Χτίζει σερί και… γλυκοκοιτάζει Ευρώπη | Liverpool 1-0 Fulham: Match Review

Η Liverpool αγχώθηκε απέναντι στη Fulham αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη στο Anfield (1-0) χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Salah και… μονιμοποιήθηκε στην 5η θέση της Premier League 4 αγωνιστικές πριν το φινάλε – 5η διαδοχική νίκη για την ομάδα του Klopp.

Επόμενο ματς για τους Reds το Σάββατο 6 Μαΐου (19:30) με την Brentford στο Anfield για την 35η αγωνιστική της Premier League.

Η Liverpool έδωσε το τελευταίο της χρωστούμενο ματς για τη φετινή σεζόν, επικρατώντας δύσκολα με 1-0 της Fulham για την εξ αναβολής 28η αγωνιστική της Premier League χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Salah λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Αιγύπτιος επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του κλαμπ από το 1962 που πετυχαίνει 18+ γκολ σε 6 συναπτές σεζόν (32 το 2017-18, 22 το 2018-19, 19 το 2019-20, 22 το 2020-21, 23 το 2021-22, 18 φέτος and still counting).

Αυτή ήταν η 5η διαδοχική νίκη της Liverpool, η οποία διατηρείται και με ασφάλεια πλέον στην 5η θέση με 59 βαθμούς στο +5 από την 6η Tottenham, ενώ βρίσκεται στο -4 από την 4η Manchester United (η οποία όμως έχει δύο ματς λιγότερα) 4 αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν.

Το πρόγραμμα της Liverpool μέχρι το τέλος της σεζόν

35η αγωνιστική: Liverpool – Brentford / Σάββατο 6 Μαΐου 19:30
36η αγωνιστική: Leicester – Liverpool / Δευτέρα 15 Μαΐου 22:00
37η αγωνιστική: Liverpool – Aston Villa / Σάββατο 20 Μαΐου 17:00
38η αγωνιστική: Southampton – Liverpool / Κυριακή 28 Μαΐου 18:30

Oι Reds, έχοντας τον Κώστα Τσιμίκα στο βασικό σχήμα, δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά βρήκαν τη λύση από την άσπρη βούλα, όταν ο Diop ανέτρεψε τον Nunez στην περιοχή και ο Salah ευστόχησε στο 39ο λεπτό, σκοράροντας για 8o σερί εντός έδρας παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν και είχαν την ευκαιρία να τσιμπήσουν την ισοπαλία, όμως στο 77′ ο Alisson απέκρουσε σωτήρια το τετ-α-τετ με τον Vinicius, ενώ στις καθυστερήσεις ο Solomon δεν βρήκε στόχο από καλή θέση.

Από τη μεριά της η Liverpool είχε ευκαιρίες να αυξήσει το προβάδισμά της, με τις προσπάθειες του Henderson να μη βρίσκουν στόχο έξω από την περιοχή.

Liverpool: Alisson; Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Tsimikas (Robertson 66′); Fabinho, Henderson, Jones (Milner 84′); Salah (Elliott 84′), Diaz (Gakpo 66′), Nunez (Jota 83′)

Fulham: Leno; Cedric, Adarabioyo, Diop, Robinson; Palhinha, Lukic (Reed 71′); Wilson (Kebano 71′), Cairney (De Cordova-Reid 71′), Willian (James 79′); Vinicius (Solomon 79′)