Henderson: Αν ο Wijnaldum ήταν άφαντος, ο Henderson ήταν αρνητικός. Χάλασε πολλές επιθέσεις, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με αποκορύφωμα μια λάθος πάσα σε κόντρα επίθεση της Liverpool. Βρίσκεται σε ένα παρατεταμένο ντεφορμάρισμα.

Βαθμολογία: 5/10

Mohamed Salah: Περνάει μια παρόμοια φάση με τον Henderson. Δε φάνηκε καθόλου στο σημερινό παιχνίδι, με τις λιγοστές πρωτοβουλίες που πήρε να μην του βγαίνουν. Σωστά και αυτός αντικαταστάθηκε.

Βαθμολογία: 4.5/10

Sadio Mane: Δε θα λέγαμε ότι μέχρι το 85′ έκανε πολλά παραπάνω στο γήπεδο από τον Salah, ωστόσο ήταν περισσότερο κινητικός. Στα τελευταία 10 λεπτά του παιχνιδιού ωστόσο, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Τρομερή σέντρα για τον Robertson στο 1-1, απίστευτη γυριστή κεφαλιά για το 1-2 και.. φύγαμε!

Βαθμολογία: 8/10 (MOTM)

Roberto Firmino: Κράτησε σωστά την μπάλα και δημιούργησε ευκαιρίες και χώρους για τους υπολοίπους, χωρίς όμως να κάνει το κάτι παραπάνω. Έκανε αρκετές λάθος μεταβιβάσεις ενώ σπατάλησε και μια τεράστια ευκαιρία για το 1-1.

Βαθμολογία: 6.5/10

Alex Oxlade-Chamberlain (στη θέση του Mohamed Salah στο 65′): Με την είσοδό του άλλαξε όλη τη ροή του αγώνα. Φαίνεται να έχει βρει πατήματα στο γήπεδο, αλλά και ψυχολογία. Aνεκτίμητη επιλογή στη Liverpool του Klopp.

Divock Origi (στη θέση του Georginio Wijnaldum στο 65′): Έδωσε την απαραίτητη ενέργεια με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Naby Keita (στη θέση του Adam Lallana στο 84΄): Ευτυχώς η αλλαγή του στο παιχνίδι με την Arsenal φαίνεται πως ήταν για προληπτικούς λόγους.

Βαθμολογία: –

Jurgen Klopp: Η ομάδα δεν εντυπωσίασε, καθώς δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό πριν το 70′. Ακόμα ένα παιχνίδι που δεν κρατιέται το clean sheet, φαινόμενο ανησυχητικό. Σωστές αλλαγές με ένα μικρό μείον καθώς ίσως μπορούσε να τις πραγματοποιήσει λίγο νωρίτερα, σωστή η χρησιμοποίηση του Lallana αντί του Fabinho, λάθος η αντικατάσταση του Wijnaldum και όχι του Henderson. Ακόμα ένα παιχνίδι που η νίκη ήρθε με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα, μια νίκη που σίγουρα θα ανεβάσει την ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι με τη City.