2/2 κόντρα στη Bologna | Liverpool 2-0/1-0 Bologna: Match Review

Η Liverpool επικράτησε και στα δύο 60λεπτα φιλικά προετοιμασίας επί της Bologna (2-0 και 1-0) στη Γαλλία – Διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε παιχνίδι από τον Klopp.

Επόμενο φιλικό για τους Reds, την Κυριακή 8/8 (18:00 ώρα Ελλάδος) με την Athletic Bilbao στο Anfield.

Δύο ακόμη νίκες στην καλοκαιρινή προετοιμασία σημείωσαν οι Reds.

Η Liverpool ταξίδεψε από την Αυστρία στη Γαλλία για να συνεχίσει το «χτίσιμο» της νέας σεζόν. Εκεί αγωνίστηκε σε δύο 60λεπτα φιλικά με τη Bologna, την οποία κέρδισε και τις δύο φορές (2-0 και 1-0).

Jota και Mane ήταν οι σκόρερ στο πρώτο ματς, ενώ ο Minamino σκόραρε το μοναδικό γκολ στο δεύτερο. Αγωνίστηκαν Van Dijk και Τσιμίκας βασικοί.

Jota και Mane σκόραραν από νωρίς – Βρίσκει ρυθμό ο Van Dijk

Το πραγματικά αξιοσημείωτο στοιχείο με την έναρξη του πρώτου φιλικού ήταν ο Van Dijk, ο οποίος ξεκίνησε στο βασικό σχήμα της ομάδας για πρώτη φορά μετά από 10 μήνες!

Οι Reds μπήκαν δυναμικά στο ξεκίνημα και άνοιξαν νωρίς το σκορ, με τον Jota να κλέβει την μπάλα στην περιοχή της Bologna και από κοντά να σημειώνει το 1-0 στο 6ο λεπτό.

Η Liverpool εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των Ιταλών και στο 12ο λεπτό ο Mane πέρασε τον Skorupski και από πλάγια αριστερά έκανε το 2-0.

Ο Van Dijk αγωνίστηκε 42 λεπτά, έδειξε σημάδια βελτίωσης στην επιστροφή του μετά τον σοβαρό τραυματισμό και στα επόμενα δύο φιλικά θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο ρυθμούς ώστε να είναι έτοιμος για την 1η αγωνιστική της Premier League κόντρα στη Norwich (14/8).

Γενικώς η ομάδα του Klopp δεν απειλήθηκε από τη Bologna. Αντιθέτως, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες με τους Jota (25′, 32′) και Salah (37′, 45′), αλλά δεν κατάφερε να πετύχει άλλα γκολ.

Liverpool: Kelleher; Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk (R. Williams 42′), Robertson; Milner, Elliott (Woodburn 50′), Keita; Salah, Mane, Jota

Δεύτερη νίκη με Minamino – Δραστήριος ο Τσιμίκας

Όπως ο Van Dijk στο πρώτο φιλικό, έτσι και ο Gomez πήρε σειρά στο βασικό σχήμα του δεύτερου φιλικού με τη Bologna για πρώτη φορά μετά την επιστροφή του. Παρόντες ήταν επίσης και οι τρεις Βραζιλιάνοι, Alisson, Fabinho και Firmino, αλλά και ο Κώστας Τσιμίκας.

Το μοναδικό γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα πέτυχε ο Minamino στο 14ο λεπτό από κοντά με δυνατό σουτ, μετά την ωραία σέντρα του Shaqiri.

Ο Τσιμίκας ήταν αρκετά κινητικός από την αριστερή πτέρυγα και λίγο έλειψε να μοιράσει ασίστ στο 29ο λεπτό.

Ο Έλληνας αμυντικός έκανε τρομερή σέντρα από τα αριστερά, βρίσκοντας τον Firmino στην καρδιά της περιοχής, αλλά η κεφαλιά του Βραζιλιάνου δεν βρήκε στόχο. Ο Τσιμίκας, μάλιστα, επιχείρησε και να σκοράρει στο 36ο λεπτό με δυνατό σουτ από τα αριστερά, αλλά ο τερματοφύλακας της Bologna απέκρουσε.

Οι Reds συνέχισαν να δημιουργούν φάσεις, με πρωταγωνιστή τον Origi, ο οποίος έχασε δύο ευκαιρίες (44′, 54′), ενώ ανέλαβε να εκτελέσει πέναλτι στο 46ο λεπτό αλλά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι.

Liverpool: Alisson (Adrian 31′); N.Williams (Woodburn 43′), Konate, Gomez (Phillips 43′), Tsimikas (Beck 43′); Fabinho (Clarkson 31′), Jones, Oxlade-Chamberlain; Shaqiri (Gordon 31′), Minamino, Firmino (Origi 31′)